Na archivním snímku z roku 2003 stojí bývalý majitel chemičky Vítězslav Vlček

Na archivním snímku z roku 2003 stojí bývalý majitel chemičky Vítězslav Vlček před areálem Ostrama. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Boj o pozemky bývalé chemičky vrcholí, zájem má i Ostrava

  • 1
Mohou to být lukrativní pozemky u dálničního přivaděče, ale také pořádná ekologická zátěž s nutností likvidace mnohaletých ropných nečistot. Příští týden by se mělo rozhodnout o nových majitelích areálu bývalé chemičky Ostramo v Ostravě, o pozemky se zajímá i vedení magistrátu moravskoslezské metropole.

Po více než deseti letech spěje do finále jeden z nejzamotanějších konkurzů ostravských firem - zkrachovalé společnosti Ostramo. O budoucím majiteli pozemků má rozhodnout už ve čtvrtek 24. listopadu schůze věřitelů, která bude vybírat z nabídek několika zájemců.

Kolik zájemců je ve hře

O pozemky bývalé chemičky Ostramo se bude podle správkyně konkursní podstaty Věry Záděrové ucházet čtyři až pět zájemců. Mezi nimi bude mít silnou pozici ostravský magistrát, pokud se zastupitelé na mimořádném zasedání rozhodnou pozemky koupit.

Jednou z podmínek prodeje je totiž i odstranění ekologických škod po téměř sto let trvajícím zpracovávání ropných produktů.

"Do výběrového řízení, v němž budou pozemky společnosti Ostramo prodány, se může přihlásit každý zájemce, ať už se jedná o soukromé osoby, firmy nebo veřejnoprávní subjekty jako například orgány měst, obcí nebo státu," vysvětlila správkyně konkurzní podstaty Věra Záděrová.

Areál přijde na nejméně 46 milionů korun

 "Základním kritériem je výše navrhované kupní ceny za splnění dalších podmínek zadaných ve výběrovém řízení, pokud se budou nejlepší nabídky rovnat, bude rozhodovat také pořadí, v jakém byly podány," doplnila podrobnosti správkyně.

Každý zájemce o koupi areálu bývalé firmy Ostramo si musí připravit minimálně šestačtyřicet milionů korun, z čehož sedm milionů musí složit předem jako jistinu své nabídky. Finanční částka ale nebude jediným rozhodujícím faktorem.

"Mezi dalšími podmínkami je i zajištění následné revitalizace areálu, od odstranění veškerých staveb v havarijním stavu, přes zajištění postupné sanace celého území od ekologických zátěží, až po předložení podnikatelského záměru a předložení čestného prohlášení o úmyslu provádět revitalizaci," dodala Věra Záděrová.

Právě nutnost revitalizace území, které bylo po téměř celé dvacáté století znečišťováno ropnými produkty, je pro Ostravu velice důležité. Areál podniku totiž leží nedaleko středu města a v blízkosti velkého sídliště Fifejdy.

V sousedství Ostrama leží také nechvalně proslulé ropné laguny, ty však nejsou součástí prodeje.

A ostravský magistrát by se chtěl výběrového řízení zúčastnit a pozemky Ostrama koupit. "Na 23. listopad je naplánováno mimořádné zasedání ostravského zastupitelstva, které by mělo rozhodnout o tom, zda se soutěže o koupi areálu město zúčastní," řekl náměstek ostravského primátora Dalibor Madej. "Osobně jsem přesvědčen, že by se město mělo pokusit dané pozemky získat," dodal náměstek.

Po rozhodnutí o způsobu prodeje vypadla z řad zájemců o koupi areálu společnost Transkorekta, nástupnická organizace Ostrama, v níž před několika týdny získal majoritu pražský developer František Bušek.

"Výběrového řízení se s velkou pravděpodobností nezúčastníme. Podmínky pro nás nejsou tak výhodné, jako by byly v případě narovnání, o které jsme usilovali," vysvětlil František Bušek. "O naší strategii se rozhodneme v průběhu příštího týdne, zatím nemohu nic potvrdit," odpověděl na otázku, zda už se Transkorekta vzdala zájmu o získání pozemků. Nevyloučil přitom ani případnou soudní dohru.

Pozemky Ostrama (červená značka) leží u dálničního přivaděče, velmi frekventované Mariánskohorské ulice a sídliště Fifejdy (modrá značka).

Pozemky Ostrama (červená značka) leží u dálničního přivaděče, velmi frekventované Mariánskohorské ulice a sídliště Fifejdy (modrá značka).