Petr Kramný u soudu

Petr Kramný u soudu | foto: iDNES.cz

Soud s Kramným všechny otazníky nerozptýlil, obhajoba ale hodně škobrtá

  • 265
Trpké dny střídá s trudnými, z vazební věznice přechází do soudní síně a zpátky. Petr Kramný, obžalovaný z vraždy manželky a dcery, si ani po devíti dnech soudního projednávání nemůže být vůbec jistý, jestli za mřížemi neskončí na hodně dlouhý čas. Ačkoliv všechny otazníky případu se odstranit rozhodně nepodařilo.

Podle znalců se Kramného nejbližší neotrávili, jak opakovaně tvrdí, o manželce se občas vyjadřoval velmi příkře, ač spíše měl smutnit. Nechával si platit za fotografování u hrobu a vůbec se po smrti manželky a dcery choval podivně.

Jenže. Jestli to vše bude dostatečné k odsouzení na nejméně patnáct let vězení, není ani trochu zřejmé. „Jediná jistota procesu je, že se sejdeme všichni u Vrchního soudu. Kdo bude pokračovat k vyšším instancím, jestli já, nebo státní zástupce, to už je spekulace,“ konstatovala Kramného obhájkyně Jana Rejžková.

Mimořádně sledovaný soud

Jasně tak naznačila, že pokud na konci padne trest, odvolá se. A osvobozující verdikt by nejspíše zase neponechal bez reakce státní zástupce Vít Legerský. Ten je však zatím s tím, co v soudní síni zaznělo, spokojen.

„Jsem přesvědčen o tom, že první kolo dokazování, které v minulých dvou týdnech proběhlo u krajského soudu, plně podporuje podanou obžalobu,“ zhodnotil Legerský.

 V největší soudní místnosti už zazněla obžaloba i Kramného obhajoba, vypovídali příbuzní, kamarádi, své posudky přednesli soudní lékaři, znalci v oboru elektrotechnika, psychologie a psychiatrie.

Trumfem obžaloby jsou soudní lékaři. „Zásah elektrickým proudem je téměř jistou příčinou smrti,“ konstatovala Margita Smatanová z ostravského Ústavu soudního lékařství.

Oponentní posudek moc nezabral

Obhájkyně Rejžková moc dobře ví, že kdyby se podařilo rozbít tuto argumentační hradbu, měla by napůl vyhráno. Proto slibovala vědeckou kapacitu, pražského profesora Jiřího Štefana. Konstatoval, že zjištěné změny na srdci oběti nemusí být elektrického původu. Ale pak se posudek starého pána (83 let) sesypal.

Stačila série dotazů soudkyně a státního zástupce, aby bylo zřejmé, že k tomuto oponentnímu postoji přihlíženo nejspíše nebude. Znalcovo, „můžete mi říct, co tady se mnou chcete dělat?“, bylo všeříkající.

Co také na soudu zaznělo

Nenašel odvahu sám sebe usmrtit a po dobu zhruba deset hodin konstruoval příběh, který by vysvětlil smrt manželky a dcery.
Státní zástupce Vít Legerský při čtení obžaloby

Moje holky už mi nikdo nevrátí, už nikdy neprožijeme ty krásné chvíle. Mojí jedinou možností je očistit své jméno.
Obžalovaný Petr Kramný

„Pane obžalovaný, tady nikdo neřekl, že někdo handloval s ostatky. Kupovalo se hrobové místo. Žádám vás, abyste se choval kultivovaněji. Z úcty k zemřelým.
Soudkyně Renata Gilová

Existují pro tuto situaci nějaké vzorce chování? Ví někdo, jak by se v situaci, že přijde o nejbližší lidi, zachoval? Nikdo si neumí představit svou reakci, proto nelze soudit.
Obhájkyně Jana Rejžková

Dokonce obhajobě příliš nepomohl v okamžiku, kdy sdělil, že nález zbytků exkrementů v trávicím traktu obětí, byť v částečně mazlavém stavu, ukazuje spíše na to, že průjem před smrtí matka s dcerou neměly.

Planý také šel za mříže na základě nepřímých důkazů

Obžaloba je postavena na nepřímých důkazech. To však neznamená, že tak nelze obžalovaného poslat za mříže. Takových případů je mnoho, mezi nejznámější patří zmizení čtyřleté holčičky Karolíny Plané v roce 1996. Na třináct let byl za její vraždu odsouzen její otec Jaroslav Planý.

Odmítal, že dcerku zabil a zakopal. Tvrdil, že je v autě někdo přepadl a jeho omráčili. Tělo holčičky se nikdy nenašlo, přímé důkazy chyběly, přesto soudy rozhodly jednoznačně.

Obhajoba sází zejména na chybějící motiv, zvláště co se týče dcery. Kramného advokátka také zdůrazňuje, že její klient není žádný násilník a vyšetřovatelé se nedostali na místo činu.

Obhájkyně Rejžková ještě nedávno slibovala, jak se na soudu prokáže nevina jejího mandanta. Jenže zatím i sama obhájkyně působí přímo v síni mnohem mírněji, než jak potom hovoří do mikrofonů médií.

Kdy padne rozsudek, není vůbec zřejmé. Soudkyně jednání vyhradila několik zářijových termínů, přičemž přizváni budou další svědci.