Sdružení Nová šance sbírá starší jízdní kola, opravuje je a posílá africkým

Sdružení Nová šance sbírá starší jízdní kola, opravuje je a posílá africkým dětem. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Bezdomovci i bývalí vězni pomáhají. Opravují bicykly pro africké děti

  • 11
Africké děti si mohou o bicyklu většinou jen nechat zdát, byť do školy chodí mnohdy až deset kilometrů. Sen ve skutečnost se snaží změnit bývalí vězni a bezdomovci v bývalém vojenském areálu v Ostravě-Koblově v rámci unikátního charitního projektu.

Ve svých 55 letech nemá pan Pavel nic než dost podlomené zdraví a touhu žít po svém alespoň na ubytovně. Ale nechybí mu soucit s lidmi, kteří jsou na tom snad ještě hůř, ani ochota pomoci.

Charitní projekt Kola pro Afriku

"Bohužel nemám moc peněz. Marodím po úrazu hlavy a ještě nějakou dobu potrvá, než se dám do pořádku, najdu si práci a budu moci odejít," říká muž, který před třemi měsíci využil nabídku občanského sdružení Nová šance a nastěhoval se do bývalého vojenského areálu v Ostravě-Koblově.

Pravidla a práce bez mzdy? Nevadí

Sdružení už třináct let pomáhá bývalým vězňům a mužům bez domova znovu se zařadit do života. Teď se navíc zapojilo i do projektu nazvaného Kola pro Afriku.

Pan Pavel sice není nadšený, že teď musí žít podle pravidel, která určuje někdo jiný, a navíc pracovat bez nároku na mzdu, ve středu se ale s dalšími klienty Nové šance ochotně pustil do vykládání a uskladňování desítek bicyklů přivážených do areálu nákladními auty.

"Tohle mi rozhodně nevadí. Děláme to pro dobrou věc. Kola dostanou chudé děti v Africe," vysvětlil.

Roman Posolda při loňské návštěvě Gambie školil servisního technika.
Kola posbíraná v Česku pomohou dětem v africké Gambii, usnadní jim totiž cesty
Češi nebudou kola do Gambie jen dovážet, ale zřídí tam i servisy, kde najdou

Opravená starší jízdní kola z Česka udělají v Africe mnoho radosti a užitku.

Starý vybydlený dům s oprýskanou fasádou se mění i díky pomoci mužů na okraji společnosti v centrální sklad kol, která chce obecně prospěšná společnost Kola pro Afriku posílat do Gambie.

"Máme v zemi několik sběrných míst. Za pouhých pět měsíců už se v nich sešlo asi 2 500 kol. V Ostravě je teď začneme opravovat," říká autor projektu a ředitel stejnojmenné společnosti Roman Posolda.

Posolda žil šest let ve Velké Británii, kde se podle něj téměř každý věnuje charitativní činnosti. Projekt, který usnadňuje život chudým africkým školákům, tam úspěšně funguje už sedmý rok.

Potřebná jsou i kola nepojízdná, leč opravitelná

"Děti v Gambii často chodí pěšky do školy vzdálené až deset kilometrů. Rodiče jim kolo koupit nemohou, je drahé," líčí Posolda, který chce první zásilku darovaných kol poslat do Gambie už na podzim.

Předtím hodlá naučit klienty Nové šance, jak poznat vhodná kola a opravit případné závady. "Potřebujeme jen kola se širokými plášti. Mohou být i nepojízdná, ale musí být opravitelná," vysvětluje Roman Posolda, jehož projekt podporuje stále víc jednotlivců, firem, organizací, ale i měst.

"Pro nás je to výhodné, nevěděli jsme, co s nimi. Zabíraly místo ve skladu nalezených věcí. Když jsem o projektu řekl radním města, souhlasili s jejich darováním," líčil pracovník českotěšínské radnice Ivan Beták, který přivezl do Ostravy-Koblova sedm bicyklů.