Farma Armády spásy ve Strahovicích na Opavsku sloužila lidem v těžké životní...

Farma Armády spásy ve Strahovicích na Opavsku sloužila lidem v těžké životní situaci. Teď bude hledat nové uplatnění. (foto 23.10.2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Z bezdomovců farmáři. Práce jim pomáhá v návratu do normálního života

  • 4
Pracují na poli i v lese. Na starosti mají ve Strahovicích na Opavsku dvě desítky prasat, ovce, kozy, krůty, kachny i slepice. K tomu ještě malou technickou dílnu a peletkovací stroj, jenž vyrábí z dřevní štěpky peletky na topení. Nejsou to žádní profi farmáři, ale lidé bez domova.

"Rok jste na ulici a návrat zpátky do života vám trvá další tři," říká František Seifried. Už přes deset let s podobnými návraty lidem bez domova pomáhá na farmě Armády spásy ve Strahovicích na Opavsku. Teď tam pro ně vznikla tři nová pracovní místa. A také bydlení, tréninkový byt přímo na farmě.

Strahovická farmářská šance

"Teď je dlouho tma, stačí vstávat o půl sedmé. Nakrmím zvířata, vyklidím jim chlév, nachystám další krmení," popisuje své běžné ráno Jiří. Na strahovické farmě bydlí od letošního března.

Sám se podílel i na opravě její části, díky které tam nyní slavnostně otevřeli tréninkový byt i prostory pro klienty sociální rehabilitace, které vznikly z bývalého chléva.

"Měli jsme tu dva zedníky a my jim dělali podavače. Chystali materiál, byli k ruce, když potřebovali," líčí František Seifried, který má chod farmy na starosti. Teď v objektu nastálo žijí tři muži. Mají společnou kuchyň a samostatné pokoje.

Na farmu dojíždějí i dobrovolníci

Například Marcel se na ulici dostal i vinou nepoctivého zaměstnavatele. Když mu přestal vyplácet mzdu, přišel o byt. V nouzi pak oslovil Armádu spásy. Nejprve na farmu dojížděl na sociální rehabilitaci – pracoval tam bez nároku na mzdu jen proto, že nechtěl jen tak ležet. Protože byl spolehlivý, získal tam práci. Díky pravidelným výplatám teď může platit dluhy a chce si našetřit i na obnovu svých řidičských průkazů.

"Drtivá většina našich klientů má exekuce. Z platu dluhy postupně splácejí," uvádí Gerhard Karhan, ředitel opavského Centra sociálních služeb Samaritán, které farmu provozuje.

Kromě tří lidí, kteří na farmě i žijí, tam z azylového domu v Opavě dojíždí dalších pět zaměstnanců. Například manželský pár Sylva a Pavel se pro práci v přírodě nadchl. Doplňují je dobrovolníci. "Na sociální rehabilitaci tam jezdí klienti, kteří chtějí pracovat. Pomáhá jim to upevnit návyky. Z azylového domu, zhruba čtvrtinu tvoří ženy z domu pro matky s dětmi," upřesňuje Karhan.

Zaměstnávání lidí bez domova dotuje úřad práce, ale jen rok. "Potom si musí buď něco najít, nebo se stává nezaměstnaným. Ale protože rok pracoval, má nárok na některé dávky," dodává ředitel.