Stadion Bazaly v Ostravě

Stadion Bazaly v Ostravě | foto: Archiv MF DNES

Bazaly teď mají prázdniny, ale s novou smlouvou zůstanou fotbalu

  • 4
Nekonečné spory o další osud fotbalového stadionu Bazaly se podařilo na poslední chvíli vyřešit. V úterý, kdy končila nájemní smlouva mezi městem a Baníkem, radní Ostravy schválili novou.

Ještě chybí podpisy pod oficiálním dokumentem. Ale teoreticky už nic nebrání uzavření nové nájemní smlouvy mezi fotbalovým klubem Baník a magistrátem Ostravy, která umožní fotbalistům dál trénovat na stadionu Bazaly.

„Radní města schválili návrh nové smlouvy,“ potvrdila mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská. Žádné podrobnosti ale uvést nechtěla.

Stalo se tak na poslední chvíli. Baníku totiž k 30. červnu vypršela nájemní smlouva. Připravovanou dohodu o nové smlouvě s platností od 1. července zhatily vleklé spory o výši nájmu. Město chtělo původně okolo 300 tisíc měsíčně, později podle znaleckého posudku 192 tisíc korun měsíčně jako holý nájem za celý stadion, ale s tím, že veškeré náklady na energie, ostrahu i údržbu ve výši několika milionů ročně bude dál hradit Baník.

„Cena tréninkové jednotky by se tak vyšplhala na částku kolem 15 tisíc korun, což je pro nás naprosto neúnosné. Přitom jiné sportovní kluby, které si v Ostravě či jiných městech pronajímají travnatá hřiště, platí běžně od 500 do 1 500 korun za tréninkovou jednotku,“ vysvětloval v minulých týdnech šéf Baníku Petr Šafarčík, proč na takové podmínky nemohou přistoupit a raději budou hledat prostory pro trénink mimo Ostravu. Před úterním jednáním rady byl ale optimistický: „Věřím, že se blížíme k dohodě.“

Spory mezi městem a klubem se vyhrotily po nástupu nového politického vedení. Podle radních měl klub v minulosti výhody: platil nízké nájemné za stadion ve výši 130 tisíc korun měsíčně a dostával dotace.

Šafarčík ale tvrdí pravý opak. „Věřím, že jsme městu poskytli v poslední době dostatek argumentů, ze kterých jasně vyplynulo, že jsme žádné výhody neměli. Naopak, ve srovnání s podmínkami jiných klubů, ať už v Ostravě nebo jinde, jsme na tom byli čím dál hůř.“ 

Nájem: necelých 27 tisíc

Podobně to vidí i městský zastupitel Martin Štěpánek (ODS), který měl v minulé radě města na starosti sport a dnes je členem sportovní komise. „Baník žádné extrabuřty neměl. Vše šlo standardní cestou, fotbalový klub měl podobné podmínky jako hokejový klub Vítkovice. Veškeré dotace projednávaly komise,“ říká Štěpánek.

O dalším osudu Bazalů podle Štěpánka sportovní komise žádné nové informace nemá, protože současné vedení města to s ní neřeší.

„Můj názor je, že stadion by měla provozovat městská společnost Vítkovice Aréna a pronajímat podobně jako jiná městská sportoviště. Než se tak stane, Baník by měl dostat standardní smlouvu. Vždy je lepší domluvit se na rozumných podmínkách a stadion pronajmout, než ho nechat chátrat a z městských peněz platit ostrahu.“

A přesně to se nakonec stalo. „Schválili jsme zatím návrh smlouvy na pronájem dvou travnatých hřišť na dobu od 15. července do 31. srpna. Za plochu okolo 22 tisíc metrů čtverečních má Baník platit měsíčně 26 942 korun bez DPH,“ sdělil radní Zbyněk Pražák.

V návrhu smlouvy zatím sice chybí podmínky pronájmu šaten, které budou fotbalisté také potřebovat. Ty se ale podle náměstka Pražáka dořeší dodatečně.

Trénovat na Bazalech mohou od půlky července

„Vzhledem k časové tísni jsme potřebovali vyřešit hlavně pronájem hřišť na Bazalech a také uzavření 16 smluv o smlouvách budoucích na pronájem vítkovického stadionu pro 16 ligových zápasů Baníku. Bez nich by klub nemohl hrát Synot ligu,“ říká Pražák.

O pronájmu šaten radní nejednali jen proto, že jim chyběly technické podklady. „Chceme mít všechny smlouvy precizní, proto jsme šatny odsunuli. Ale se zástupci Baníku máme vše předjednáno. Očekávám, že navrženou smlouvu budou akceptovat a na dalších podmínkách se také dohodneme,“ dodal Pražák.

Šafarčík to potvrdil. „Jsme rádi, že jsme se domluvili. Smlouvu za stanovených podmínek podepíšeme a věřím, že i na pronájmu šaten se dohodneme. Máme na to čas dva týdny, protože dřív stejně nemůžeme trénovat. Bazaly teď mají povinné prázdniny. Trávníky procházejí nezbytnou údržbou.“

Bazaly nyní patří zaměstnancům firmy Zelený pažit. „Po skončení fotbalové sezony procházejí poničené trávníky regenerací. Hřiště jsme doseli, zasypali pískem a provzdušnili. V prostoru brankovišť a dalších poškozených míst jsme položili nové trávníkové koberce,“ líčí spolumajitelka firmy Lea Duží, která v úterý předala odvedenou práci zástupcům města.

„Trávník už je na obou plochách v pořádku, ale nové koberce i dosetá tráva potřebují čas, aby se dostatečně ujaly. Pro zátěž budou proto hřiště přístupná až od 15. července,“ dodala Duží s tím, že do té doby je budou správci pravidelně sekat, zavlažovat a hnojit.