Na stezce z Ostravice na Lysou horu staví CHKO Beskydy kamenný chodník.

Na stezce z Ostravice na Lysou horu staví CHKO Beskydy kamenný chodník. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nové stezky, zakázané zkratky a výsadba stromů. Lysá hora se mění

  • 22
Nejen nové chaty. Lysá hora, nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, se mění mnohem více. Ochránci přírody společně s Lesy ČR nechali dvě nejfrekventovanější turistické trasy vyložit kameny, přičemž současně zahrazují oblíbené zkratky. A vysazují nové stromy.

Pro někoho jsou teď výšlapy na horu vysokou 1323 metrů nad mořem nudnější, pro jiného kultivovanější, avšak určitě šetrnější k chráněné krajině. Turisté už totiž nebudou rozbahněné cesty obcházet zakázaným územím.

Vrcholové části červeně značené trasy od Ostravice a od Malchoru přes bývalou severní sjezdovku nyní pokrývají kameny .

Detail chodníku, který se staví z Ostravice na Lysou horu.

„Prosazoval jsem to dlouho. Vlivem velkého množství lidí a dešťů se ze stezek vymílala hlína. Eroze byla stále silnější. Na stezkách vznikala koryta, která lidé obcházeli a chodili tam, kde se nesmí,“ vysvětlil Jiří Stejskalík z Klubu českých turistů.

Zvolena byla technologie štětování, při které dělníci staví kameny na výšku a mezery vyplňují drobnějším kamenivem s udusanou zeminou bez humusu. Po stranách jsou stezky ohraničeny kamennými bloky.

Kameny pocházejí přednostně přímo ze stezek, v případě nedostatku materiálu se sbírají i v nejbližším okolí chodníku. Všechno je tedy místního původu.

Kultivovanější Lysá hora

„Po léta se tento způsob používá v jiných horských oblastech, například v Krkonoších. Avšak v Beskydech se jedná o novinku,“ přiblížil Tomáš Myslikovjan ze Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Upozornil na značnou odolnost štětovaných stezek. „Ostatně zbytky těch, které na Lysé hoře počátkem 20. století vybudovali naši předkové, lze objevit dodnes,“ doplnil.

Podle Stejskalíka dělníci odvedli zatím odvedli poměrně kvalitní práci. „Se štětovaným chodníkem přes bývalou sjezdovku jsem spokojen, na druhé straně hory už mám výhrady a některé části by se měly upravit,“ říká.

Na vrchol Lysé hory statisíce výstupů ročně

Na naplnění projektu dlouho scházely peníze. Až nyní se podařilo najít zdroje jak ve státním rozpočtu, tak z evropských dotací. Jeden metr čtverečný štětované stezky přijde na zhruba 1 500 korun.

Hlavně severní svah Lysé hory byl erozí a turisty hodně poničený, proto tam ochránci přírody a Lesy ČR také vysazují například buky, javory, jeřáby nebo jedle.

Nádherný pohled na vrchol Lysé hory s přehradou Šance (vpravo v pozadí) a beskydskou zelenou hradbou.

„Mladé stromy umisťujeme mozaikově po celé bývalé sjezdovce. Nyní jsou v místě dočasné dřevěné oplůtky stromů. Mají zabránit vstupu mimo kamenný chodník, aby se příroda regenerovala a nově vysázené stromy měly dostatečnou ochranu před škodami zvěří a sněhem. Projekt skončí v říjnu,“ řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Na Lysou horu chodí stále více lidí. Agentura ochrany přírody a krajiny loni umístila právě na tyto dvě stezky čidla. A jak se ukázalo, okolo měřidla na červené stezce prošlo za rok 227 tisíc, mezi Malchorem a vrcholem minulo čidlo 113 tisíc lidí.

A s otevřením turistických chat na vrcholu se frekvence určitě ještě zvýší.

Další novinkou je zahrazení turisty oblíbených zkratek dřevěnými zábranami. „Zejména ze začátku byly ohlasy spíše negativní, ale poslední dobou se to začíná otáčet a kladných ohlasů přibývá,“ sdělil Myslikovjan z CHKO Beskydy.

Líbí se vám novinky při výstupu na Lysou horu? (štětované stezky, zakázané zkratky)

Hlasujte do půlnoci mezi nedělí a pondělím.

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 neděle 13. září 2015. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 514
Ne
Ne 188