Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Beskydy mají čtyři nové rezervace. Ochrání tetřeva, turisty neomezí

  15:49aktualizováno  15:49
Beskydy se mohou od nového roku pyšnit třemi novými přírodními rezervacemi a jednou přírodní památkou. A to i přesto, že s vyhlášením jedné z nich původně lidé nesouhlasili.
Pohled z Lysé hory na panorama Beskyd.

Pohled z Lysé hory na panorama Beskyd. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

K třiapadesáti zvláště chráněným územím v Beskydech přibyly od začátku letošního roku další čtyři. Všechny jsou v okolí Lysé hory a mají zajistit větší ochranu vzácným druhům živočichů. Přírodní rezervace Lysá hora, Ropice, Kršle a přírodní památka Vysutý.

"Chceme zabránit zvýšené těžbě dřeva, ke které by došlo s novým lesním hospodářským plánem. Všechny ekologicky cenné lesní porosty v rezervacích jsou totiž v mýtním věku, což znamená, že během deseti let by mohly být vytěženy," poukázal Tomáš Myslikovjan z CHKO Beskydy.

Chráněná území

Přírodní rezervace Lysá hora
63,62 ha, východní úbočí Lysé hory, na území obce Krásná

Přírodní rezervace Ropice
255,3 ha, v prostoru Ropické rozsochy, na území Řeky a Morávky

Přírodní rezervace Kršle
35,90 ha, na jihozápadních svazích Čuplu, na území obce Vyšní Lhoty

Přírodní památka Vysutý
13,86 ha, na území obce Morávka, zahrnuje k jihozápadu orientované svahy Čuplu

Právě tyto lesy jsou domovem vzácných druhů ptáků, jako jsou například na vrcholu Lysé hory a v Ropici tetřev hlušec a jeřábek lesní.

Právě záměr vyhlásit rezervací Ropici, nacházející se z velké části na území obce Řeka, vzbudil zpočátku vlnu nevole. "Nejdřív jsme byli proti, protože nám nikdo pořádně nevysvětlil, o co se vlastně jedná. Dostali jsme osmdesátistránkovou bichli na stůl a měli ji prostudovat. Ale pak jsme si všechny podmínky a možnosti rezervace se zástupci CHKO vyjasnili," řekl starosta Řeky Tomáš Tomeczek.

Obce nakonec souhlasily

Pod podmínkou, že v obci do půl roku od vyhlášení rezervace vznikne nová naučná stezka, že rezervace v žádném případě neohrozí lyžařský areál a že v případě nouze bude moci obec jít za pramenem pitné vody na území rezervace, nakonec s vyhlášením chráněného území souhlasili. "Všechny cesty zůstanou otevřené, rezervace neomezí lyžování ani běžkování, takže s tím nemáme problém," dodal provozovatel Ski areálu Řeka Jan Cienciala.

Projednávání další přírodní rezervace Lysá hora už bylo klidnější. Ta se nachází přímo pod vrcholem Lysé hory, a to mezi severní a jižní sjezdovkou směrem k Malchoru.

Poměrně zásadní změnou tam bude zalesnění severní sjezdovky. "Lyžování na severní sjezdovce je z rozhodnutí ministerstva životního prostředí už roky passé. Máme v plánu tuto plochu obnovit a zalesnit," řekl Myslikovjan. Upravit by chtěli i chodník z Malchoru na vrchol. "Je velmi rozšlapaný, místy má šířku i dvacet metrů," nastínil Myslikovjan.

Beskydy obohatily čtyři nové přírodní rezervace.

Vlastník chaty Ski Lysá hora Antonín Ludvik, který provozuje i zdejší sjezdovku, proti vyhlášení rezervace neprotestoval. "Souhlasili jsme s ní, byť nás to určitým způsobem omezuje, protože jsou tam striktnější pravidla pro provozování čehokoliv. Věřím ale, že lyžování v nynějším rozsahu bude zachováno," řekl Ludvik.

S vyhlášením této rezervace souvisí i zákaz sběru lesních plodů nebo jízdy na kole a lyžích mimo lesní cesty. "Pro turisty to až taková změna nebude. Projíždění skialpinistů a cyklistů bylo už dříve zakázáno lesním zákonem. Novinkou je pouze omezení sběru borůvek na území rezervací Lysá hora a Ropice," dodal Myslikovjan.

CHKO Beskydy: Přísněji na nešetrné borůvkáře

Při vyhlašování chráněných území se ochránci přírody leckdy setkávají s odmítavými postoji lidí. "Problém je často v tom, že profesionální pracovníci ochrany přírody nedovedou lidem dostatečně zdůvodnit proč, kde a jak je třeba přírodu chránit," připouští Tomáš Myslikovjan z CHKO Beskydy.

Znamená vyhlášení přírodních rezervací nějaká omezení pro lidi, kteří se v ní pohybují?
Běžného turisty se prakticky žádná omezení nedotknou. Vstup je i nadále umožněn do všech území, vjezd na kolech nebo lyžích po lesních cestách rovněž. Drobné omezení se týká pouze sběru lesních plodů v PR Lysá hora a PR Ropice, kde je omezen nešetrný sběr borůvek pomocí hřebenů. Borůvky jsou totiž nenahraditelným zdrojem potravy a úkrytem pro kriticky ohroženého tetřeva hlušce a také jeřábka lesního.

Jaký postih jim hrozí za porušení daných zákazů?
Pokud by nějaký náruživý sběrač borůvek i přes napomenutí opakovaně místo navštěvoval, může dostat na místě blokovou pokutu do tisíce korun, ve správním řízení i výrazně vyšší - záleží na závažnosti spáchaného činu, na tom, zda se jedná o podnikatele, nebo fyzickou osobu - a podobně.

Při navrhování přírodních rezervací jste se setkali s odmítavým postojem některých lidí. V čem byl problém?
Hlavní problém, a myslím si, že se to netýká jen tohoto případu, pramenil z nedorozumění, z nedostatečné komunikace mezi námi a zástupci veřejnosti, zejména vedením obcí v okolí Ropice.

Hlavní zprávy

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.