Z postupu reprezentace na Euro se radovali i bývylí baníkovci Milan Baroš (úplně vlevo) a Jan Laštůvka (vedle něj),

Z postupu reprezentace na Euro se radovali i bývylí baníkovci Milan Baroš (úplně vlevo) a Jan Laštůvka (vedle něj), | foto: Michal Šula, MAFRA

Reprezentantů, kteří prošli Baníkem, ubývá. Teď jsou v týmu tři

  • 0
Časy, kdy ve fotbalové reprezentaci bylo najednou až šest hráčů, kteří prošli Baníkem Ostrava, jsou pryč. Srníček, Jankulovski, Galásek nebo Baroš patřili k oporám základní sestavy. A dnes? Ve výběru jsou jen tři někdejší baníkovci.

Útočník Milan Baroš v národním týmu zůstal, a pokud bude zdravý, měl by mít místo v základní sestavě. Zato brankář Jan Laštůvka a záložník František Rajtoral zůstanou nejspíš jen mezi náhradníky.

Všechny tři spojuje působení v ostravském Baníku, byť se v něm v jednom týmu potkali pouze Baroš s Laštůvkou. Baroše v roce 2001 tehdejší majitel klubu Alois Hadamczik prodal za zhruba sto milionů korun do Liverpoolu.

Tehdy byl Laštůvka v klubu necelé dva roky. Po zisku titulu v roce 2004 zamířil mladý gólman na Ukrajinu do Šachtaru Doněck, o rok později posílil ostravský tým František Rajtoral.

Profily

Milan Baroš

Třicetiletý útočník byl v Baníku Ostrava od žáků, od roku 1993 do roku 2001. Za Baník odehrál 76 ligových utkání a dal v nich 23 gólů.

Jan Laštůvka

Devětadvacetiletý brankář je odchovancem Karviné. V Baníku byl v letech 1999 až 2004. Odchytal za něj 79 utkání a získal s ním titul v roce 2004.

František Rajtoral

Šestadvactiletý hráč, který může hrát na kraji obrany i zálohy, v letech 2005 až 2009 odehrál za Baník rovných 100 prvoligových zápasů, v nichž dal 12 gólů.

Milan Baroš přišel do Baníku už jako žák v roce 1993, když ho pro klub objevil trenér Václav Štverka.

Jana Laštůvku chtěli Ostravští už od roku 1996, ale s jeho klubem, jímž byl FC Karviná, se dohodli až v roce 1999.

"Karvinští tehdy měli ekonomické problémy, dlužili nám jeden a půl milionu korun, a tak gólman přišel jako splátka," řekl Verner Lička, který jeho přestup dojednával. Lička upozornil, že Laštůvka byl od mládí na hřišti výraznou postavou. "Už v patnácti letech spoluhráče koučoval, dirigoval je a zapojoval se do hry. Chodil třeba kopat přímé kopy, penalty," podotkl Verner Lička.

František Rajtoral byl první z hráčů, které do Baníku za svého působení přivedl bývalý majitel Tomáš Petera z Příbrami. Odhadem stál 15 milionů korun. Po něm následovali další příbramští fotbalisté – Antonín Fantiš, Josef Hušbauer, Tomáš Pilík a Zdeněk Šmejkal. Žádný se však zatím tak výrazně neprosadil.

Baník v minulých dvou sezonách vyklidil nejvyšší příčky v lize a jeho někdejší hráči se už tolik neobjevují ani v reprezentaci.

"Důvodem je to, že klub už není baštou mládežnického fotbalu, jakou býval, když vyhrával tituly v žácích a dorostu," řekl Václav Štverka. "Většina kluků vyrostla v tréninkovém centru na Jeremenku a to už neexistuje. Baník nemá žádné tréninkové zázemí a na to doplácí především mládež."