Prostřednictvím již fungujícího projektu Sociální inkluze, se Ostrava snaží začlenit Romy do většinové společnosti. Mohou získat například byt, pokud se vzdělávají a hledají uplatnění. (Ilustrační snímek)

Prostřednictvím již fungujícího projektu Sociální inkluze, se Ostrava snaží začlenit Romy do většinové společnosti. Mohou získat například byt, pokud se vzdělávají a hledají uplatnění. (Ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zbytečnost, soudí někteří starostové o agentuře pro začleňování

  • 14
Jejím cílem je pomáhat lidem hledat cestu z dluhové pasti, nové zaměstnání nebo třeba omezovat nelegální ubytovny. Vládní Agentura pro sociální začleňování, která má pomáhat sociálně slabým, začne v Ostravě působit v červenci. Starostové části obvodů však už nyní kritizují její zástupce.

"Činnost agentury nic nového nepřináší. Zaměřují se jen na metodickou a poradenskou práci," řekl například Antonín Maštalíř, starosta Slezské Ostravy, která v minulosti už s vládní agenturou spolupracovala.

Kde agentura působila nebo působí

V letech 2008 až 2011 agentura navázala takzvané lokální partnerství s organizacemi a úřady na území Slezské Ostravy. "Podpořili jsme třeba revitalizaci bytů v Kunčičkách a Liščině, do nichž se za pomoci vlastníka domů a dalších organizací zapojili sami obyvatelé," řekla před časem lokální konzultantka agentury Marcela Bužgová.

Agentura zakotvila i v Havířově, Bruntále, od loňska pak v Osoblaze, v Krnově, Frýdku-Místku či Odrách na Novojičínsku. Od července budou její zástupci pracovat i ve Vrbně pod Pradědem na Bruntálsku.

Stejně jako další starostové ale nakonec se spoluprací souhlasil.

"Ostrava nemůže ,čůrat proti větru'. Kdybychom bez spolupráce s agenturou žádali v budoucnu peníze na jakékoli projekty v oblasti sociálního začleňování, nula by od nuly pošla," uvedl Maštalíř, který je zároveň i senátor.

Jak míní, i někteří jeho kolegové ze Senátu, kteří zároveň řídí obce, mají k agentuře kritický postoj a domnívají se, že je vlastně zbytečná.

Je to stát ve státě, říká starostka Janáčková

Podobně kriticky se vyjádřila třeba i starostka Mariánských Hor a Hulváků Liana Janáčková.

"Agentura, to je stát ve státě. Její zástupci si vymyslí projekty, pak si je sami zhodnotí, přidělí si peníze a obhájí si je u vlády," řekla starostka, která je známá svými nekompromisními postoji vůči Romům.

Zástupci agentury mají pochopitelně zcela protichůdný postoj. Její ředitel Martin Šimáček si uvědomuje, že někteří ze starostů ostravských obvodů spolupráci s agenturou vítají a jiní jsou naopak rezervovaní.

"Věříme, že v první fázi bude spolupráce možná přinejmenším s těmi z obvodů, které už teď problém sociálního vyloučení hodně řeší. Ostatní se snad připojí později, až uvidí konkrétní výsledky," konstatoval Martin Šimáček.

O tom, že výsledky činnosti agentury jsou zcela konkrétní, podle něj nemůže být pochyb. "Zdaleka se nevěnujeme jenom poradenství nebo metodice, což si někteří myslí. Tento názor vůbec nereflektuje realitu," zdůraznil Šimáček, podle něhož může agentura během tříleté spolupráce s Ostravou vytvořit třeba projekt na podporu sociálních služeb, jehož součástí bude ucelená sociální síť.

"A jsme schopni vytvořit například i projekt na podporu zaměstnanosti, kde zapojíme kromě poskytovatelů veřejně prospěšných prací i městské firmy a úřad práce. Všechno to jsou velmi konkrétní věci," dodal.

Snazší cesta k dotacím?

Pracovníci agentury se podle náměstka primátora Martina Štěpánka zapojí krom jiného také do už fungujícího projektu Sociální inkluze, jehož prostřednictvím se Ostrava snaží začlenit Romy do většinové společnosti (o projektu podrobněji zde).

"Výhody spolupráce s agenturou vidím v tom, že budeme mnohem blíž státním strukturám," poznamenal Štěpánek, podle něhož by pracovníci agentury, kterou zřídila jako svůj odbor vláda, mohli Ostravě pomoci řešit třeba změnu legislativy v oblasti nadměrného zadlužování nebo sociálního bydlení.

"Můžeme sedět a nadávat, nebo sem můžeme přizvat někoho, kdo to má v popisu práce a umí se tomu věnovat," podotkl Štěpánek.

Jak reagoval na výtku některých starostů, kteří tvrdí, že důvodem spolupráce s agenturou jsou jen evropské peníze, jež by jinak město získávalo problematičtěji? Netajil, že to skutečně Ostravě pomůže zajistit snazší cestu k dotacím z EU. "Díky spolupráci s agenturou budeme vědět, jaké priority v oblasti sociálního začleňování mají centrální orgány, a cesta k dotacím tak může pro nás být snazší," doplnil.