Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: okd.cz

OKD lze řešit odkoupením dluhů či společnou firmou se státem, řekl Babiš

  • 8
Mezi varianty, jak vyřešit situaci černouhelné společnosti OKD, patří podle ministra financí babiše odkoupení dluhů a akcií mateřské společnosti New World Resources (NWR) státem nebo společná firma. Babiš spolu s ministrem průmyslu Janem Mládkem s možnostmi ve čtvrtek seznamuje vládu, konkrétní řešení ale podle něj kabinet ještě přijímat nebude.

„Doporučil bych variantu, aby se firma očistila od všech svých závazků a dlouhodobých smluv, které pravděpodobně nejsou výhodné,“ řekl Babiš. „Akcie NWR nemají žádnou hodnotu a dluhy minimální,“ dodal k variantě odkupu dluhů a akcií ze strany státu.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík poslal premiéru Bohuslavu Sobotkovi a vládě dopis, ve kterém je požádal o účinnou a rychlou pomoc při řešení sociálních dopadů na zaměstnance.

„Situace v OKD začíná být kritická. Podle dostupných informací budeme mít obrovské problémy se zajištěním financí,“ řekl Pytlík. Situace ve firmě se podle něj zhoršila nejvíce na Dole Paskov. „Razantní snížení ražeb v tomto dole je neodvratným signálem ukončení těžby,“ upozornil.

Babiš a Mládek na konci března jednali se zástupci nového vlastníka NWR, kterým je skupina Ad Hoc Group (AHG). Podle Mládka se tehdy mluvilo o restrukturalizaci OKD a podmínkách a míře účasti české vlády na tomto procesu. AHG vlastní NWR po odchodu firmy CERCL Mining, kterou z poloviny vlastní podnikatel Zdeněk Bakala.

Propuštění horníci by mohli odstraňovat škody vzniklé těžbou

Ministerstvo průmyslu a obchodu už dříve přišlo s návrhem, že by část propuštěných horníků mohlo najít práci ve státním podniku DIAMO, v němž by odstraňovali škody vzniklé po těžbě.

Na sanace vláda od roku 2020 vyčlenila 21 miliard korun. Z těchto peněz se například odstraňují důlní škody a ekologické zátěže po průzkumu a těžbě ropy a zemního plynu. Sanační plány ale zasahují i do Jihomoravského kraje. DIAMO je jedním z podniků, které ekologické škody odstraňují.

Na sanacích by v letech 2017 - 2021 podle návrhu mohlo najít práci až 140 zaměstnanců OKD ročně. O něco intenzivnější plán by pak přinesl práci pro dalších 110 lidí ročně. Likvidovat budou zejména nepotřebné povrchové objekty a těžební technologie. Revitalizace by měla připravit pozemky ke komerčnímu a průmyslovému využití.

Zájem bude hlavně o pracovníky s oprávněním pro obsluhu strojního parku (buldozer, nákladní auta, vibrační válec, nakladač, traktorbagr, svahovačka, kultivátor, štěpkovač) a dělníky pro přípravné práce, technickou a biologickou rekultivaci. Pracovat by mohli na sedmi projektech. K zahájení prací bude ale třeba nakoupit stroje a vybavení za 50 milionů korun.

Ohrožená jsou i místa lidí v navazujících profesích

„Realizace uvedených projektů nebude mít další dopad na státní rozpočet, a to z důvodu, že práce budou financovány z výnosů z prodeje privatizovaného majetku a zisku z účastí státu v obchodních společnostech,“ uvedlo ministerstvo.

Firma OKD je přes úsporná opatření ztrátová, hrozí uzavírání dolů a propouštění. V OKD nyní pracuje zhruba 9 800 kmenových zaměstnanců, 2 500 dodavatelských a 200 agenturních zaměstnanců. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích.

NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun (223 milionů eur) z asi 567 milionů Kč (21 milionů eur) o rok dřív. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého dluhu firmy.

,