Sedmibojařka Kateřina Cachová při skoku do dálky

Sedmibojařka Kateřina Cachová při skoku do dálky | foto: Sznapka Petr, ČTK

Atletům v Moravskoslezském kraji chybí hala. A tak odcházejí jinam

  • 0
Výškař Jaroslav Bába, tyčkař Adam Ptáček, čtvrtkařka Denisa Rosolová, koulař Marek Bárta a nyní i vícebojařka Kateřina Cachová. Spousta špičkových atletů během minulých pěti let odešla z SSK Vítkovice do pražských oddílů.

K tomu spolu s Cachovou jde do USK Praha také Lucia Slaníčková, Slovenka z Dubnice, která dva roky působila ve vítkovickém družstvu.

Leč do Prahy míří také nejlepší atleti z Opavy, Třince, Frýdku-Místku i Bruntálu, mimo jiné tyčkaři Jan Kudlička a Michal Balner, běžec Jakub Holuša či vícebojař Michal Štefek.

"Hlavní problém je zimní příprava," řekl ředitel SSK Vítkovice Oldřich Zvolánek. V Moravskoslezském kraji chybí atletická hala. U ČEZ Arény je sice atletický tunel, leč ten je spíše vhodný pro kratší běhy.

"Mám tam fobii, že se praštím do hlavy," řekl výškař Jaroslav Bába. Strop v tunelu je totiž příliš nízký. "To je i důvod, proč nemáme tyčkaře," upozornil Zvolánek.

A vzhledem k prachu a plísním, které v tunelu jsou, hrozí náchylnějším atletům alergie. "Toho se vždycky hrozím," přiznává někdejší špičková běžkyně Taťána Netoličková Kocembová, jedna z vítkovických trenérek.

V minulosti ještě za éry Heleny Fibingerové a právě Taťány Kocembové atletkám a atletům sloužila nafukovací hala v Ostravě-Hrabůvce, kde se konalo dokonce halové mistrovství republiky. Jenže hala pod náporem větru a deště časem lehla. Dnes jsou na jejím místě domy.

"Projekt nové haly existuje, ale stála by 260 milionů korun, a ty peníze nemáme šanci v dnešní době získat," upozornil Oldřich Zvolánek.

Levnější variantou by byla jednoduchá nafukovací hala s plochou 70 krát 40 metrů. "Ta by přišla na devět deset milionů korun, jenže spotřebovala by spoustu tepla, a to je drahé," povzdechl si Zvolánek.

"Navíc tam, kde by mohla stát, nejsou inženýrské sítě, což by ji ještě prodražilo. Se vším zázemím bychom i na nafukovací halu potřebovali až šedesát milionů korun."

Atleti jsou až třetí na řadě Rovněž náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek potvrzuje, že atletická hala ztroskotává na penězích.

"Je to idea, ale město není v tuto chvíli v úplně dobré kondici," přiznal Štěpánek. "O dotace už navíc žádáme v případě rekonstrukce Městského stadionu v Ostravě-Vítkovicích.

Pokud budeme úspěšní, tak to bude znamenat, že se do budoucna zvyšuje šance pro atletickou halu." Jenže ta je, pokud jde o sportoviště ve městě, až třetí v pořadí.

"První je Městský stadion a za ním hala pro míčové sporty, kterou také nutně potřebujeme," potvrdil Martin Štěpánek.

A tak zřejmě i nadále budou nejlepší atleti z moravskoslezských klubů odcházet za lepšími podmínkami do Prahy. Leč kluby si ani prodejem svých nejlepších závodníků na novou halu nevydělají. Podle řádů totiž mohou za atletické reprezentanty požadovat nejvýše 80 000 korun.