Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Na web Čistý komín přišlo za šest týdnů přes dvě stě fotek „čmoudilů“

  • 47
Komíny, z nichž vychází tmavý těžký kouř, jsou problém především v malých obcích. A lidé si jich začínají všímat. Ukazuje to prvních šest týdnů existence webu Čistý komín. Obsahuje 220 snímků posbíraných napříč Moravskoslezským krajem.

Je to udavačství, nebo cesta jak zlepšit stav ovzduší? Převládají pozitivní hodnocení, mezi lidmi i na radnicích.

Jedna z fotografií, které uživatelé aplikace umístili na web.

"Aktivnější jsou lidé v menších obcích, je vidět, že je tam problém domácích topenišť trápí. Na mapě je kolem 220 fotek z celého Moravskoslezského kraje. Mobilní aplikace má k dnešnímu dni téměř 900 stažení," informovala o aktuálních číslech na webu Čistý komín projektová manažerka ostravské obecně prospěšné společnosti Čisté nebe Kamila Plocková.

Velký zájem stránky hlásily například o Vánocích. "Lidé chodili více na vycházky, možná pod stromeček dostali nové telefony, ale hlavně se topilo i přes den, nejen večer po návratu z práce. Takže bylo na hříšníky víc vidět," komentovala Plocková.

Města a obce nemají téměř žádné pravomoci

Pohled na internetovou mapu ukazuje, že velkou hustotu mají snímky „čmoudících“ komínů například v Kravařích na Hlučínsku, v Havířově či ve Vřesině na Ostravsku.

"Problém s kouřícími komíny vnímáme. Pravidelně vyzýváme lidi na webových stránkách, aby nesmradili. Máme necelé tři tisíce obyvatel a většina z nich topí čistě. Pár jedinců ale dokáže zamořit celou obec," uvedl starosta Vřesiny Jiří Kopeň.

Čistý komín

  • Web www.cisty-komin.cz umožňuje nahrát snímky neekologicky "čmoudících" komínů do mapy kraje.
  • Jeho součástí je mobilní aplikace, díky níž tak mohou zájemci učinit přímo na ulici z telefonu.
  • Je tam už přes 200 fotek.

Obce a města shodně poukazují na skutečnost, že nemají téměř žádné pravomoci.

"Měření tmavosti kouře je v praxi téměř nepoužitelné. Musíte měřit za světla, na určitém pozadí, měření si ověřit," upozorňuje například mluvčí Hlučína Miroslav Pech.

Hlučín také na webu vyzývá místní obyvatele k ekologickému chování a na možnost focení komínů neukázněných topičů je přímo upozornil. Podle mluvčího Pecha je to další ze způsobů, jak situaci ve městě monitorovat.

"V mnoha případech však své znečišťovatele známe. Řešili jsme třeba případ, kdy měl jeden z občanů na zahradě srovnaná stará vysklená okna. Mluvili jsme s ním a tvrdil, že na topení to nemá. Do několika dnů to zmizelo. Můžeme se jen dohadovat kam," uvedl Pech.

Vlastní nástěnku "čmoudilů" zavedli na začátku zimy v Těrlicku přímo na webu obce.

Kouřícími komíny netrpí jen lidé na vesnicích, ale i na sídlištích. Jedna z fotografií, které uživatelé aplikace umístili na web.

"Nějaké hříšníky už máme, podněty nám chodí. Řešíme je případ od případu," upozornil místostarosta Těrlicka Josef Macura na důležitost rozlišení, zda nejde o sousedskou mstu.

Neekologické topení zatím těrlická radnice s občany řeší domluvou a zda to funguje, vyhodnotí na konci zimy.

"Důležité je, že se ukázalo, že je tu vůle občanů si toho všimnout. Zmapovat si obec není od věci," dodal místostarosta Macura s tím, že planých udání je minimum.

Snímky, na nichž není patrný kouř, z aplikace mažou

Že fotka vlastního komína s hustým černým kouřem lidem na internetu vadí, poznávají i členové sdružení Čisté nebe.

"Volala nám například paní, která se na mapě našla s tím, že jde o starší fotku. Že dům zateplili, mají nová okna a už se chovají ekologicky," sdělila Kamila Plocková z Čistého nebe.

A volají i starostové z obcí mimo Moravskoslezský kraj. Také by mapu přivítali. "To záleží na financích. Podávali jsme si žádost o grant, uvidíme," doplnila Plocková.

Mezi lidmi převažují pozitivní názory. "Když jeden člověk topí odpadem, otravuje tak život širokému okolí, ale kvůli legislativě na něj nikdo nemůže," vysvětluje například Jindřich Moldrzyk z Opavska, proč s projektem souhlasí.

Je to podle něj momentálně jediný způsob, který může i "čmoudila" vést k zamyšlení nad způsobem svého topení. Snímky, na nichž není patrné, že se z komína skutečně line kouř, Čisté nebe z aplikace maže.

V kraji je necelých 56 tisíc kotlů na pevná paliva. Jejich nejhustší koncentrace je v oblasti Bohumína a Orlové. S dotací Moravskoslezského kraje a ministerstva životního prostředí už se zhruba tři a půl tisíce z nich mění na ekologické.

Žádat lidé mohou opět, minulý týden odstartovala další výzva. "Lidé dostanou do tří měsíců vyrozumění, zda jim finance budou poskytnuty. Pak mají devět měsíců na to, aby zlikvidovali starý a koupili nový kotel," informovala mluvčí kraje Petra Špornová.