Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Hrčava bude bez pevných linek, O2 vypne signál. Staří lidé mají obavy

  • 5
Jen tři roky se obyvatelé Hrčavy těšili z toho, že konečně mají spolehlivé telefony, přestože do horské obce v Těšínském Slezsku nevede telefonní kabel. Problémy se spojením vyřešila společnost O2 v roce 2013 instalací rádiových stanic a zprovozněním Fixed GSM systému. Už ve čtvrtek ale systém vypne.

„Skoro každý den nám kvůli tomu volá nešťastný senior, kterému je přes 80 let a stará se o nemocnou ženu. Bojí se, co nastane 1. září, až jejich pevná linka ohluchne, stejně jako telefon na obecním úřadě a v dalších 13 domcích. Jeho žena nevstane z postele, ale dokáže si přivolat sanitku pevnou linkou, když je muž například u lékaře. Oba se bojí, že mobilní telefon se nenaučí ovládat a že nebude fungovat signál, když to budou potřebovat,“ líčí Táňa Lasotová z radnice Hrčavy.

Strach má i 81letá Anna Husarová. „Nejméně jednou měsíčně volám pevnou linkou sanitku kvůli problémům s dýcháním. Co si počnu, až nám signál vypnou? Ve zdejších domcích se mobilem často nedá dovolat. A když mi bude zle, těžko budu hledat signál venku,“ říká.

Mluvčí společnosti O2 Lucie Pecháčková tvrdí, že operátor se rozhodl vypnout systém Fixed GSM v celé zemi, protože technologie je zastaralá a v případě poruch už se nedá opravit.

„Vypneme stovky přípojek. Zákazníkům jsme to oznámili při vyúčtování i samostatným dopisem. Jako alternativu nabízíme pevnou linku napojenou telefonním kabelem s možností volat neomezeně do všech domácích sítí. Tam, kde to technologicky nejde, nabízíme zákazníkům mobilní tarif a k němu jako vstřícný krok obyvatelům Hrčavy dáme zdarma mobilní telefon s jednoduchým ovládáním,“ uvedla Pecháčková.

Na natažení kabelu úřad nemá peníze

Obecní úřad s kabelem nepočítá. „Musel by se natáhnout z Bukovce, měřil by asi kilometr a stál statisíce až milion korun. Asi bychom neplatili celou sumu, ale obec s 250 obyvateli a ročním rozpočtem ve výši dva miliony nemůže dát ani 100 tisíc,“ vysvětluje Lasotová.

Obec si tak bude muset vystačit s mobilním telefonem. Úřad má štěstí, že stojí v takovém místě, kde signál vypadává jen nakrátko.

„Když chci volat a nemám signál, chvíli počkám a on se objeví,“ říká Lasotová. „Hůř jsou na tom lidé v některých chalupách,“ dodává.

To připouští i mluvčí O2, jediného telefonního operátora, který v Hrčavě poskytuje služby.

„Mobilní signál zajišťuje vysílací stanice umístěná na kopci nad obcí. Jelikož obec sousedí se dvěma státy, musíme se řídit přísnějšími podmínkami a směr vysílání nemůžeme nastavit libovolně. Někteří lidé mohou mít signál hůře dostupný především uvnitř budov, kam se dostává okny. Šíření signálu ovlivňuje kromě členitosti terénu či konstrukce budov i jejich vybavení. Příjmu brání například kovové žaluzie nebo metalické fólie nalepené na oknech,“ říká Pecháčková.

Ačkoli rozhodnutí o vypnutí Fixed GSM systému bylo podle ní ještě v úterý ráno nezvratné, možná se Hrčava dočká výjimky. Obec totiž právě v úterý oficiálně požádala vedení O2 alespoň o odklad vypnutí pevných linek.

„Kolegové to prověřují. Odpověď nemohou dát hned,“ sdělila mluvčí.