Zatímco havíří pod zemí stále pracují, na povrchu to vře. Odbory kvůli letošním mzdám vyhlásily stávkovou pohotovost. (ilustrační snímek)

Zatímco havíří pod zemí stále pracují, na povrchu to vře. Odbory kvůli letošním mzdám vyhlásily stávkovou pohotovost. (ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Boj o mzdy na Ostravsku vrcholí. Odbory OKD stále hrozí stávkou

  • 7
Desetitisíce zaměstnanců velkých firem z Moravskoslezského kraje jsou nervózní. Stále nevědí, s jakou mzdou mohou letos počítat. Odbory obvykle žádají o několik procent více, než na co jsou manažeři ochotni přistoupit. Například v Ostravsko-karvinských dolech odbory už týden drží stávkovou pohotovost.

Úkolem je nedovolit inflaci, aby předehnala růst platů. Proti plánům odborářů na růst platů ale stojí manažeři firem. Ti mají obavy, že se letos mohou plně projevit dopady problémů eurozóny a chtějí platy držet při zemi.

Dohody o mzdách

Už na konci minulého roku dokázali podepsat kolektivní smlouvu v bohumínských ŽDB.

V polovině ledna se na tříprocentním růstu platů dohodli i odboráři v Třineckých železárnách. Zástupci ostravského Dopravního podniku budou jednat asi v létě.

Jasno o výši platů pro letošní rok tak mají jen v několika firmách Moravskoslezského kraje. Vyjednávání s majiteli jsou tvrdá, vzpomínky na propad výroby v letech 2008 - 2009 jsou stále příliš živé. Ve většině oslovených podniků se názory odborářů a vedení výrazně liší, zástupci zaměstnanců požadují vyšší růst mezd, než jim manažeři firem chtějí dát.

V OKD bude vyjednávat prostředník

Nejvypjatější situace je v OKD, kde odboráři dokonce vyhlásili stávkovou pohotovost. "Nemohli jsme se dohodnout na mzdovém nárůstu, tak jsme se rozhodli využít zákona a jednat prostřednictvím prostředníka, kterého firma určí. Dala nám na výběr dvě jména, jedno určitě odsouhlasíme, snad se jednání pohnou dále," řekl předseda odborů OKD Miroslav Syrový.

Tvrdé vyjednávání ještě čeká odboráře a manažery v nošovické automobilce Hyundai. "Firma je na tom hodně dobře, takže bychom byli rádi, kdyby se to projevilo i na platech zaměstnanců," řekl předseda odborů v Hyundai Radek Kuchař.

Ani v Hyundai dosud neznají nárůst mzdy.

"Je to ale na dobré cestě. Sice stále vyjednáváme, další kolo pokračuje v pondělí, kdy budeme jednat o benefitech za splnění plánu a mzdách, to jsou naše priority. Víme, jaká je situace v automobilovém průmyslu, vidíme, že je na tom kolínský TPCA špatně, ale to se nošovického závodu společnosti Hyundai netýká, výroba běží, a my nevidíme důvod, proč by se platy neměly zvyšovat," dodal Kuchař s tím, že konkrétní požadavky odborů ani nabídku firmy zveřejňovat nebude.

"Už jsme přešli k věcnému jednání. Věříme, že vše bude hotovo do konce dubna, do kdy je prodloužena doba platnosti stávající kolektivní smlouvy," reagoval mluvčí společnosti Hyundai Petr Vaněk.

V huti o platech jednali už jedenáctkrát

V rychlou domluvu věří i odboráři dalšího velkého podniku v Moravskoslezském kraji, hutního kolosu  ArcelorMittal Ostrava. "Kolektivní smlouva byla zatím prodloužena do konce března, to je i termín, do kterého bychom chtěli být s vyjednáváním hotovi," přiblížil aktuální situaci odborář Roman Bečica a dodal: "Už proběhlo jedenáct kol jednání, na většině bodů jsme již domluveni, během dvou dalších kol bychom se mohli dohodnout."

Huťaři by se snad brzy měli dozvědět výši letošní mzdy.

Na posledním, ale nejdůležitějším bodě se zatím zastavilo i vyjednávání ve společnosti Brano Hradec nad Moravicí. "Během tří kol jsme se se zaměstnavatelem dohodli na množství sociálních výhod, chybí už prakticky jen oblast bezpečnosti a mezd," popsal stav vyjednávání odborový předák Brana Břetislav Witwer.

"O penězích bychom měli jednat příští týden, my chceme pro zaměstnance šest procent, firma navrhuje dvě procenta. To je ale málo, nemuselo by to stačit ani na inflaci. Myslím ale, že se dohodneme," dodal odborový předák s tím, že se zástupcům zaměstnanců už podařilo prosadit například dodatek, že zaměstnanec, kterému chybí pět let do důchodu, nemůže být propuštěn.