Jedna z podob syntetických drog. Co přesně obsahují, uživatel vůbec netuší.

Jedna z podob syntetických drog. Co přesně obsahují, uživatel vůbec netuší. (7. srpna 2013) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Amsterdam shop pokračoval, Polák prodával syntetické drogy přes web

  • 2
Ostravská policie dopadla Poláka, který pokračoval v provozu neblaze proslulých a později zavřených kamenných Amsterdam shopů. Drogy nabízel na webu. K odeslání měl připravených tisíce dávek syntetických drog a nejméně stovka dopisů s nebezpečným obsahem už směřovala do celé země.

Když to nejde klasicky v obchodě, přejdu na moderní metody obchodování. To si zřejmě řekl 44letý Polák a rozhodl se po České republice nabízet syntetické drogy přes internet a šířit poštou.

V Českém Těšíně si pronajal byt, kde dávky kompletoval a nejméně od začátku roku zahájil výnosný byznys.

Ne, to není müsli tyčinka. Syntetické drogy byly zabaleny do neškodných obalů. (7. srpna 2013)

Ačkoliv policie zatím nemá informace o tom, že by měl s předchozími kamennými Amsterdam shopy cokoliv společného, využil jejich věhlasu a webovou stránku pojmenoval amsterdam-shop. Hledání na internetu je už zbytečné, policie web zablokovala. Ostravská policie totiž celý obchod rozkryla.

"Syntetické drogy jsou přinejmenším stejně nebezpečné jako například pervitin nebo marihuana. Mají stejné, případně ještě větší účinky, navíc uživatel vůbec netuší, co dostane, jaký je obsah účinné látky, což je velmi nebezpečné," upozornil zástupce ostravského policejního ředitele Radovan Vojta.

Zpáteční adresa: Amsterdam shop na Stodolní

Polák nabízel na webu drogu jako sběratelské kuriozity, cena za balíček se pohyboval v řádu stokorun. Zájemců našel dostatek, po celé republice rozeslal minimálně sto sáčků s drogou.

Když přišla objednávka, využil internetového bankovnictví. Založil si kvůli tomu hned několik bankovních účtů. V pronajatém bytě vsypal požadované množství drogy do sáčků, na kterých hojně využíval pozitivní obrázky srdíček například s nápisem cherry kokolino, případně jiné nenápadné pojmenování, vše vložil do obálky a poslal poštou. Peníze z účtu stáhl do Polska.

Na obálky udával jako zpáteční adresu sídlo už neexistujícího Amsterdam shopu na ostravské Stodolní ulici, proto když si někdo zásilku nevyzvedl, hromadily se na poště.

Veselý obal, škodlivý obsah

Dvaadvacátého července muže přímo na poště zatkli. "Domníval se, že není dohledatelný. Zrovna nesl dalších pětadvacet dopisů s drogou. A při prohlídce auta a bytu jsme objevili další drogu pro zhruba třináct tisíc dávek," přiblížil vedoucí ostravského Toxi týmu Jiří Kopeček.

V případě prodeje by se zisk počítal na miliony korun. Kriminalisté přiznávají, že dokazování bude ještě zdlouhavé. Při rozboru zadržených syntetických drog například zjistili, že výrobci změnili složení a nejsou na seznamu zakázaných látek, který se právě kvůli syntetickým drogám vytvářel.

"To jsme očekávali, bylo jasné, že na to výrobci zareagují a molekulární složení látek pozmění," poznamenal Kopeček.

Kriminalisté museli změnit paragraf obvinění

To však polskému šiřiteli drog příliš nepomůže. Policisté ho totiž neobvinili z neoprávněné výroby a držení drog, nýbrž za šíření toxikomanie. "Dobře totiž věděl, že jde o látky s účinky drogy," řekl Vojta.

Stíhání tak neujde, byť může zatím počítat s nižším trestem. Podle původního paragrafu by mu hrozilo až desetileté vězení, za šíření toxikomanie je platná sazba jeden rok a pět let. "Nevylučujeme ale, že v průběhu vyšetřování se sazba ještě může změnit," upozornili policisté.

Policisté se nedomnívají, že by tím syntetické drogy vyklidily scénu. "Zjevně jsou někde za hranicemi plné sklady a někdo se je stále snaží udat," přikývl Jiří Kopeček z Toxi týmu. Obsílky k výslechu mohou očekávat i všichni odběratelé syntetických drog.