Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Lánský, 5plus2.cz

Bez maturity už nechoď. Městské policie opouštějí zkušení strážníci

  • 16
Městské policie v regionu přijdou o část nejzkušenějších strážníků. Nestihli si totiž do konce roku dodělat maturitu a navíc nesplňují věkový limit. V ulicích je nahradí nováčci.

Lidé to na akceschopnosti nepoznají, přesto byla v závěru roku v městských policiích nervóznější atmosféra než jindy.

Některým strážníkům se ke konci chýlí služba, aniž by sami chtěli odejít. Jenže nemají na výběr. Od roku 2009 totiž platí zákon vyžadující maturitní vysvědčení. A jako krajní mez pro dovzdělání stanovil právě 1. leden 2016. Výjimku dostali jen ti, kteří před sedmi lety měli nejméně 45 let a současně zvládli tři odborné zkoušky, tedy měli devět let praxe.

„Střední vzdělání s maturitní zkouškou do konce letošního roku nesplní dvanáct strážníků, z toho tři si však maturitu dodělají v roce 2016,“ uvedla Liana Pospíšilová, zástupkyně vedoucího prevence a propagace Městské policie Ostrava.

Strážníkům byla nabídnuta jiná práce v rámci města, například strážní služba. Toho využili právě městští policisté, kteří si maturitu dodělávají. Pak se vrátí.

„Další to vzdali, ale jiní, a mezi nimi jsem i já, stále bojujeme. Nechceme se smířit s nařízením, které nás diskriminuje,“ uvedl Oldřich Štefek, který u ostravské městské policie kvalitně slouží přes dvacet let.

Je to ale málo platné. I když počtem zkoušek zákonu vyhovuje, či spíše ho ještě přeplňuje, v době vydání zákona měl 43 let, byl tedy o dva roky mladší, než vyžaduje výjimka.

„Nebojujeme proti maturitě, to v žádném případě. Vadí nám věková diskriminace. Například já doplácím na to, že jsem příliš mladý,“ vysvětlil Štefek s tím, že v celé zemi je stále mnoho strážníků, kteří problém vnímají stejně, a proto se snaží zákonodárce přesvědčit o změně.

Strážníci měli na doplnění maturity dostatek času

Šéfové městských policií mají na nařízení dvojí pohled. Na jedné straně uznávají, že strážníci by maturitu měli mít, přičemž sedmiletá doba na její naplnění byla dostatečně dlouhá.

„Ale dva roky jsem pracoval jako soukromý manažer a z mých zkušeností mohu sdělit, že samotné vzdělání nenahradí dobrou praxi. Strážníci navíc musejí každé tři roky absolvovat poměrné náročné přezkoušení před komisí ministerstva vnitra,“ připomíná ředitel Městské policie v Novém Jičíně Jiří Klein.

Navrhuje poroto, že spravedlivější by bylo zrušení věkové podmínky a povinné by zůstalo jen zvládnutí tří přezkoušení.

Šéf karvinské městské policie Petr Bičej, kde nuceně musejí odejít dva velmi zkušení strážníci, uvedl, že povinnost úplného středoškolského vzdělání podporuje, ale věkovou hranici by posunul na čtyřicet let.

Vadí mu nutnost zkoušek v tříletých intervalech jen pro strážníky. „Nežádám zrušení této povinnosti, ale zákonodárci by měli podobné obhajování znalostí zavést například i u soudců, celníků, policistů, hasičů a dalších. Městské policie jsou totiž v tomto ojedinělé,“ argumentoval Bičej.

Městské policie měly čas se na odchod strážníků připravit, nabraly proto nové lidi, byť zkušené policisty nahradí nováčci. „Vliv na provoz městských policií to však mít nebude,“ shodli se ředitelé.