Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Klíšťatům se daří, nakažených boreliózou je oproti loňsku dvojnásobek

  • 1
Počet lidí nakažených boreliózou v Moravskoslezském kraji je letos o prázdninách ve srovnání s čísly ze stejného období v loňském roce až o polovinu vyšší. Klíšťata jsou kvůli teplému počasí a dešťovým srážkám v letošním roce nadmíru činná.

Podle mluvčího krajských hygienické stanice Radima Mudry onemocnělo minulý měsíc na 117 osob, oproti tomu v červenci 2015 zaznamenali celkem 61 nakažených lidí.

Kde si dát pozor?

Mapu s místy, kde nejčastěji člověku hrozí napadení klíštětem, najdou lidé například na adrese kliste.cz. Ideální podmínky nacházejí nyní parazité v okolí Bohumína, Kopřivnice a také Raškovic u Frýdku-Místku či Bartošovic na Novojičínsku. V těchto oblastech je navíc nejvyšší riziko chycení klíštěte infikovaného encefalitidou, lidé by si proto měli dávat pozor a chránit se.

Podle hygieniků jsou pak endemickými oblastmi především Bruntálsko a Opavsko. Zvýšenou pozornost by měli věnovat lidé také západně od Ostravy a ve směru na Opavu, v okolí Klimkovic a Vřesiny, pak u Pusté Polomi a v Hradci na Moravicí.

Na Bruntálsku platí nejvyšší výstraha hlavně v Rýmařově a Holčovicích nedaleko Krnova. Stejnou obezřetnost by si měli uchovat lidé pohybující se na Novojičínsku ve Spálově, Bartošovicích či u Hostašovic. Klíšťatům se nevyhnula ani oblast Beskyd: největší množství jich je v Trojanovicích a Ostravici.

Momentálně platí na celém území České republiky čtvrtý stupeň předpovědi aktivity klíšťat.

„Počet klíšťat je každoročně v podstatě stejný, co se však mění, je jejich aktivita. Ze svých úkrytů vylézají za deštivého počasí, když je vlhko a teploty dosahují pětadvaceti stupňů. Zjednodušeně řečeno, když rostou houby, jsou aktivní i klíšťata,“ objasnil Petr Kodym ze Státního zdravotního ústavu.

Objevuje se i neuroborelióza

Vyšší počet nakažení klíštětem potvrzují i ve Fakultní nemocnici v Ostravě. „Zaznamenali jsme desítky případů nakažení boreliózou prvního stupně a více než dvacet pacientů léčíme z onemocnění klíšťovou encefalitidou,“ sdělil mluvčí fakultní nemocnice v Ostravě Tomáš Oborný.

V opavské nemocnici měli v loňském roce jen 16 případů dalšího onemocnění - klíšťové encefalitidy, letos jich však očekávají mnohem více.

„Momentálně se u nás léčí z klíšťového zánětu mozku tři pacienti. Lidí s boreliózou k nám pak přichází zhruba pěti- až desetinásobek ve srovnání s nakaženými encefalitidou. Setkáváme se však i s neuroboreliózou, kdy typickou komplikací je ochrnutí obličejových svalů. V současné době pro tuto diagnózu s uvedenou komplikací léčíme tři mladé lidi,“ informoval primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel.

Doplňuje, že nakažených bude určitě ještě přibývat, vrchol sezony pro klíšťata totiž nastane až v září.

I keškaři mají problém

Zkušenosti s klíšťaty si na internetu vyměňují i turisté.

„Už několik let ve svém volném čase ráda provozuju geocaching. To znamená, že podle GPS souřadnic hledám místa se skrytým pomyslným pokladem, takzvanýma keškama. Ty jsou ukryté sice i ve městech, ale většinou se musím vydat do terénu. Letos se tak bez repelentu neobejdu. Jakmile totiž vyrazím do přírody, hned mám na sobě plno klíšťat,“ sdělila například Lucie Bartoňová z Frýdku-Místku.