Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Bez práce jsou na Ostravsku tisíce lidí, firmám ale chybí schopní

  • 11
Zaměstnavatelé v Moravskoslezském kraji stále častěji naříkají, že najít schopné pracovníky je takřka nadlidský úkol. Přitom fronty na úřadech práce se rozhodně nezkracují, v posledních měsících spíše rostou.

Lidí bez práce je v kraji extrémně mnoho. Představit si je všechny pohromadě by znamenalo vybavit si třeba všechny lidi v Havířově a ještě o pár stovek víc.

Bez práce je aktuálně takřka 84 tisíc lidí. Míra nezaměstnanosti přitom pořád roste. I když od minulého měsíce jen mírně, o desetinu procenta.

I přestože je lidí bez práce v kraji skoro nejvíce v zemi, mají zdejší zaměstnavatelé potíž najít kvalifikované pracovníky. „Sehnat kvalifikovaného zaměstnance v některých oborech je velice obtížné - až skoro nemožné,“ říká třeba ředitel ostravské firmy Tele Data System Břetislav Piprek.

Potíže mají stavební a strojírenské firmy

V oboru, kde působí firma vedená Břetislavem Piprekem, je nalezení kvalitních a vzdělaných pracovníků problém, velké potíže mají i firmy ze stavebnictví nebo třeba ze strojírenství.

„Myslím, že v kraji je nedostatek kvalifikované pracovní síly oproti ostatním regionům větší, je to dáno skladbou průmyslu. Náš kraj vyjma Bruntálska patří k nejprůmyslovějším regionům,“ říká ředitelka Krajské hospodářské komory v Ostravě Magda Habrmanová.

To dokládají i nejnovější statistiky z ostravské pobočky úřadu práce. Zatímco uchazeči o práci se základním vzděláním mají nabídku volných pracovních míst ještě celkem širokou - aktuálně ostravský úřad práce nabízí třeba místa pro svářeče, jeřábníky nebo řidiče - vysokoškoláci toužící pracovat to mají o dost složitější.

„Zájem o vysokoškoláky zůstává stále na stejné nedostatečné úrovni, neboť poptávka byla ke konci měsíce jen po lékařích a odbornících zabývajících se výpočetní technikou,“ uvedla ředitelka ostravského úřadu práce Yvona Jungová.

Školy by měly trh práce zohledňovat

Podle Magdy Habrmanové by poptávce zaměstnavatelů mohly pomoct připravované změny ve školství. „Optimalizace sítě škol je nezbytná. Fungovat by měly jen takové školy, které skutečně produkují absolventy pro trh práce - nikoli pro pracovní úřad,“ říká Habrmanová. Situace zaměstnavatelů, kteří si dnes zoufají, protože nemohou najít schopné a kvalifikované zaměstnance, by se v budoucnu mohla zlepšit.

I díky takzvanému paktu nezaměstnanosti, který se rodí v kraji. Jeho podstatou je spolupráce kraje, úřadů práce, podnikatelů, škol i měst. „Díky existenci krajského paktu budeme mít silnější pozici pro jednání o vhodných opatřeních i s představiteli vlády,“ je přesvědčen Pavel Bartoš, první viceprezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje.

Nezaměstnanost v lednu nejvíce vzrostla na Bruntálsku, stoupala ale i v dalších okresech vyjma Novojičínska - tam mají v evidenci o 73 uchazečů méně oproti předchozímu měsíci.

Pomoct zmírnit nezaměstnanost na Ostravsku chce i sdružení Vzájemné soužití. Svým klientům se snaží zprostředkovat práci například ve firmě Hyundai.