Hnutí ANO ve Frýdku-Místku v čele s primátorem Radimem Vrbatou slibovalo šetření a stabilizaci městských peněz. Změny ve vedení městských společností se však prodraží.

Hnutí ANO ve Frýdku-Místku v čele s primátorem Radimem Vrbatou slibovalo šetření a stabilizaci městských peněz. Změny ve vedení městských společností se však prodraží. | foto: Jan Smekal, 5plus2.cz

ANO a ČSSD ve Frýdku-Místku rozdělovaly funkce. Rošáda vyjde na miliony

  • 9
Na více než šestnáct milionů korun během čtyř let přijde frýdecko-místecké městské firmy rošáda, kterou nová koalice provedla v jejich představenstvech. Na uvolněná místa dosadila „zasloužilé“ politiky svých stran, kterým přidělila padesátitisícový plat.

Předvolební sliby hnutí ANO o všeobecném šetření a snaze o stabilizaci městských financí berou po příchodu strany k moci ve Frýdku-Místku rychle za své.

Jen změny ve vedení městských společností přijdou město během následujících čtyř let na více než šestnáct milionů korun. Nepočítaje v to sociální a zdravotní pojištění. Po zvýšení počtu placených členů městské rady a zastupitelstva jde o další navýšení nákladů města.

Na předvánočním zasedání městské rady, která zároveň působí coby valná hromada městských společností, obměnili radní významným způsobem členy představenstev a dozorčích rad městských firem Distep, Technické služby a Frýdecká skládka. Rada obnovila i staronovou funkci prokuristy ve společnosti Sportplex, starající se o sportovní a rekreační zařízení ve městě.

Minulý primátor, nyní jeho 1. náměstek Frýdku-Místku Michal Pobucký.

„Ty změny byly nutné, změnil se zákon a my se museli přizpůsobit. Nově jsou současní ředitelé předsedy představenstev,“ přiblížil důvody ke změnám náměstek primátora Michal Pobucký.

Na první pohled přitom vypadá změna v představenstvech a dozorčích radách dobře. „Počet členů v dozorčích radách klesl ze šesti na pět, počet členů představenstva klesl na tři, přičemž jedním z nich je předseda představenstva, který je zároveň ředitelem společnosti,“ popsala změny v městských společnostech frýdecko-místecká mluvčí Jana Matějíková.

Snížení nákladů? Kdeže. Naopak...

Významná redukce počtu členů představenstev i snížení počtů členů dozorčích rad ale snížení nákladů nepřinese. Naopak.

„V minulosti měly společnosti Distep a TS pět členů a Frýdecká skládka šest členů představenstva. Odměna členů představenstva činila v minulosti jedenáct tisíc korun za měsíc, nyní byla stanovena na padesát tisíc korun na měsíc s tím, že se jedná ‚o členství na plný úvazek‘, to znamená, že členové představenstva budou do společnosti docházet každý pracovní den a budou se podílet na řízení běžné činnosti společnosti,“ dodala Matějíková.

„Jsou to trafiky pro členy koalice,“ komentoval přeobsazení míst zastupitel za hnutí Naše město Frýdek-Místek Jiří Kajzar a pokračoval: „K čemu bude mít ředitel Technických služeb, Frýdecké skládky nebo Distepu pod sebou další dva lidi s padesátitisícovým platem? Co budou dělat? Jaké převezmou pravomoci? Žádné. Kolik manažerů tohle město ještě snese? Hodně. Ale bude je muset zaplatit.“

Pro nové lidi padesátitisícové platy

A rozhodně nepůjde o malé peníze. V každé ze tří firem přibudou dva noví lidé s padesátitisícovým platem, prokuristka další společnosti Sportplex dostane čtyřicet tisíc. To dělá každý měsíc 340 tisíc korun. Za rok pak 4,08 milionu, za čtyři roky 16,3 milionu korun.

A k nim je potřeba připočítat zhruba třetinu na sociální a zdravotní pojištění.

Jedenáctitisícové odměny původním členům orgánů firem, bez jejich ředitelů, dohromady nepřesahovaly 143 tisíc korun měsíčně, za čtyři roky pak necelých 6,9 milionu korun.

„Jsou to firmy s městskou účastí, ve kterých by zástupci města měli vykonávat jak dozorčí činnost, tak se na jejich chodu přímo podílet. Ti lidé budou mít normální pracovní dobu, odvedou tam odpovídající výkon,“ vysvětluje důvody pro zařazení zástupců členů koalice oblastní předseda hnutí ANO pro Frýdecko-Místecko Radovan Hořínek.

„Ty firmy na to ale budou muset někde vzít. Možná budou propouštět zaměstnance, aby měly na platy nových manažerů. Přitom je jasné, kdo tam půjde. Zasloužilí straníci,“ odhadoval personální podobu změn už před volbou nových členů představenstev Kajzar.

Bývalý primátor, bývalý náměstek, šéfka místní ANO...

A nemýlil se. Čtyřicetitisícový plat ve funkci prokuristky společnosti Sportplex získala šéfka místní organizace ANO Adéla Řehová, kterou navíc opozice podezřívá z toho, že si před volbami cíleně změnila bydliště z Nošovic do Frýdku-Místku.

Bývalý primátor Petr Cvik (ČSSD) nově usedne v představenstvu Technických služeb.

Bývalý primátor za ČSSD Petr Cvik podle všeho opustí své učitelské místo, kam se po skončení mandátu vrátil, a zasedne v představenstvu Technických služeb, do Distepu za padesátitisícovou odměnou zase míří bývalý náměstek hejtmana za ČSSD Jiří Vzientek.

Část nákladů ale město nakonec přece jen ušetří. Od šestnáctimilionové částky potřebné na zaplacení nově vzniklých míst v představenstvech společností je možné odečíst částku ušetřenou snížením počtu členů dozorčích rad ze šesti na pět. Během čtyř let by měla tato úspora nákladů na odměny dosáhnout 1,34 milionu korun.