Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Akce milion vyvolala vášně. Kraj vydal zákaz, nemocnice se však hájí

  • 2
Informace MF DNES a iDNES.cz o Akci milion, při níž šéf karvinské nemocnice chce rozdat lékařům milion korun, když budou brát zřetel na to, která pojišťovna za pacienta platí, vyvolala velké vášně a mnoho ohlasů. Náměstek hejtmana nařídil Akci milion zrušit, nemocnice ji ale chce naopak uhájit.

Slib odměn podle sazebníku vydaného nemocnicí trvá i přesto, že nemocnice patří kraji a náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný je striktně proti.

"Telefonoval jsem dnes s ředitelem nemocnice a vydal pokyn, aby Akci milion zrušil. Ještě tento týden se navíc setkáme a projednáme další postup nemocnice," uvedl v úterý náměstek hejtmana.

Přečtěte si, jak by Akce milion měla fungovat

Ředitel nemocnice Petr Kovařík ale zatím odmítá akci oficiálně zrušit. Hodlá počkat do středy, kdy se má osobně sejít s Konečným.

"Jsem připraven mu akci podrobně vysvětlit, vyvrátit mystifikace a uhájit tak i náš sazebník, kterým chci motivovat lékaře k ekonomickému chování," stojí si za svým Kovařík, který na Akci milion nevidí nic špatného.

Ředitel má příznivce i odpůrce

"Chovám se tržně, abych zachránil nemocnici před krachem. Motivuji lékaře například k tomu, aby věnovali víc času pohovorům a nabídli kratší čekací lhůty na plánované operační zákroky klientům ČPZP, která nám lépe platí, a vedu je k úsporám u těch pojišťoven, jejichž limity už jsme vyčerpali. Dělají to tak všechny nemocnice," vysvětluje.

Odměny v Akci milion

Hospitalizace klienta ČPZP nad limit z roku 2009 = 1 000 korun. Úspora každých 10 000 korun za léky pro klienty RBP = 1 000 korun. Překlad pacienta z akutního lůžka do LDN v Orlové = 300 korun pro odesílající oddělení, 200 pro LDN. Další doporučení: Omezit příjem klientů VZP, odsun neakutní péče.

Má své příznivce i odpůrce. První mu tleskají za to, že se chová jako správný manažer. Oceňují, že je ochotný rozdělit až milion korun mezi lékaře, kteří zohlední ekonomickou situaci nemocnice.

Není to protizákonné, ale neetické ano

Druzí ale naopak takový postup kritizují. Vadí jim, že někteří pacienti dostanou přednost a jiní musí čekat na zákrok do příštího roku, ale i to, že nemocnice sama nezveřejnila, podle jakých pravidel hraje.

"Není to sice v rozporu se zákonem, ale je to neetické. Pan ředitel balancuje na hraně, navíc v medicíně, kde jde o důvěru. Tím sazebníkem odměn podrývá autoritu lékařů. Pacient těžko může věřit někomu, o kom ví, že je pro něj jen zboží,‘" míní ostravská politoložka Jiřina Pavlíková.

Ani argument ředitele, že když je pacient klientem "lepší" pojišťovny z pohledu nemocnice, má v ní právo na lepší zacházení, podle ní neobstojí. "Dokud povinně platíme zdravotní daň a nemůžeme si připlácet na lepší péči, máme všichni stejná práva a nikdo by s námi neměl kšeftovat," míní.

Hlavně do problémů nezatahovat pacienty

Ředitelé dalších nemocnic v kraji Kovaříka sice chápou, protože řeší stejné problémy s pojišťovnami a na konci roku prodlužují čekací lhůty na neakutní zákroky, ale sazebník Akce milion neschvalují.

"Nic takového není v žádné z našich nemocnic," ujišťuje například generální ředitel společnosti Agel Filip Horák. "Také doplácíme na to, že v našem kraji si tři velké pojišťovny přetahují klienty a my pak buď vracíme zálohy nebo vykazujeme nárůst péče, kterou nám nikdo nezaplatí. Ale řešíme to s pojišťovnami a nezatahujeme do toho pacienty. To by totiž nebylo fér,"míní.