Cameron Kerry, bratr ministra zahraničí USA, přijel do České republiky pátrat po osudech svých předků (11. října 2013). | foto: ČTK

Bratr amerického ministra zahraničí Kerryho v Česku pátrá po předcích

  • 9
Především pátrat po kořenech své rodiny přiletěl v pátek do České republiky bratr amerického ministra zahraničí Cameron Kerry. Například v pondělí zamíří do Horního Benešova na Bruntálsku, kde se narodil a žil jeho dědeček.

V České republice je Cameron Kerry poprvé v životě, přitom jeho předci ve střední Evropě žili až do roku 1905.

"Vlastně jsme toho věděli velmi málo, dokud můj bratr John Kerry nekandidoval na prezidenta," přiznal třiašedesátiletý Američan, který prý měl představu v podstatě jen o tom, že jeho prarodiče přišli do Spojených států z Rakouska a že předtím žili v českých zemích.

To se změnilo právě při prezidentské kampani v roce 2004, když americký tisk přišel na to, že dědeček bratrů Kerryových z otcovy strany Fritz Kohn se 10. května 1873 narodil v městečku Bennisch v části tehdejšího rakouského mocnářství, které je dnes Horním Benešovem.

Šéf americké diplomacie John Kerry (1. září 2013)
Cameron Kerry.

Vlevo ministr zahraničí USA John Kerry, vpravo jeho bratr Cameron, který nyní přijel do České republiky.

Během neúspěšného boje o Bílý dům pak Kerryové zjistili také podrobnosti o svém pradědečkovi, který v Benešově pracoval jako sládek v pivovaru, ale i dalších částech rodiny. "Podle jednoho z příběhů by dokonce mohlo existovat jisté spojení s rabbi Löwem. Nevím, jestli je na tom něco pravdy, ale přinejmenším se o tom spekulovalo," říká Kerry.

"Další věc, kterou jsme zjistili, je, že byli příbuzní, kteří zůstali a které jsme ztratili v holokaustu," přiblížil následně tragickou stránku historie rodiny. "Dva sourozenci mé babičky, bratr a sestra, se dostali do Terezína, jeden tam zemřel a další v Treblince," řekl a dodal, že Terezín navštíví příští rok v únoru spolu se skupinou přátel ze synagogy v Bostonu.

Letos ho v Česku spolu s manželkou čeká víkendová prohlídka Prahy, které bude předcházet páteční šábesová večeře v rezidenci amerického velvyslance Normana Eisena, a především pondělní návštěva Horního Benešova. Od prohlídky rodiště svého dědečka si Kerry slibuje zejména to, že si jeho život bude moci lépe zařadit do širšího kontextu.

Kohn, vlastně už Kerry, odplul do Ameriky v roce 1905

Proč jeho dědeček, který později pracoval jako prokurista továrny na výrobu bot nedaleko Vídně, konvertoval a nechal si změnit příjmení na Kerry, v roce 1905 odešel do Spojených států, Kerry přesně neví. "Předpokládám, že to bylo o jejich vzestupu a příležitostech, jako u řady lidí, kteří přišli do Ameriky v té době na začátku 20. století, a jako hodně lidí, kteří tam přicházejí dodnes," uvedl.

Horní Benešov za časů Kerryho dědečka. Žil v domě vpravo zcela dole.

Horní Benešov se na příjezd Kerryho chystá. "Těšíme se, ale nějakou slávu z toho dělat nebudeme," uvedl starosta Michal Blažek. V roce 2004 totiž Johnu Kerrymu udělili čestné občanství a pozvali ho na Brutnálsko.

Jenže Kerry-ministr se vůbec neozval a dosud stále platné občanství oficiálně nepřijal. "Proto si nemyslíme, že bychom ho nechali pozdravovat. Jsme ale rádi, že přijede jeho bratr," řekl starosta s úsměvem.

Kerry na Bruntálsku zasadí lípu a dostane výpis z martiky

Cameron Kerry s chotí přijede v pondělí odpoledne nejprve na hornobenešovské náměstí, kde se setká s občany. Pak zajede do míst, kde stával rodný dům jeho dědečka, přičemž na místě zůstaly jen základy. Zasadí lípu a v místní škole otevře jazykovou učebnu.

Připravuje se i setkání s archivářem Slezského zemského muzea v Opavě a se zástupci židovské komunity. "Máme i nějaké dárky, například výpis z matriky, který dokládá přítomnost rodu Kerryů v našem městě," řekl starosta Blažek.

Moc památek z přelomu 19. a 20. století Kerry v městečku v podhůří Jeseníků nenajde. "Snad jedině pivovar, kde byl jeho pradědeček sládkem. Ale ani ten už neslouží původnímu účelu, je z něj obytný dům," dodal starosta.

Cameron Kerry přijede do Horního Benešova, města na Bruntálsku, kde žili jeho předci.

Cameron Kerry přijede do Horního Benešova, města na Bruntálsku, kde žili jeho předci.

,