Vizualizace Pleskotova návrhu na rozšíření Domu umění o stavbu s názvem Bílý...

Vizualizace Pleskotova návrhu na rozšíření Domu umění o stavbu s názvem Bílý stín. | foto: Archiv Domu umění

Bílý stín vyšvihne Ostravu mezi elitu galerií. Jen sehnat půl miliardy

  • 18
Píše se rok 2015 a Ostrava je díky nové působivé stavbě Bílý stín centrem moderního výtvarného umění v Česku a dost možná na světové úrovni. Taková je idea. K uskutečnění ale zbývá daleká cesta, protože odhadované náklady výstavby činí půl miliardy korun.

O krok blíže k této vizi stanuli v pondělí její tvůrci v Domě umění Galerie výtvarného umění v Ostravě. Významný český architekt Josef Pleskot společně s ředitelem galerie Jiřím Jůzou a ředitelkou Národního památkového ústavu Naděždou Goryczkovou veřejnosti představili vizualizaci budoucí možné podoby zdejší architektonické dominanty Domu umění, která je dnes bohužel již nevyhovující.

Kdo je Josef Pleskot

Jeden z nejznámějších českých architektů současnosti Josef Pleskot se narodil 3. prosince 1952 v Písku. Za normalizace vystudoval Fakultu architektury Českého vysokého učení technického v Praze.

Roku 1991 založil AP-Atelier. K jeho nejznámějším dílům patří radnice v Benešově, vila ve Vraném nad Vltavou, přírodní stezka v Jelením příkopu a průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě nebo rekonstrukce zámeckého pivovaru v Litomyšli. Nyní pracuje na projektu konverze Vítkovických železáren. Je držitelem řady ocenění.

"Přestože je stávající Dům umění architektonický skvost z roku 1926, zdaleka nesplňuje všechny potřeby galerie 21. století. Výstavní prostory jsou nedostačující stejně jako veškeré další zázemí pro činnost instituce i pro návštěvníky," volá po nutnosti stavět Jiří Jůza.

Bílý stín starou budovu nezastíní

"Nechal jsem se inspirovat dosavadním rázem města, který je heterogenní, vedle jednopatrových budov se vzpínají několikaposchoďové. Především jsem ale nechtěl, aby byl stávající skvost ze 20. let upozaděn. I když bude budova, které zatím říkáme Bílý stín, vyšší, tak ze všech stran a úhlů bude na původní budovu dobře vidět," uvedl včera Josef Pleskot. Budova bude mít na výšku devět metrů a bude kombinací bílé plochy ze železobetonu a skla.

Ostravský Dům umění v současné podobě.

Podle všech zúčastněných stavba této budovy by mohla být jedinečnou šancí pro Ostravu stát se opět po 85 letech vlajkovou lodí výtvarného umění v Česku. "Je to skutečně tak, že od doby stavby Domu umění v roce 1926 nevznikla v Česku žádná galerie na zelené louce. Nyní by se tak město mohlo opět postavit po bok našich předků," zdůraznil ředitel Jůza.

Projekt je sice hotov, o samotné stavbě se ale ještě bude rozhodovat. Optimistická varianta počítá s její stavbou koncem roku 2013.