V Opavě v úterý sbírala jehly dvojice strážníků. Každý nález následně zaznačili...

V Opavě v úterý sbírala jehly dvojice strážníků. Každý nález následně zaznačili do on-line interaktivní mapy, kterou lidé najdou na internetových stránkách města i městské policie. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

S pinzetami i detektorem kovů. Strážníci při velké akci našli 200 jehel

  • 4
Zhruba dvě stovky použitých injekčních stříkaček našli strážníci během úterý v pěti městech Moravskoslezského kraje. V rukavicích, s pinzetami, kleštěmi i detektorem kovů vyrazili v osm ráno do ulic. Procházeli například podchody, dětská hřiště, ale i zastávky autobusů a okolí garáží.

V terénu byly desítky lidí. „Do hledání se zapojilo pětadvacet strážníků a pět asistentů prevence kriminality. Celkem se našlo 137 pohozených jehel, nejvíce v Moravské Ostravě a Přívoze,“ informoval Michal Maršo z Městské policie Ostrava. Doplnil, že během celého roku se strážníci při pochůzkách s jehlami často setkávají v opuštěných zákoutích, ale také na dětských hřištích.

„Okolí mostních konstrukcí, v opuštěných domech, na zastávkách. Každý rok v Ostravě najdeme okolo tří tisíc jehel,“ upřesnil s tím, že městské policii s nálezy často pomáhají děti. Strážníci totiž besedují v mateřských a základních školách a není pak výjimkou, že na služebnu zavolá dítě a ohlásí nález.

Nejvíce jehel bylo na „šestce“

V Karviné byla v úterý nejhorší lokalitou Karviná 6. „Celkem jsme našli devatenáct jehel, z toho dvanáct v Karviné 6. Do akce se zapojilo šest strážníků a osm asistentů prevence kriminality,“ shrnul výsledek náměstek ředitele Městské policie Karviná Jaroslav Ožana.

Karviná 6 nálezům infekčního materiálu dominuje celoročně. Místním strážníkům při sběru pomáhají nejen hlášení ze strany veřejnosti, ale i spolupráce s Technickými službami. „Do dohledávání se v poslední době zapojili i lidé z veřejně prospěšných prací. Jsou stále v terénu, hrabou trávníky a díky nim se nám daří infekční materiál sbírat,“ upřesnil Ožana. Ročně v Karviné objeví na dvě stovky jehel.

S prací na zeleni jsou nálezy použitých stříkaček spojené také v Opavě. „Na jaře je vždycky větší nárůst. Technické služby stříhají keře a často nás volají,“ uvedla mluvčí místních strážníků Petra Wittek Stonišová. V úterý dvoučlenná hlídka v Opavě posbírala devět stříkaček. Během celého roku to je okolo dvou set nálezů, předloni dokonce počet nalezených jehel atakoval hranici čtyř set.

Akce jehla

  • Výzvu pražské městské policie dobrovolně vyčistit své město od infekčního materiálu po narkomanech vyslyšelo 30 měst v republice.
  • V Moravskoslezském kraji vyrazili do ulic městští policisté z Ostravy, Opavy, Karviné, Českého Těšína a Havířova. Cílem je očista měst a snížení rizika šíření nakažlivých nemocí.
  • Jedná se o druhý ročník akce, loňský rok byl však jen pilotní – zapojilo se osm měst v republice, z toho v kraji pouze Ostrava. Kromě strážníků se jí účastní také asistenti prevence kriminality.

Každý nález jehly opavští policisté zaznačí do on-line interaktivní mapy, kterou lidé najdou na webu města i městské policie. Na té je znát, že nejčastěji se jehly objevují v centru města a v Kateřinkách. „V parcích u laviček, v okolí dětských hřišť, ale i pod mosty, v garážovištích a v okolí bunkrů,“ uvádí příklady Stonišová.

Kolem pětašedesáti kilometrů nachodilo v úterý osm městských policistů v Českém Těšíně. „Terén pročesávali důkladně. Našli dvaadvacet injekčních stříkaček a čtyři použité laufy na kouření marihuany,“ sdělila mluvčí města Dorota Havlíková. Nejvíce jehel bylo na sídlišti Svibice. Strážníci v Českém Těšíně při hledání vyzkoušeli také nový detektor kovů, s nímž mají v plánu prohledávat i během roku pískoviště a další místa.

Havířov do akce nasadil dvacítku policistů, kteří našli devět jehel. „Každá dvoučlenná hlídka měla rozpis, kam všude půjde. Kontrolovali riziková zákoutí, místa, kde přespávají bezdomovci i dětská hřiště,“ přiblížil náměstek ředitele místních strážníků Daneš Skulina.

Nálezy skončily v jednorázových přepravních kontejnerech a putovaly k likvidaci.