Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Povodí Odry

Ministerstvo hledá recept proti suchu. Lidem přiškrtí i kohoutky

  • 6
Katastrofické scénáře o nedostatku vody v kraji se letos nevyplnily. Ministerstvo i tak zpracovává plán, podle kterého by měla fungovat opatření proti suchu podobně jako ta protipovodňová.

Žádné přistavěné cisterny s pitnou vodou ani zákazy sjezdů pro vodáky. Prognózy meteorologů o hrozícím suchu jako v loňském roce se tak letos nevyplnily. I tak ale srážek nebylo mnoho a podzemní vody doplněné nejsou.

„Situace je rozhodně lepší než před rokem, ale nedá se říci, že sucho je zažehnáno. Je to problém, s kterým se můžeme potýkat i v dalších letech. Aktuální déšť posledních dní pomohl, ale září bylo skoro beze srážek, což se na řekách i půdě projevilo,“ zmínil Roman Volný z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Letos nebylo tolik letních dní s teplotami nad třicet stupňů, takže byl nižší výpar z půdy. „Přeháňky a přívalové deště, které letos panovaly, ale na doplnění podzemních vod také nejsou ideální,“ upřesnil Volný.

Hladiny řek se po zářijových velice nízkých průtocích opět rychle zvedají. „Aktuálně se průtoky pohybují v rozmezí od 30denních do 270denních průtoků v beskydské části, v jesenické části povodí, kde jsou srážky o něco menší, je to rozmezí 90denní až 365denní (čím vyšší je číslo, tím je faktický průtok nižší – pozn. red.),“ zmínil mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček, který potvrdil, že letos sucho vodohospodáře tolik netrápilo. „Průtoky v řekách byly průměrné až nízké, ale naplněnost přehrad neklesla pod osmdesát procent, což zaručovalo nerušené dodávky vody.“

To dokládá i současný stav Slezské Harty, Morávky, Žermanic nebo Těrlicka, kde hladina dosahuje přes pětaosmdesát procent celkového objemu. „Kvůli stavebním pracem a rekonstrukci udržujeme uměle hladinu v Šancích a Kružberku pod padesáti procenty, v Olešné dokonce pod dvaceti,“ upřesnil Vlček.

Od opatření proti suchu upustili i průmysloví odběratelé jako ArcelorMittal Ostrava nebo Severomoravské vodovody a kanalizace. „Na jaře jsme šetření vodou mohli odvolat. V budoucnu ale musíme být připraveni, proto jsou plány na regulování odběrů stále na místě,“ zmínil mluvčí společnosti Marek Síbrt.

Varování před suchem budou podobná jako před povodní

Na letošních opatřeních se v kraji dohodli průmysloví odběratelé s povodím Odry, ale oficiální pravidla pro regulaci vody v období sucha zatím neexistují. To by se mělo změnit. Ministerstvo životního prostředí připravuje Plán pro zvládání sucha.

„Na základě vývoje indexů sucha vydá hydrometeorologický ústav varování, jako to dnes dělá v případě povodní. Následně budou kraje a obce reagovat na vyhlášený stupeň sucha předem definovanými aktivitami. Může jít i o omezení odběrů vody u občanů nebo v provozech,“ vysvětlil ministr Richard Brabec.

Plán by měl být hotov do konce příštího roku. Podle odborníků to ale nemusí stačit. „Mělo by jít i o další preventivní opatření, která by lépe regulovala a zadržovala vodu v krajině,“ podotkl Volný. Pomoci by mohla nová přehrada, ale i systém retenčních nádrží na dešťovou vodu. Podmínky pro vyhlášení dotací na ně chce ministerstvo zveřejnit do konce roku.