Původní poutač upozorňující na žalostný stav Ostravice-Textilie někdo odcizil. Teď už je na jeho místě nový.

Původní poutač upozorňující na žalostný stav Ostravice-Textilie někdo odcizil. Teď už je na jeho místě nový. | foto: Michal Šíma

Boj o záchranu bývalého módního domu Ostravica-Textilia graduje

  • 7
Chvíli taje, pak zase mrzne. Proměnlivé zimní počasí škodí domům tvořícím celek bývalé Ostravice-Textilie. Na zhoršující se stav staveb upozorňují iniciátoři petice za záchranu budov. V těchto dnech rozmístili v centru Ostravy poutače s provokativními hesly. Vlastník mezitím na konec ledna nachystal dražbu domů.

"Nová Fukušima - krabice, Ostravica - tradice". Netradiční směrovník odkazující k dvěma stavebním dominantám centra Ostravy v těchto dnech lidé najdou na tramvajové zastávce poblíž obchodního centra Forum Nová Karolina.

Kromě šipek ukazujících k nákupnímu komplexu, který jeho kritici pro zdánlivou podobnost s japonskou elektrárnou nazvali Nová Fukušima, a k zchátralým domům tvořícím bývalou Ostravicu-Textilii, poutač obsahuje například i informace o kauze spjaté s historickými budovami.

Podobnou ceduli s nápisem "Dárek Ostravici??? Demolici!!!" pak lidé najdou i u samotného dříve slavného, dnes zchátralého komplexu domů.

"Poutači chceme poukázat jednak na stále se zhoršující stav budov tvořících bývalou Ostravicu-Textilii, a jednak vyzvat veřejnost k podpisům pod petici za záchranu domů," vysvětluje vznik cedulí Lukáš Černohorský s tím, že petici mohou lidé podepsat i prostřednictvím samotných poutačů. Ty totiž obsahují takzvané QR kódy pro chytré telefony, které vlastníky přístrojů nasměrují na elektronickou petici.

Ale třeba u nárožního domu, jenž je součástí bývalé Ostravice-Textilie, lze podepsat i petici papírovou, která je k dispozici například i v Domě knihy Librex.

Poutače přitom podle Černohorského zabraly. Během několika dní, co jsou v centru Ostravy rozmístěny, díky nim například pod elektronickou petici přibylo na 250 nových podpisů. A další se objevily na papírových arších.

Hned vzápětí po umístění prvního poutače před nárožní budovu bývalé Ostravice se ale objevila komplikace - plachtu s provokativním heslem totiž někdo ukradl. "Podal jsem kvůli tomu trestní oznámení," sdělil Lukáš Černohorský.

Tání a mráz budovám škodí, míní iniciátor petice

Proč se petiční výbor rozhodl zesílit tlak na záchranu budov právě na začátku nového roku? Podle Černohorského je jedním z hlavních důvodů současné roční období.

"Budovy trpí hlavně teď přes zimu. V jednu chvíli taje, vzápětí zase začne mrznout. Voda, která se dostane do spár domů, vlivem mrazu zvětšuje objem, což budovu velmi poškozuje. A žádné záchranné práce neprobíhají," míní zástupce petičního výboru, který si myslí, že by právníci města měli v tuto chvíli začít tlačit na vlastníka budov, společnost Amádeus Real.

Ta po Ostravě požaduje přes 1,5 miliardy korun jako náhradu škody za zmaření projektu. Zástupci firmy Amádeus Real přitom za hlavního viníka krachu svých plánů zahrnujících stavbu nového obchodního centra na pozemcích sousedících s Ostravicou označili centrální ostravský obvod.

Ten firmu naštval, když jí odmítl vydat povolení k umístění stavby, neboť žádal doplnit některé informace k novému projektu a zajímal se i o to, co vlastník udělal pro záchranu historických budov.

Dražba začne na konci ledna

Nyní je na spadnutí soud mezi vlastníkem a Ostravou, respektive centrálním městským obvodem, do jehož kompetence městští zastupitelé kauzu převedli. A na konec ledna je navíc naplánován start dražby budov bývalé Ostravice-Textilie. Dražba začne 28. ledna a potrvá do 1. února. Vyvolávací cena? Přes 157 milionů korun.

"Můžu potvrdit, že začátek dražby je přichystán na konec ledna," uvedl mluvčí firmy Amádeus Real Jan Piskáček.

Zatímco iniciátoři petice za záchranu Ostravice poukazují na to, že Útvar hlavního architekta města Ostravy v posledních letech dost intenzivně netlačil vlastníka k zajišťování objektů, mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská uvedla, že zástupci města i magistrátu v minulosti již mnohokrát informovali o veškerých svých krocích, které podnikli nejenom k záchraně, ale především komplexní rekonstrukci těchto staveb.

Poutač, který petiční výbor za záchranu Ostravice umístil na zastávku Nová Karolina.

Současný žalostný stav Ostravice-Textilie v centru Ostravy. (30. března 2012)

Nový poutač, jenž nahradil odcizenou "plachtu" před budovou bývalé Ostravice.

"S majitelem staveb byla a jsou vedena správní řízení podle památkového zákona. Současně orgán památkové péče magistrátu podal v dubnu 2012 podnět stavebnímu úřadu centrálního městského obvodu k provedení opatření podle stavebního zákona v této věci. V tuto chvíli však nemáme informaci o tom, jestli takové správní řízení stavební úřad zahájil, či nikoliv," sdělila Andrea Vojkovská.

Iniciátoři petice za záchranu Ostravice chtějí poutače upozorňující na zhoršující se stav historických budov rozmísťovat i na dalších místa centra města. "Sbíráme i nápady na další vtipná hesla, která bychom mohli na poutače umístit," dodal Lukáš Černohorský.