Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Bez práce je v Moravskoslezském kraji už „jen“ 70 tisíc lidí

  • 9
O deset tisíc uchazečů méně než před rokem registrují úřady práce v Moravskoslezském kraji. Bez zaměstnání je ale stále více než sedmdesát tisíc lidí.

Najít v listopadu práci ještě dalších 313 lidí, klesla by nezaměstnanost pod sedmdesát tisíc osob. To se ale nestalo. A to přesto, že jen úřady práce nabízejí téměř jedenáct tisíc volných pracovních míst. A to nejsou ani zdaleka všechna, která jsou v kraji k mání.

Na nedostatek pracovníků si stěžují manažeři a majitelé firem napříč regionem.

„Do konce roku bychom chtěli přijmout zhruba padesát lidí,“ řekl na konci listopadu Dmitrij Ščuka, předseda představenstva společnosti Vítkovice Steel.

„Není ale jednoduché nové zaměstnance najít. I někteří lidé, kterým jsme nabídli při ukončení provozu ocelárny jinou práci, raději sáhli po odstupném. To nás poněkud překvapilo. A my přitom hledáme běžné profese, jako jsou jeřábníci, svářeči a podobně.“ A obdobně hovoří manažeři firem napříč regionem.

„Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání v Moravskoslezském kraji se k 30. listopadu nepatrně snížil, a to na 70 312. Současně také o jednu desetinu procentního bodu poklesl podíl nezaměstnaných osob na hodnotu 8,2 procenta,“ řekla Vladana Piskořová z ostravského úřadu práce.

Struktura nabízených pracovních míst zůstává dlouhodobě stejná. „Nejvíce nově nahlášených pracovních míst v listopadu 2015 bylo pro pomocné pracovníky ve výrobě, dále pak pro nástrojaře a příbuzné pracovníky, prodavače v prodejnách, kuchaře, pracovníky ostrahy, uklízeče a pomocníky v kancelářích, hotelích, průmyslových a jiných objektech,“ vyjmenovala nejčastěji nabízené pozice Piskořová.

Na Novojičínsku je nezaměstnanost pouze 4,8 procenta

Že lidé na požadavky zaměstnavatelů reagují, svědčí i fakt, že mezi nejobsazovanější rekvalifikace patří například kurzy svařování.

„U rekvalifikací, které si lidé volí sami, byl zájem především o kurzy k získání řidičských oprávnění mimo skupinu B a kurzy svařování, u ‚klasických‘ rekvalifikací pak o kurzy účetnictví a obsluhy PC,“ vysvětlila Piskořová.

I přes velký zájem zaměstnavatelů zůstávají krajská čísla nezaměstnanosti vysoko nad průměrem České republiky. Nižší než průměrnou nezaměstnanost mají v kraji jen dva okresy.

Zatímco průměrná nezaměstnanost v České republice dosáhla v listopadu 5,9 procenta, v okrese Frýdek-Místek bylo 5,3 procenta nezaměstnaných a v okrese Nový Jičín dokonce jen 4,8 procenta. Což je číslo, které se už prakticky blíží k takzvané přirozené nezaměstnanosti. Na druhém konci žebříčku pak jsou již tradičně okresy Bruntál a Karviná.

I zde nezaměstnanost klesá. Na Karvinsku se meziročně snížila o jedno procento, bez práce je nyní 19 408 uchazečů. Na Bruntálsku se počet lidí bez práce během roku snížil dokonce o 1,7 procenta. I tak zde ale zůstává mezi nezaměstnanými 7 124, tedy 10,7 procenta lidí.