Atletická hala v Ostravě

Atletická hala v Ostravě | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Hala v Ostravě stojí. Ale atleti z kraje dál odcházejí

  • 0
Vítkovičtí atleti doufali, že až bude v Ostravě atletická hala, tak nejlepší závodníci z kraje nebudou utíkat do Prahy. Omyl. Ani hala, která slouží druhou zimu, neudržela ve zdejších klubech mimo jiné běžce Adama Zenkla, Jana Friše, Jana Chlopčíka z SSK Vítkovice, ani dálkaře Jakuba Ruska a trojskokana Jiřího Zemana ze Sokola Opava.

„Odchody nás pořád tíží,“ přiznal vítkovický trenér Vladimír Černý. „Z družstva, které bylo v roce 2015 třetí v extralize, jsou od loňska čtyři kluci v Praze. A všichni hodně dobří.“ Vítkovičtí stále nemohou konkurovat podmínkám, jaké mají atleti v Praze. „Dostanou tam ubytování, dávají jim levnou stravu, plat instruktorů. Nám přitom za každého atleta dají mrzký peníz,“ podotkl Černý.

Třeba za Friše Dukla Praha zaplatila Vítkovicím 36 000 korun. „Ale co to je ... Nic,“ pravil trenér Černý.

Jak tedy nejlepší atlety udržet? „Hala moc nepomohla, potřebovali bychom tady mít vrcholové středisko,“ uvedl Vladimír Černý. O tom Vítkovičtí jednají už delší dobu. Zatím marně. Jako by pražské kluby jeho vznik zdržovaly, protože by přišly o přísun závodníků, a navíc by někteří pražští trenéři mohli skončit bez práce.

Pokud by středisko v Ostravě bylo, část trenérů by musela odejít z Prahy, protože by na ně nebyly peníze. Ty by putovaly za zdejšími atlety.

„Měli jsme příslib, že budeme mít středisko vrcholového sportu spadající pod ministerstvo vnitra, šlo by o jakousi dceřinou společnost pražského Olympu,“ řekl ředitel SSK Vítkovice Oldřich Zvolánek. „Podmínkou bylo, abychom dostavěli halu. Ta je hotová a my druhý rok o středisko usilujeme, ale přístup z Prahy je vlažný.“

Když Vítkovičtí poslali na ministerstvo vnitra seznam atletů pro ostravské středisko, dostali odpověď, že s žádostí přišli o osmnáct dnů později než měli. „Jenže nikdo nám žádný termín nedal, takže to je jen taková obezlička,“ prohlásil Zvolánek. „Ale nepřestaneme bojovat.“

Zřízení vrcholového střediska v Ostravě by pomohlo nejen místním závodníkům. „Navrhli jsme, aby u nás byli také atleti z jižní Moravy, ze Zlínského a Olomouckého kraje. Vše to byli atleti, kteří nechtějí odejít z domova do Prahy. Uvidíme, ale asi to bude na delší dobu,“ řekl Oldřich Zvolánek.

S udržením nejlepších atletů v kraji by mohlo pomoci také Centrum individuálních sportů Ostrava (CISO), které podporuje nejlepší sportovce. „Jenže to by potřebovalo ještě více peněz, než má dosud, aby atleti, ale i další sportovci mohli dostávat měsíční plat zhruba dvanáct tisíc korun, jako tomu je v Praze,“ podotkl Zvolánek, jenž oceňuje podporu kraje a města.

Zvolánek odhaduje, že aby atleti v kraji měli podporu jako v Praze, muselo by CISO mít ročně nejméně 15 milionů korun. „Vrcholová střediska platí atletům třeba i soustředění v teple, v Jihoafrické republice, ale neříkám, že my bychom museli jezdit zrovna tam. Naši atleti si však zaslouží podobné podmínky, jaké mají v Praze, jenže ty jim my dát nemůžeme,“ uvedl Oldřich Zvolánek.

Podle něj by mohlo pomoci i ministerstvo školství. To už přišlo s programem VIII. Z něj šlo loni na každého sportovce tisíc korun. „My jsme v SSK Vítkovice, když máme přes dva tisíce členů, dostali jeden milion osm set tisíc korun. Peníze jsme rozdělili na všechny sporty a platy trenérů mládeže od šesti do osmnácti let,“ řekl Zvolánek.

Vítkovice obdržely ze všech klubů v Česku nejvyšší příspěvek. „Ale byla tady kontrola, takže jsme museli prokázat, že máme opravdu tolik členů, kolik jsme vykázali. Lidé z ministerstva to prověřují. Namátkově si členství ověřovali,“ upozornil Zvolánek. Dodal, že letos z programu VIII půjde na hlavu patnáct set korun.