Tak vidí proměnu dolnovítkovické koksovny mladý architekt Vojtěch Hybler. | foto: Vojtěch Hybler

Z koksovny navrhl knihovnu se „schody do nebe“. A uspěl v soutěži

  • 4
Havíři či třeba hutníci je dávno opustili. Dnes jsou mnohé staré šachty a další areály prázdné a čekají na nové využití. Jaké bude? To řešili účastníci Young Architect Award, klání mladých architektů do 33 let. Zabodovaly v něm i práce z Moravskoslezského kraje. Druhé místo získala proměna dolnovítkovické koksovny v knihovnu.

Dřív se tu vyráběl koks. A v budoucnu? Co třeba knihy? Tedy ne že by se tu tiskly, ale mohly by se tu půjčovat.

Právě s touto myšlenkou, kterou ostatně už před časem rozehrál i Josef Pleskot, pracoval mladý architekt Vojtěch Hybler.

Co také navrhovali mladí architekti v soutěži

  • Opuštěný ostravský Důl Oskar, který z jedné strany sousedí se Lhotkou, z druhé s Petřkovicemi, navrhla studentka VŠB-TUO Petra Filipová proměnit v náměstí obklopené domy.
  • Doktorand Fakulty stavební VŠB-TUO Jiří Papoušek do Young Architect Award přihlásil návrh proměny bývalého Dolu Trojice na pomezí Slezské a Moravské Ostravy v lázně.
  • Tým absolventů Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně navrhl proměnu území bývalé skládky Frýdecká poblíž Nové Karoliny v Ostravě ve sportovní areál navazující na úpravy řeky Ostravice.

Do soutěže Young Architect Award, jíž se letos zúčastnilo přes padesát mladých tvůrců z celé republiky i ze Slovenska, přihlásil svůj návrh proměny koksovny stojící v památkově chráněné Dolní oblasti Vítkovice v Moravskoslezskou vědeckotechnickou knihovnu.

A se svou prací zabodoval. Porota mu udělila druhé místo. „Proměnu vyhaslé koksovny v Dolních Vítkovicích jsem dostal jako zadání, když jsem studoval u Mirko Bauma na univerzitě v Cáchách v Německu,“ vysvětluje třicetiletý Vojtěch Hybler, který pochází z Prahy.

Během tvorby návrhu se byl v Dolní oblasti Vítkovice podívat a území ho okouzlilo. „To místo má tak úžasný genius loci, neuvěřitelnou historii a obrovský potenciál pro rozvoj. Moc se mi líbí, jak se v současnosti mění, architekt Josef Pleskot k proměně přistupuje opravdu s rozumem, ještě tomu chybí ta knihovna,“ říká s úsměvem autor návrhu.

Proměněná budova v jeho pojetí ctí geometrii stávajícího zařízení a doplňuje ho o nový trojúhelníkový prvek čítárny, který dotváří celkovou kompozici.

Výrazný prvek návrhu proměny koksovny, „schody do nebe“.

V navrženém trojúhelníkovém prostoru by mohla být čítárna.

Tak vypadá dolnovítkovická koksovna dnes.

Svým tvarem by knihovna mohla být po střeše přístupná až na vrchol, a tudíž by sloužila i jako rozhledna dostupná po „schodech do nebe“.

Jak přitom Vojtěch Hybler podotkl, vznik Moravskoslezské vědeckotechnické knihovny by mohl utnout spory o takzvanou Černou kostku, tedy nové sídlo krajské vědecké knihovny.

Ředitel Dolní oblasti Vítkovice Petr Koudela dosud o úspěchu návrhu, který řeší proměnu koksovny v knihovnu, nevěděl. Připomněl ale, že plány na přestavbu existují. Před časem je představil architekt Josef Pleskot, který při proměně dolnovítkovického areálu dlouhodobě spolupracuje s generálním ředitelem společnosti Vítkovice Janem Světlíkem.

„Ano, návrh na proměnu koksovny skutečně existuje. Pracuje s možným využitím pro účely vysoké školy nebo jiné kulturně-vzdělávací instituce,“ potvrdil Josef Pleskot a poukázal na to, že zájem o přestavbu koksovny třeba právě v knihovnu má i Jan Světlík.

V současné podobě je koksovna v podstatě nevyužitelným prostorem. „Její proměna je kromě otázek dostavby okolí vysokých pecí číslo čtyři a šest jednou z priorit rozvoje Dolní oblasti Vítkovice,“ uzavřel Josef Pleskot.

Práce mladých architektů v soutěži Young Architect Award posuzovala odborná porota v čele s Tomášem Šenbergrem z Fakulty stavební ČVUT. Se soutěžními projekty se zájemci mohou seznámit během putovní výstavy, která odstartovala v září na pražském veletrhu FOR ARCH a skončí v dubnu 2015.