Mezi nominovanými mláďaty je i opička hulmana posvátného.

Mezi nominovanými mláďaty je i opička hulmana posvátného. | foto: ZOO Ostrava

ANKETA: Vyberte letošní nejkrásnější mládě ostravské zoo

  • 3
Ostravská zoologická zahrada prožívá jedno z nejúspěšnějších období své šedesátileté historie. Otevírá nové expozice, plní stránky novin a zpravodajských webů novinkami především o prvních slůňatech v Česku, trhá návštěvnické rekordy a také se pyšní mnoha mláďaty.

Podívejte se na mláďata a vyberte, které se vám nejvíce líbí. Navíc můžete vyhrát jednu ze tří vstupenek do zoo. V tom případě do e-mailu napište, které z mláďat vás nejvíce zaujalo a proč, poté zprávu pošlete na redakční adresu MF DNES v Ostravě hana.honkova@mfdnes.cz, a to do pátku 17. června.

Nejnovějším přírůstkem jsou tři sice tygříci, ale na rozdíl od většiny mláďat je ale návštěvníci zatím na vlastní oči nemohou vidět. Zoo ještě nemá ani jejich fotografie.

Hroch (hroch obojživelný)

Hroch obojživelný

Samečka, který se narodil 20. července 2010, mohou návštěvníci od jara pozorovat ve zrekonstruovaném pavilonu. Většinu času tráví mládě ve vodě, kde se cítí bezpečněji než na souši. Do vody se rodí a ve vodě saje i mléko od matky. V ostravské zoo už se podařilo odchovat 17 hroších mláďat.

Velbloud (velbloud dvouhrbý domácí)

Velbloud dvouhrbý.

Sameček se narodil 25. dubna 2011. Jedná se o zdomácnělou formu velblouda. Divoký velbloud dvouhrbý je na pokraji vyhubení.

Méně než tisíc zvířat už žije jen v poušti Gobi na pomezí Číny a Mongolska.

Žirafa (žirafa Rothschildova)

Žirafa Rothschildova.

Sameček se narodil 26. dubna 2010 zasloužilé mámě Cronkitě. Samice žiraf rodí ve stoje, a tak čekal malého samečka pád z výšky až dvou metrů. Ošetřovatelé však žirafí mámě podestýlají kotec vysokou vrstvou slámy, takže nový přírůstek padal do měkkého.

Kachnička mandarínská

Kachnička mandarínská.

Kachničky mandarínské obývají první průchozí expozici v ostravské zoo: Čínskou zahradu. Ptáci hnízdí ve stromových dutinách, takže vylíhlá kachňata ve stáří jednoho dne seskakují na zem. Vzhledem k jejich nepatrné váze ale není dopad z několikametrové výšky žádný problém. Skupina mláďat se vylíhla 17. května.

Sova (sova pálená)

Sova pálená.

Sovy pálené návštěvníci ostravské zoo spatřit nemohou, žijí a rozmnožují se v zázemí zahrady. Má to svůj důvod. Zoo totiž mláďata zdarma poskytuje pro vypuštění do volné přírody. Pomáhá tak ochraně tohoto v České republice silně ohroženého druhu. Za 15 let už zoo odchovala a vypustila do přírody téměř 300 malých soviček.

Sýček (sýček obecný)

Sýček obecný.

Chovu sýčků obecných se Zoo Ostrava věnuje od roku 2003. Stejně jako sovy pálené je chová v zázemí, aby jim zajistila klid pro hnízdění, a také jejich mláďata bezplatně poskytuje pro vypouštění do volné přírody. Do roku 2010 se zoo podařilo odchovat a ve spolupráci se Stanicí pro záchranu volně žijících živočichů v Bartošovicích do přírody vypustit 37 mláďat.

Hulman (hulman posvátný)

Hulman posvátný.

Samička hulmana posvátného se narodila 7. května 2010 a dostala jméno Shadanga. Se svou jedenáctičlennou rodinou se loni na podzim přestěhovala do nově vybudované expozice Čitván, kde nyní společně s medvědy ušatými obývá velký přírodní výběh.

Slůně (slonice indická)

Takřka dvouměsíční sloní holčička si bahenní lázeň opravdu užívala.

Sloní samička, která zatím nemá jméno, se narodila 12. dubna. Její zkušená matka, 44letá Johti už porodila celkem čtyři mláďata, první dvě zemřela, ale o to současné se pečlivě stará. Mládě se má čile k světu. Zoo doufá, že zanedlouho opět zabřezne i starší dcera Johti, čtrnáctiletá Vishesh, která v březnu porodila svého prvního potomka, ale ten brzy uhynul.

Jelen (jelen milu)

Jelen milu.

Sameček se narodil 2. května 2011. Jelen milu byl ve volné přírodě vyhuben. Z planety zatím zcela nevymizel jen díky chovu v lidské péči. V zoologických zahradách se daří tato zvířata množit a lidé se je pokoušejí vrátit zpět do jejich původní domoviny - východní Číny. Ostravská zoo chová jeleny milu od roku 1974, odchovala 52 mláďat.

Lama (lama krotká)

Lama krotká.

Sameček lamy krotké se narodil 27. dubna 2011. Lama krotká stejně jako lama alpaka pochází původně z Jižní Ameriky a jedná se o zdomácnělou formu divoce žijících lam. Lamy jsou využívány především k nošení nákladů, také proto se jim říká velbloudi Nového světa. V Zoo Ostrava se pravidelně množí a podařilo se odchovat již desítky mláďat.

Seriema (seriema rudozobá)

Serlema rudozubá.

Seriema rudozobá je jihoamerický pták s dlouhým krkem, ocasem i končetinami, který v dospělosti měří 75 - 90 centimetrů. Obývá otevřené krajiny, je všežravá, ale preferuje živočišnou složku - hlodavce, malé ptáky i hady. Zdržuje se téměř výhradně na zemi, dokáže běhat rychlostí až 25 kilometrů za hodinu. Také mláďata seriemy odchovává zoo v zázemí, ale dospělá zvířata mohou vidět návštěvníci ve společné voliéře s kondory královskými. Lidé v Jižní Americe chovají seriemy kvůli jejich pronikavému křiku jako domácí hlídače.

Emu (emu hnědý)

Emu hnědý

Čeleď emuovitých se v Austrálii vyvinula z dávných předků asi před 25 miliony let, některé její druhy dosahovaly obřích rozměrů. Emu hnědý dosahuje výšky až 2 metrů a váží okolo 50 kilogramů. Dokáže běhat rychlostí až 48 kilometrů v hodině. V přírodě se dožívá 5 až 10 let, v zajetí dokonce až 35 let. O mláďata tohoto druhého největšího ptáka světa se stará samec. Sám sedí i na vejcích. Na toto období se připravuje - vytváří si zásobu tuku, jelikož po celou dobu inkubace nepije, nejí ani nekálí.

Kondor (kondor havranovitý)

Kondor havranovitý.

V březnu se v zoo vylíhla dvě mláďata tohoto amerického mrchožrouta. Jde o menší druh kondora, který požírá mršiny, občas loví i hmyz či drobné obratlovce, hoduje také na odpadcích z lidských sídlišť. Samici v ostravské zoo její vajíčka příliš nezajímala, ošetřovatelé je proto raději vložili do umělé líhně a vrátili do hnízda až jedno vyklubané mládě a jedno vejce těsně před vylíhnutím. Samice zpočátku krmila jen jedno mládě, ošetřovatelé je proto na hnízdě střídali. Dnes už ale pečuje o obě.

Které mládě, letos narozené v ZOO Ostrava, se vám nejvíce líbí?

celkem hlasů: 1680

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 pátek 24. června 2011. Anketa je uzavřena.

Slon indický
Slon indický 605
Hroch obojživelný
Hroch obojživelný 199
Žirafa Rothschildova
Žirafa Rothschildova 190
Kachnička mandarínská
Kachnička mandarínská 140
Hulman posvátný
Hulman posvátný 119
Sýček obecný
Sýček obecný 83
Serlema rudozubá
Serlema rudozubá 61
Lama krotká
Lama krotká 53
Emu hnědý
Emu hnědý 51
Jelen milu
Jelen milu 46
Sova pálená
Sova pálená 45
Velbloud dvouhrbý
Velbloud dvouhrbý 44
Kondor havranovitý
Kondor havranovitý 44
,