Silnice skrz cennou alej v Radkově by mohla vést jinudy. Jinak stromořadí asi nemá šanci. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Auta ničí unikátní alej v Radkově na Opavsku, ve hře je i její obchvat

  • 8
Alej zhruba padesáti takřka dvousetletých lip v Radkově na Opavsku získala novou šanci na záchranu. Krajský úřad pozval zástupce obce a ekologických sdružení k jednání, na kterém nejspíše padne rozhodnutí o budoucnosti stromořadí.

Zdravotní stav lip totiž není vůbec dobrý. Kromě stáří je ničí automobily projíždějící úzkou silnicí uprostřed aleje. Když stromy kdysi vysazovali, počítali s kočáry. Zvláště nákladním automobilům šířka silnice nestačí, ačkoli po několika vykácených stromech byly zřízeny jakési výhybny.

Situaci by vyřešil obchvat aleje, jenže ten by podle odhadů přišel na 18 milionů korun.

„Zánik aleje nechceme dopustit. Proto jsem iniciovali jednání na krajském úřadu, aby se nové vedení dozvědělo, kde je problém a co pro záchranu můžeme udělat. Ještě není pozdě,“ poznamenal Tomáš Skalík ze sdružení Za Opavu, který žije právě v Radkově.

Náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Jakub Unucka (ODS) navrhuje dělbu práce.

„Sejdeme se a řekneme si, co kdo může udělat pro záchranu aleje. Ať například obec nachystá projekt pro územní rozhodnutí a podle toho, kolik by vše stálo, se rozhodneme co dále,“ řekl.

O aleji se zase bude jednat

Podobně hovořila také krajská náměstkyně Jarmila Uvírová (ANO), pod niž spadá i životní prostředí.

„Byla by to nenahraditelná ztráta, musíme se nějak domluvit,“ konstatovala a dodala, že kraj už vyzval obec, aby ve věci začala jednat.

„Dopis dorazil, sejdeme se všichni na začátku května. Jsme rádi, že po odmlce se o aleji začne zase jednat,“ reagoval starosta Radkova Petr Dubový.

Zdůraznil, že také obec má zájem na zachování aleje a už před několika lety prosazovala z několika možných variant právě vybudování obchvatu s tím, aby po současné silnici jezdili nanejvýš cyklisté.

„Přeložení silnice máme dokonce v územním plánu, všechno je připravené, jen zbývá vyřešit to nejdůležitější - peníze,“ přiblížil situaci starosta.

Obec se zhruba pěti stovkami obyvatel však na větší investice nemůže pomýšlet. Roční rozpočet Radkova činí jen sedm milionů korun.

„Uvidíme, v květnu snad bude jasno. Byla by ale blbost starou alej rušit,“ zakončil starosta.

Stromům vadí auta i radikální ořezy

Eva Mračanská z Agentury ochrany přírody a krajiny považuje radkovskou alej za cennou. V minulosti sice návrh na chráněný přírodní výtvor neprošel, ale registrace jako významný krajinný prvek už ano.

Potvrdila, že stromy v aleji stárnou a usychají. Z původních přibližně devadesáti stromů zůstalo jen něco přes padesát. Podle odborníků jim vadí nejen provoz na silnici, ale i radikální ořezy, které je oslabují.

„Bez tohoto zásahu se ale bohužel neobejdou, protože jinak by vadily provozu a narušené kmeny by neunesly mohutné koruny,“ vysvětlila Mračanská.

Doufá, že peníze na řešení se najdou dříve, než se alej rozpadne. „Nahradit takovou alej totiž není otázkou několika let, ale nejméně desetiletí, či spíše století,“ dodala.