Ve skleníkové expozici by si návštěvníci arboreta mohli na ploše dva tisíce

Ve skleníkové expozici by si návštěvníci arboreta mohli na ploše dva tisíce metrů čtverečných prohlédnout tropický deštný prales. | foto: Vizualizace: Slezské zemské muzeum Opava

Arboretum na Opavsku získalo miliony na tropický prales

  • 0
Je největší investicí do výletních cílů, jež do Moravskoslezského kraje putuje z evropských fondů. Na nový skleník s tropickou expozicí v Arboretu Nový Dvůr na Opavsku získalo Slezské zemské muzeum 42,5 milionu korun. Jestli se peníze využijí, ale není jasné. Muzeum musí sehnat zhruba čtyřicetimilionovou spoluúčast v projektu.

"Financování schválila Regionální rada Moravskoslezsko minulý týden. Nová skleníková expozice v Arboretu Nový Dvůr je největší investicí," potvrdil mluvčí Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko Michal Sobek.

Slezské zemské muzeum na skleník dostane 42,5 milionu korun. Termín, kdy se nová expoziční část začne stavět, však ještě není jistý. Slezské zemské muzeum, jež botanickou zahradu spravuje, bude muset během několika týdnů sehnat dalších více než čtyřicet milionů na spoluúčast.

Celkové náklady totiž projekt odhaduje na 88 milionů korun. "Jsme rádi, že jsme byli vybraní, že náš projekt má tu hodnotu. Je to jedna z našich zásadních priorit. Musíme upravit investiční plán a pokusit se vyjednat peníze z dalších zdrojů. Pak by bylo do dvou let hotovo a do expozice by mohli první návštěvníci," uvedl ředitel muzea Antonín Šimčík. Připustil, že plán, jak projekt dofinancovat, má, podrobnosti však prozradit zatím nechtěl.

Ve skleníkové expozici, která zabere dva tisíce metrů čtverečních, by pak lidé našli tropický deštný les.

"Plánujeme suchou a vlhkou expozici. Jednak by ve skleníku byl biotop tropického lesa. Za skálou v severní části pak bude podzemní suchá část. Tam lidé uvidí expozice s preparáty živočichů z našich sbírek," přiblížil vedoucí arboreta Dalibor Lička (internetové stránky arboreta zde).

Prales vyroste za sedm let

Botanici chtějí vysadit desítky druhů rostlin – z vlastních sbírek i ty, které získají výměnou nebo nákupem z jiných botanických zahrad. Než se biotop rozroste do skutečného pralesa, potrvá nejméně sedm let. "Například balsový strom roste tři až pět metrů za rok, jiné rostliny však naopak velmi pomalu," poznamenal Dalibor Lička. Expozice však bude v českém měřítku jedinečná.

Regionální rada Moravskoslezsko celkem rozdělovala 129 milionů korun, kromě arboreta peníze přiklepla dalším devíti výletním místům. V případě, že by se zbylé peníze Slezskému zemskému muzeu sehnat nepodařilo a muselo by se dotace vzdát, jsou na řadě náhradníci.

"Dalších šest projektů uspělo, ale zůstanou prozatím mezi náhradníky pro případ, že dojde k úsporám při stavbách dříve podpořených záměrů nebo kdyby se některý ze schválených projektů neuskutečnil," uvádí Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, který hodnotí a proplácí dotace.

V takovém případě by se muzeum pokusilo uspět v další výzvě. "Příští rok začíná další programové období, do kterého bychom se jistě zapojili," doplnil ředitel Slezského muzea Antonín Šimčík.