Letošní počasí je pro klíšťata takřka ideální, číhají takřka všude. (ilustrační snímek)

Letošní počasí je pro klíšťata takřka ideální, číhají takřka všude. (ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Aktivita klíšťat vrcholí, nemocných je více než loni

  • 0
Teplo a vlhko, to klíšťata milují. Díky počasí jsou letos mimořádně aktivní. Klíšťaty nakažených pacientů už teď lékaři v Moravskoslezském kraji hlásí víc než loni. Lymskou boreliózou letos onemocnělo už 76 lidí. Klíšťová encefalitida jich postihla šest.

Dvanáct pacientů, naposledy těhotná žena. Rukama zdravotníků na infekčním oddělení Slezské nemocnice už prošlo nebývalé množství pacientů nakažených klíšťovou encefalitidou.

Klíšťata hrozí

Nyní platí nejvyšší riziko aktivity klíšťat. Nedoporučuje se vůbec volně vstupovat do listnatých a smíšených lesů. Po zbytek týdne se aktivita klíšťat o stupeň sníží.

Pořád ale bude platit velké riziko a odborníci radí nesedat a nelehat v přírodě a nevstupovat do křovin a bylinné vegetace. Za vhodné považují používání repelentu.

"Je jich více než loni. Je vlhko, i klíšťat je více," říká lékař infekčního oddělení v Opavě Ivo Hiemer. Příchod dalších postižených očekává po celé léto. "Hodně záleží na počasí. Nejen kvůli chování klíšťat, ale i lidí. Teď začíná být opět teplo, lidé budou zase víc chodit do přírody," míní lékař.

Pacienti do nemocnice míří se stejnými příznaky - bolestmi hlavy, zvracením, vysokými horečkami, světloplachostí, ztuhnutím svalů na šíji.

V nemocnici leží těhotná žena

"Někteří ani nevědí, že měli klíště, a jsou překvapeni. Ale už z příznaků je vidět, že mají klíšťovou encefalitidu. Dokonce tady teď máme těhotnou ženu. Ta ví, že klíště měla. A podle příznaků to vypadá, že jde opravdu o encefalitidu. Musí ji ještě potvrdit testy," uvádí Hiemer.

Moravskoslezská hygienická stanice zatím letos eviduje šest onemocnění klíšťovou encefalitidou. Dvě na Bruntálsku, dvě na Frýdecko-Místecku, po jednom pak na Karvinsku a v Ostravě. Číslo se však každým dnem mění díky čerstvým údajům z nemocnic. Ne všichni pacienti už v evidenci figurují.

Nakažených lymskou boreliózou je letos už 76 lidí v ostravském regionu. "Dvaatřicet na Opavsku, osmnáct na Ostravsku, po devíti na Bruntálsku a Karvinsku, pět na Novojičínsku a tři na Frýdecko-Místecku," upřesňuje Radim Mudra z Krajské hygienické stanice v Ostravě.

Podle statistik Všeobecné zdravotní pojišťovny je Moravskoslezský kraj v počtu nakažených klíšťovou encefalitidou osmý ze čtrnácti krajů. Například loni na léčení svých klientů nakažených touto nemocí vynaložila přes 634 tisíc korun.

Nakažení se nenechali očkovat

"Roste ale zájem o očkování. Toho loni využilo 15 316 klientů VZP. V roce 2011 to bylo jen 3 378 klientů," uvádí celostátní očkovací statistiku mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. Krajská čísla nejsou k dispozici.

Očkování doporučují i lékaři. "Je to jediné řešení, jak se encefalitidě vyhnout. Pacienti, které přijímáme, nejsou očkovaní," upozorňuje opavský lékař Ivo Hiemer.

Z okresů Moravskoslezského kraje se odborníci nejčastěji s nakaženými klíšťaty setkávají na Bruntálsku. "Nejvyšší nakaženost je v okrese Bruntál, odpovídá 0,248 procentům zkoumaných klíšťat," uvedla Hana Zelená z ostravského Zdravotního ústavu.

Číslo je však průměrem pro celý okres, v ohniscích může být nakaženo mnohem více jedinců. Obecně platí, že pokud se v některé lokalitě encefalitida potvrdí u jednoho klíštěte, nákaza tam je. Boreliózu přenáší v Česku 15 až 25 procent klíšťat.