Tameh v posledních letech v ostravské huti zprovoznil například moderní fluidní kotel. | foto: Darek Štalmach, MF DNES

Hutě ArcelorMittal mají nový kotel, vyhřívá také ostravské sídliště

  • 1
Nejvyšší investici od poloviny devadesátých let postupně uvádí do provozu hutní firma ArcelorMittal Ostrava. Nový fluidní kotel, který nahradí čtyři doposud fungující uhelné zdroje, přišel firmu na 1,8 miliardy korun.

Doslova pod stropem haly visí na speciální konstrukci nový fluidní kotel od ostravské společnosti Tameh Czech, společného podniku firem ArcelorMittal Ostrava a Tauron.

„Kotel vyrábí spalováním práškového černého uhlí a ohříváním vody páru, která slouží k výrobě elektrické energie, tepla, stlačeného a dmýchaného vzduchu pro provozy huti. Pro nájezd je vybaven čtyřmi plynovými hořáky,“ vysvětlila mluvčí ostravské huti Barbora Černá Dvořáková. „Kotel K14 nahrazuje čtyři nejstarší černouhelné kotle ve firmě a stál 1,8 miliardy korun,“ doplnila Černá Dvořáková.

Od devadesátých let neinvestovala ostravská firma do jednoho projektu více peněz.

„Úspěšně jsme dokončili největší investici od výstavby minihuti v 90. letech. Kotel plně nahradí stávající zařízení a zároveň sníží emise plynů i prachu,“ přiblížil význam nové investice Petr Baranek, ředitel společnosti Tameh Czech, která zajišťuje pro ostravský ArcelorMittal výrobu a dodávky páry a dalších energií, bez nichž by se normální provoz hutě zastavil. Kotel v Kunčicích pak postavila finská společnost Valmet.

„Výstavba kotle ve výrobním areálu s vysokými bezpečnostními požadavky byla velmi náročná. Díky naší třicetileté zkušenosti v oboru jsme ale ve výběrovém řízení nabídli nejlepší řešení a kotel jsme nyní úspěšně předali zadavateli,“ sdělil Kai Mäenpää, ředitel finské společnosti Valmet.

Nový provoz by měl být ekonomičtější a také ekologičtější

Vyrobená pára ale nekončí pouze v huti. Část z ní vyhřívá rovněž některá ostravská sídliště.

„Páru, kterou sami nezužitkujeme, dodáváme mimo jiné společnosti Veolia, která ji využívá k vytápění ostravských domácností,“ prozradil Baranek. Pára v ostravské huti pohání také generátor vlastní elektrárny, který vyrobí zhruba 100 megawatt za hodinu. Ani to ovšem huti nestačí k zajištění plného provozu.

Vlastní výrobou si totiž ArcelorMittal zajišťuje přibližně dvě třetiny elektrické energie, zbytek firma musí dokupovat. Nový provoz by měl být ekonomičtější a také ekologičtější.

„Účinnost nového kotle přesahuje 92 procent a o tři procenta překonává účinnost starých kotlů, které má nahradit,“ řekl Karel Pauk ze společnosti Tameh. „Z hlediska emisí CO2 nový kotel přináší snížení emisí o zhruba 60 tisíc tun ročně. To je i důvod, proč jsme na stavbu kotle mohli čerpat dotaci v podobě emisních povolenek.“

Těch společnost Tameh získala díky stavbě ekologičtějšího zdroje 4,3 milionu kusů.

Současné emise celé teplárny se pohybují okolo 2,1 milionu tun, snížení emisí CO2 představuje zhruba tři procenta celkové produkce hutě. Během hodiny přemění nový kotel na páru přes 200 tisíc litrů vody.

Čtyři starší kotle firma postupně odstaví v příštích měsících. „Kotel K14 postupně najíždíme, stále je ve zkušebním provozu, kdy se snažíme vychytat všechny mouchy. Pak staré kotle definitivně odstavíme,“ dodal Baranek.