Beskydské rekreační zařízení Čeladenka v Čeladné na Frýdecko-Místecku, o kterém...

Beskydské rekreační zařízení Čeladenka v Čeladné na Frýdecko-Místecku, o kterém se nyní kvůli nejasnostem v dětských ozdravných pobytech hodně hovoří. | foto: Jan Smekal, 5plus2.cz

Dětské ozdravné pobyty vzbuzují otázky. Výběrovky řeší i policie

  • 2
Ostravská cestovní kancelář Kovotour plus pořádá dětské ozdravné pobyty. Ty ale vzbuzují otazníky. Kritikům se nelíbí výběrová řízení, místo ani cena. Firma pobyty hájí a říká, že to je jen útok neúspěšné konkurence.

Aktualizace z 29. září 2017:

Obě trestní oznámení společnosti Adriatic Curatio s.r.o. byla v roce 2016 odložena, řízení bylo pravomocně zastaveno, cestovní kancelář Kovotour Plus není podezřelá z trestného činu.

Na tom, že děti jezdí do Beskyd za čerstvým vzduchem, není nic tak zvláštního. Kolem ozdravných pobytů ostravské cestovní kanceláře Kovotour plus, jejímž majitelem je kandidát do Senátu za ČSSD Jiří Hájek, je nicméně poněkud rušno.

O výběrová řízení na dětské pobyty u moře se aktuálně zajímá policie, zahraniční i české akce pak řeší také poslanci či konkurence Kovotouru.

Jeho kritici tvrdí, že výběrová řízení vyhrává podezřele často, že poslední pobyty v Beskydech byly předražené, děti na ně jely v podivném termínu, navíc že Čeladná, kam Kovotour děti přivezl, překračuje imisní limity, které jsou pro ozdravné pobyty povolené. VZP tvrdí, že pobyty jsou v pořádku, Kovotour plus je rozebírat nechtěl.

Má smysl hlásit se do výběrovek?

Celý beskydský případ se točí kolem zařízení Čeladenka. Výběrové řízení na preventivní letní pobyty na čerstvém vzduchu vyhlásily krátce před letošními prázdninami VZP a Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP). Vyhrála je Hájkova cestovka Kovotour plus.

„Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) dala tuto zakázku Hájkově firmě bez výběrového řízení a vysvětlila to tím, že se jedná o ověřeného dlouholetého smluvního partnera,“ uvedla Iva Bezděková z týdeníku Medical Tribune, který na tento případ upozornil jako první.

„O tuto zakázku měly zájem tři firmy. A vyhrál ji Kovotour se svým pronajatým a rekonstruovaným zařízením,“ potvrdil lidovecký poslanec Ludvík Hovorka (člen zdravotního výboru PČR a člen dozorčí rady VZP). „Zadávání zakázek stále stejné firmě vzbuzuje oprávněné pochybnosti firem, zda má smysl se do soutěží vyhlášených VZP vůbec hlásit.“

Za dva týdny pobytu šestnáct tisíc

Všechny tři pojišťovny krátce nato poslaly děti na ozdravný pobyt do Čeladenky, čerstvě zkolaudovaného luxusního zařízení v Čeladné. To si Hájek pronajal od Zdravotního ústavu v Ostravě, tedy státu, a jako nájemce obdržel na rekonstrukci z evropských peněz třicetimilionovou dotaci.

V Čeladence se během prázdnin rekreovalo celkem 352 dětí. „Všeobecná zdravotní pojišťovna zaplatila firmě Kovotour plus za čtyři čtrnáctidenní turnusy, ve kterých se rekreovalo celkem 140 dětí, téměř 1,5 milionu korun.

Po celé prázdniny bylo v Čeladence ubytováno také 159 dětí z řad pojištěnců Vojenské zdravotní pojišťovny. Kolik korun firmě Kovotour plus zaplatila VoZP, odmítla pojišťovna uvést s odkazem na obchodní tajemství,“ prozradila další podrobnosti Bezděková. Dodala, že Kovotour si za čtrnáctidenní pobyt dítěte účtoval více než 16 tisíc korun.

„Za tuto cenu by se mohly děti rekreovat třeba u Jadranu, včetně přítomnosti lékaře, animátora, dohledu a plné, rozšířené penze,“ podotkl Petr Honek z konkurenční cestovky Adriatic Curatio.

„Letní“ zakázka pro Kovotour vyvolává ale i další pochybnosti. Přestože se jednalo o akci „čistý vzduch“, Čeladná už minimálně tři roky překračuje povolené imisní limity. Vyplývá to z informací Státního fondu životního prostředí a Českého hydrometeorologického ústavu.

Podhorská obec byla proto vyškrtnuta pro další období ze seznamu lokalit vhodných pro ozdravné pobyty. Aby se tedy děti stihly odrekreovat dříve, než začne omezení platit, musely jet do podhůří Beskyd v létě. Přitom ozdravné pobyty pro děti ze zamořených oblastí Ostravska se v naprosté většině konají na podzim a v zimě.

Do hor v létě, nebo v době zimní inverze?

VZP na tom ale nevidí nic špatného. „V té době byla Čeladná podle Ministerstva životního prostředí ČR ještě na seznamu lokalit vyhovujících kvalitou ovzduší pro konání ozdravných pobytů,“ řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

VZP má argument i pro pořádání ozdravných pobytů v létě. „Během prázdnin se koná i většina táborů. V této době děti nemusí chodit do školy a nezameškají výuku. Není tedy ani nutné jim zajišťovat výuku náhradní. V opačném případě by to organizaci pobytů značně komplikovalo a v neposlední řadě zvyšovalo i jejich cenu,“ uvedl Tichý.

Alergoložka a primářka oddělení cestovní a pracovní medicíny ostravské fakultní nemocnice Zdeňka Hajduková si to ale nemyslí. „Na ozdravné pobyty se má jezdit, když je zde nejhůře, tedy v zimní topné sezoně,“ řekla.

Vedení Kovotouru plus se odmítlo k letním pobytům v Čeladence vyjádřit. „Jsme toho názoru, že kampaň vedená aktuálně proti našemu klientovi, je jen konkurenčním bojem, který inicioval neúspěšný uchazeč ve veřejných zakázkách, v nichž uspěla společnost Kovotour plus,“ napsal Hájkův advokát Tomáš Kravčík.

, pro iDNES.cz