Důl Paskov - místo, o kterém se stále více hovoří, někdy hodně emotivně. (18.

Důl Paskov - místo, o kterém se stále více hovoří, někdy hodně emotivně. (18. září 2013) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

ANALÝZA: Bez Paskova bude postavení OKD těžší. Kvalitnější uhlí nemá

  • 2
Až do roku 2017 bude podle všeho pokračovat těžba na Dole Paskov. Pokud svolí Evropská unie, přijde to stát na zhruba 600 milionů korun, které vyplatí horníkům. Důvod "slevy" ze strany OKD je jasný. Těžební společnost paskovské uhlí potřebuje, protože je výrazně kvalitnější než zásoby v karvinské části revíru.

Paskovští horníci mají štěstí. Pro OKD je totiž tamní uhlí zhruba stejně důležité, jako pro stát několik tisíc pracovních míst, které jeho těžba zaručuje.

Velká hra, kterou rozehrálo vedení OKD s vládou České republiky právě o pracovní místa paskovských horníků, se zatím vyvíjí lépe pro společnost OKD.

A to i přes to, že podle poslední dohody mezi ministrem financí Andrejem Babišem a předsedou představenstva společností NWR vlastnící OKD Garethem Pennym, přijde stát pokračování těžby na Dole Paskov na přibližně 600 milionů korun vyplacených na sociální program oproti dřívější miliardě.

Srovnatelné uhlí by se muselo vozit ze zámoří

Bez paskovského uhlí by totiž obchodníci OKD měli u svých zákazníků podstatně těžší práci. "Uhlí z úpravny Paskov je nejkvalitnějším koksovatelným uhlím z revíru OKD," vysvětluje Karel Deingruber z koksovny společnosti ArcelorMittal Ostrava.

Horníci odcházejí ze směny v Dole Paskov.

"Z lokálních zdrojů neexistuje uhlí stejné kvality, které by pro stejné účely šlo použít. Srovnatelné uhlí by bylo nutné dovážet ze zámoří, což by bylo kvůli dopravě hodně nákladné," dodává zaměstnanec hutní firmy.

"Rozhodně by přišli o velké peníze," vysvětluje jeden z ostravských obchodníků s uhlím. Kvůli svým kontaktům s OKD si nepřál zveřejnit jméno. "Společnost OKD by přišla o část portfolia, které zákazníkům nabízí, a ti by se možná ohlíželi po jiných dodavatelích," míní.

Uhlí z karvinského revíru není pro hutě tak zajímavé

Bez uhlí z Paskova by OKD mělo větší problém prodávat i uhlí vytěžené na Karvinsku. "Do našich koksoven kupujeme od OKD právě uhlí z Paskova. Uhlí z karvinské části revíru už pro koksovny tak zajímavé není," vysvětluje mluvčí třineckých železáren Petra Jurásková.

Konec těžby závisí na ceně uhlí, říká ministr Mládek

Karvinské uhlí OKD přimíchává k paskovskému, může je tak lépe prodat.

Vyjednávání mezi vládou a OKD se tak nese v jasných mantinelech. OKD chce paskovské uhlí těžit dál, byť je jeho těžba ztrátová, aby mohlo lépe nabízet i uhlí z Karvinska. A manažeři doufají, že se časem, který firma získá právě dohodou se státem, ceny uhlí zvýší.

Rok bez státní podpory. Havíři dostanou odstupné

Stát, a tedy i kraj, chtějí na Dole Paskov těžit dál, aby se nestalo, že se na začátku příštího roku začnou na úřady práce hlásit tisíce horníků a zaměstnanců firem navázaných na Důl Paskov. Oproti OKD pak mají i výhodu jednoho roku navíc, horníci totiž dostanou odstupné.

Po tu dobu jim stát nebude muset vyplácet podporu v nezaměstnanosti. OKD chce získat čas a doufá, že se ceny uhlí zvýší. Stát chce získat čas, v němž doufá, že se mu podaří do regionu přivést další investory, kteří by nabídli nová pracovní místa.

Zatím ale investor nabízející průměrný plat přes třicet tisíc korun spadá spíše do kategorie přání, stejně jako možnost, že by lidé z Frýdecko-Místecka dojížděli pracovat do chystané karvinské průmyslové zóny Barbora.

Naděje na zvýšení cen uhlí ovšem OKD nemusí vyjít. "Není příliš pravděpodobné, že by se v průběhu příštích let zvýšila cena uhlí tak, aby se jeho těžba dostala nad náklady společnosti OKD," myslí si Marek Hatlapatka, hlavní analytik společnosti Cyrrus.