Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Archiv MF DNES, MF DNES

Bolatice na Opavsku řeší, jestli chtějí kompostárnu. Někteří protestují

  • 5
Podnikatel z Bolatic na Opavsku chce využít starou a páchnoucí silážní jámu v areálu někdejšího JZD k vybudování kompostárny. Podle starosty Herberta Pavery zpracování bioodpadu do obce patří, navíc by ušetřilo peníze obecní kase. Některým místním se ale nelíbí, že by kompostárna fungovala vedle jejich zahrad.

V areálu je nyní zhruba dvě stě krav. „Každý ví, že už s kravínem není lehké soužití kvůli smradu. A teď je otázkou, co to udělá, když tam udělají kompostárnu. Myslím si, že by se mělo ohlížet na lidi, kteří v okolí bydlí. Celé bývalé JZD jde do úpadku, takže by se to tam mělo zrušit a udělat tam třeba zónu pro služby občanům,“ říká například bolatický obyvatel Jiří Herudek.

Za nápadem na kompostárnu stojí jiný bolatický obyvatel Radek Polášek. Věří, že se z kompostárny do vsi žádný zápach linout nebude. „Půjde o moderní technologie, takže tam nebude vznikat ani metan. Celý systém bude navíc řízený elektronicky,“ argumentuje.

V Bystřici pod Hostýnem bez problémů

Bolatické zastupitelstvo jednotný pohled nemá. „Nesouhlasím s tím, aby se v areálu, který je v bezprostřední blízkosti obce, prováděla taková činnost. Nemám výhrady ke kompostárně, ale k jejímu umístění. Kdyby se zřídila mimo obec, neměl bych problém,“ řekl například zastupitel Robert Vitásek.

„Taktéž je nutné počítat se zvýšeným provozem vozidel, nárůstem hluku a prachu a v neposlední řadě i s tím, že pan Polášek bude chtít svoji aktivitu zvyšovat a bude přijímat i biologický odpad od dalších obcí. Což je logické a nelze se mu ani divit,“ doplnil.

Starosta Pavera se problémů s kompostárnou neobává. „Loni v listopadu jsme se jeli podívat do Bystřice pod Hostýnem. Ze sedmnácti členů zastupitelstva jela jen čtveřice. Ti, kteří tam byli, potvrdili, že provoz je naprosto bezproblémový, nezapáchající,“ konstatoval Pavera.

„Kompostárna v Bolaticích má sbírat pouze klasický bioodpad – trávu, listí, zbytky ovoce a zeleniny, dřevní hmotu. V žádném případě se zde nemá recyklovat kejda, zbytky jídel a tak dál,“ dodal.

V každé obci by měla být kompostárna povinně, říká starosta

Polášek svůj projekt také obhajuje. „V těch silážních jámách zbyl zapáchající obsah, a pokud by se tam neudělala kompostárna, stejně by s tím nikdo nic nedělal. Je tam půl metru vody a nikdo se o to nestará,“ říká.

Podle starosty by obec také ušetřila za odvoz zeleně do kompostárny v Hlučíně. „Kompostárna by přinesla úspory v řádu několika stovek tisíc korun,“ vypočítal starosta.

Pavera je také členem zemědělského výboru Poslanecké sněmovny. „Tam poukazujeme na to, že zemědělci hnojí samou chemií a vůbec nevyužívají osvědčená stará hnojiva, jako je hnůj, kompost. V každé obci by povinně měla být malá kompostárna a bioodpad by se měl kompostovat a vracet do půdy. Ať už na pole, či na zahrady,“ dodává starosta.