Více než průmysl má na ovzduší v Opavě větší vliv lokální topení (ilustrační snímek).

Více než průmysl má na ovzduší v Opavě větší vliv lokální topení (ilustrační snímek). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Bílá Opava? V době smogu spíše šedivá a páchnoucí

  • 4
Tak z takového prvenství se v Opavě nikdo neraduje. V úterý se ve všech zprávách o smogu objevila zmínka, že limity nebezpečného jemného prachu byly nejvíce překročeny právě ve slezském městě, které často dostává přívlastek Bílá Opava. Nyní ale spíše šedivá a páchnoucí, a to i bez vlivu velkého průmyslu.

"Naše město stojí mimo regulaci, nemáme tady velké průmyslové zdroje. Hlavním zdrojem jsou domky, dokazují to i měření. Přes den je podíl škodlivin v ovzduší relativně malý, ale s podvečerem, kdy lidé začínají zatápět, rapidně roste nahoru. Máme i čtyřnásobek denního limitu," popisuje náměstek primátora Dalibor Halátek.

Že Opava patří k městům se znečištěným ovzduším, potvrzují i odborníci. "Podíl škodlivin je o něco nižší než v ostravsko-karvinské aglomeraci, Opava ale do této oblasti patří," uvádí vedoucí oddělení ochrany čistoty ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu Libor Černikovský.

Kvalita ovzduší v Opavě

Opava má špatnou kvalitu ovzduší. Během loňského roku Opavané dýchali nadlimitní množství prachu 74 dnů.

Letos překročil prach v Opavě limit už 53 dní. Vliv má sice smog z Ostravy, ale vzduch si otravují především sami Opavané. Tím, jak sami topí ve svých rodinných domech.

Legislativou povolený roční limit pětatřiceti dní, kdy může být množství prachu nadlimitní, Opava překračuje s výjimkou roku 1998 už od roku 1996. Například loni byl prach nad limitem po 74 dnů.

Černikovský také míní, že ostravský smog sice vliv má, hlavním zdrojem však budou zřejmě domácí topeniště a doprava. "Větry od Ostravska směrem na Opavu nejsou tak časté," říká.

Lidé kupují levná topiva

Opavská radnice chce situaci řešit. Začala varovnými SMS na úřady a do škol, pokračuje vyvěšením oranžových a červených vlajek na trolejbusy a autobusy. Připravuje také instalaci dalších dvou měřicích stanic.

"Ta stávající je uprostřed sídliště. Další dvě budou u frekventované silnice a v oblasti, kde jsou domky. Podle toho zjistíme, co je zdrojem," popisuje náměstek Halátek.

Opavané znečištění vnímají. "Večer se nedá větrat, všude je kouř. Sousedi kupují z Polska směs uhelného prachu a dalších odpadů, u nás se to ani neprodává. A chválí si, jak je to levné," líčí Hana Nešporová.

Lidé argumentují především cenou. "Plyn jde pořád nahoru, divíte se, že se jím netopí?" ptá se Martin Markvart. Smogu se podřizuje chod škol i školek. "Vychovatelka v družině na internetu situaci hlídá a podle toho chodí s dětmi na vycházky," podotýká ředitel ZŠ Englišova Jan Škrabal.

Inverzní situace, která trvá od začátku listopadu, má podle předpovědí pokračovat.