Akademie by měla sdružovat to nejlepší z mládeže v Moravskoslezském kraji (ilustrační snímek).

Akademie by měla sdružovat to nejlepší z mládeže v Moravskoslezském kraji (ilustrační snímek). | foto: Daniel Beran, MAFRA

Fotbalovou akademii chce mít Ostrava i Karviná. Kdo uspěje?

  • 4
Ostrava, nebo Karviná? V jednom z měst bude od školního roku 2016/2017 fungovat Krajská fotbalová akademie. Její zřízení připravují členové fotbalové asociace spolu s městy, krajskými úřady a fotbalovými kluby. Jasno má být do konce června.

Úkolem akademie bude vychovávat špičkové fotbalisty, kteří se budou pod vedením nejlepších trenérů připravovat na jednom místě. A zároveň budou společně chodit do školy.

Představitelé Baníku mají zájem, aby akademie byla v Ostravě, zástupci druholigového MFK Karviná by ji uvítali ve svém městě.

„My ale neřešíme Baník, nebo MFK. Regionální fotbalová akademie nemá na dané kluby vůbec vliv,“ upozornil Zdeněk Bursa, koordinátor Fotbalové asociace České republiky pro státní a veřejnou správu, který je pověřený založením akademií. „Ty jsou navázány na kluby, ale na všechny v regionu. Budou v nich nejlepší hráči z krajů.“

Trenéři budou v každém regionu připravovat 25 talentů v kategorii U13 a stejná počet v U15. „Kluci přitom zůstanou hráči svých klubů, za které budou normálně hrát soutěže,“ podotkl Bursa. 

O tom, kde moravskoslezská akademie vznikne, má být jasno do konce června. Zdeněk Bursa si netroufá říct, zda uspěje Ostrava, či Karviná.

Karviná už je připravena, Ostrava je však „krajská“

„Karviná má už nyní sportovně-technické zázemí se vším všudy,“ uvedl Zdeněk Bursa. „Pokud jde o Ostravu, tak nám její zástupci na jednání u pana primátora za účasti náměstka Palyzy i starosty Jihu Bednáře garantovali, že vše potřebné budou mít do dvou let za Vistou.“

To je někdejší areál NH Ostrava za halou Sportovního gymnázia v Plzeňské ulici v Ostravě-Zábřehu.

„Z logického hlediska je pro nás daleko příhodnější, aby akademie byla v krajském městě, ale netrváme na tom a rozhodně to není protežování jednoho města před druhým,“ řekl Bursa. „Půjdeme tam, kde budou lepší podmínky.“

Fotbalová akademie

Fotbalové akademie mají být od školního roku 2016/2017 ve většině českých krajů. Jejich úkolem bude vychovávat fotbalové talenty ze všech klubů v kraji. Nebudou spojené s žádným klubem. Hráči zůstanou členy svých klubů, za které budou hrát soutěže. Roční provoz akademie má přijít na osm milionů korun, na čemž se budou podílet fotbalová asociace, ministerstvo školství, kraj a město.

Karvinští svou snahu získat fotbalovou akademii nepovažují za boj s Baníkem Ostrava. „V Moravskoslezském kraji je jeden milion dvě stě tisíc obyvatel, je tady spousta klubů, Opava, Hlučín, Frýdek-Místek, Třinec, Karviná, Baník, takže jedna akademie na celý region je málo,“ tvrdí předseda MFK OKD Karviná a karvinský místostarosta Jan Wolf. „Vždyť mohou být dvě, v Ostravě a třeba v Karviné.“

Podle Bursy by v takovém případě bylo složité zkombinovat ubytování a školy ve dvou městech.

„Ale nic není nemožné,“ dodal. „Moravskoslezský kraj je specifický a klubů, které dělají s mládeží, a dobře, je vícero. Takže si umím představit téměř jakoukoli variantu.“

Bursa je přesvědčený, že Moravskoslezský kraj je jediný, kde by teoreticky mohly být dvě akademie.

„Ale s takovou možností nepracujeme,“ podotkl. „Schůdnější by bylo mít ve výběrech více kluků – třicet nebo třicet pět.“

Jan Wolf tvrdí, že Karvinští nijak netlačí na to, aby akademie byla u nich. „Fotbal ale neděláme až tak špatně,“ prohlásil. „Máme super základní školu v Dělnické ulici, která je uzpůsobena výchově sportovců, máme svůj areál, sportovní centrum na Kovoně, Bažantnici i další hřiště a přestavujeme stadion na Jäklu, který bude mít prvoligové parametry.“

To Ostrava zaostává. Vždyť třeba fotbalisté Baníku, pokud se s městem nedohodnou na nájmu Bazalů, nebudou mít od 1. července žádné tréninkové plochy. Hřiště si budou muset půjčovat, anebo využívat to u Základní školy v Šoupalově ulici v Ostravě-Porubě, kde mají mládežnickou základnu.

Na tolik fotbalistů je málo hřišť

„Ostrava splňuje podmínky nejlépe, pokud jde o výchovu dětí a trenéry, ale projekt akademie je ohrožený, protože město nemá dostatek hřišť,“ uvědomuje si šéf Baníku Petr Šafarčík. „Je tady osmdesát pět fotbalových týmů oproti šestnácti hokejovým, ale infrastruktura je v zoufalém stavu.“

Bursa odhaduje, že provoz akademie vyjde ročně na osm milionů korun. O náklady se podělí především fotbalová asociace, ministerstvo školství, město a kraj. „My zajistíme personální a materiálně-technické vybavení, zbytek bude na kraji a městu,“ podotkl.

Pro mladé fotbalisty bude akademie v podstatě jakýmsi internátem, na němž budou od pondělí do pátku. „Budou chodit do jedné základní školy, do sedmé a osmé třídy, a bydlet na ubytovně, kterou po domluvě poskytne kraj,“ řekl Zdeněk Bursa. „Máme už také dohodu s náměstkyní hejtmana Věrou Pálkovou, že vytipujeme i příslušné střední školy, aby kluci zůstávali v regionu do osmnácti devatenácti let a mohli se někde učit nebo studovat třeba na sportovním gymnáziu v Ostravě.“