Bezdomovci Zdeněk Hudek a Karla Melcherová přebývají ve stanech poblíž Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. (6. ledna 2017) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Bezdomovci do tepla nechtějí, ačkoliv noclehárny nyní tolerují i alkohol

  • 4
Moravskoslezský kraj už několik dnů trápí mráz, jaký lidé nepoznali několik let. Přesto mnoho bezdomovců radši zůstává ve svých provizorních příbytcích a odmítají odejít do nocleháren nebo azylových domů.

Region už má i prvního umrzlého. V neděli okolo poledne našli 41letého bezdomovce na lavičce blízko nádraží v Karviné. Podle prvotních infomací sice přespal v noclehárně, ale přes den vyšel ven a lehl si na lavičku. Přitom i přes den se teploty na severovýchodu země pohybují okolo minus deseti stupňů. Zda měl něco upito, zjistí nařízená pitva.

Noclehárny, jindy k alkoholu nesmiřitelné, začínají mírnou opilost tolerovat. „Město má s noclehárnou Bethel domluveno, že v tak velkých mrazech dovolí její pracovníci pobýt v denní místnosti i lidem, kteří mají něco upito,“ potvrdila mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Upozornila, že podle sdělení preventistů by mnozí bezdomovci nemuseli spát nebo přebývat celodenně na ulici.

„Ne všichni však chtějí žít svázaným životem podle pravidel, raději tráví čas venku s obdobnými kamarády, v noclehárně by se museli chovat slušně. Ani chudoba není určující, jelikož jsou mezi lidmi na ulici i občané, kteří pobírají poměrně slušnou rentu,“ přiblížila.

Za bezdomovci vyrazil minulý pátek se sociálními kurátorkami z Ostravy-Poruby i náměstek primátora pro sociální oblast Michal Mariánek.

„V Ostravě žije asi 900 lidí bez domova. Kdo chce, může alespoň v mrazech přečkat noc v teple třeba zadarmo. V rámci Zimního programu totiž 734 míst v azylových domech rozšiřujeme o 54 lůžek a 120 volných židlí. Míst je tedy dostatek, ale mnozí o ně nemají zájem,“ uvedl Mariánek.

Bývalý havíř přestal vybírat rentu. Ztratil občanský průkaz

Navštívení „otužilci“ to potvrdili. „Nám nic nechybí,“ odmítli azyl například lidé, kteří celoročně žijí v jednom lesíku. Bydlí ve stanech, další využívají jako skladiště. Mají provizorní kuchyňku s ohništěm a také jámu s plechovou nádobou jako záchod.

Kurátorky chodí do terénu na kontroly pravidelně, ale jediné, co od nich bezdomovci obvykle bez váhání přijmou, je pomoc s vyřizováním dokladů a dalších záležitostí.

„Například bývalý havíř si přestal vybírat rentu, protože ztratil občanský průkaz. Pomůžeme mu vyřídit nový. Další muž si nemůže vybrat důchod z účtu zablokovaného kvůli exekuci. Pomůžeme mu vyřídit změnu výplaty dávky. Tito lidé sice nepobírají tak velké částky, aby jim stačily na nájem a živobytí, ale mají možnost žít jinak. Tenhle způsob si ale zvolili,“ líčí kurátorka Šárka Berousková.

,