Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Firmy často upřednostňují seniory před studenty. Vědí, co je hoblík

  • 28
Zaměstnavatelé stojí o brigádníky v důchodovém věku, často je dokonce upřednostňují. Nevadí jim jejich případná pohybová omezení, cení si zkušeností a spolehlivosti. Senioři navíc s prací obvykle neskončí po pár týdnech a spokojí se i s nižší mzdou.

„Můžeme hovořit o fenoménu, který jsme v předchozích letech tolik nezaznamenávali. V současné době totiž tvoří lidé v invalidním nebo starobním důchodu až čtyřicet procent zájemců o brigády. Mladí lidé kvůli poklesu demografické křivky chybí, takže důchodci mají větší šance, že uplatnění najdou rychle,“ vysvětlil majitel společnosti Job-centrum Ostrava Radovan Burkovič.

V září a říjnu navíc studenti kvůli zařizování školních povinností zájem o brigády nemají, takže místa jsou podle něj volná.

Mladí brigádníci nevydrželi, důchodci zůstávají

Starší lidé přitom mohou najít uplatnění v nejrůznějších oborech. „Už to není tak, že by vypomáhali jen jako vrátní a uklízečky. Dnešní senioři jsou vitální, takže běžně pracují nejen ve skladech, ale i v továrnách a těžkých provozech. Nebrání se ani tahání sudů v pivovarech,“ zmínil Burkovič.

Pokud se nejedná o brigády a kampaně cílené vyloženě na mladé lidi nebo manažery, tak firmy starší brigádníky podle něho dokonce upřednostňují.

„Jsou totiž zvyklí pracovat, dá se na ně spolehnout a díky zkušenostem a osvědčením s nimi není tolik práce při zaučení. Důchodci už totiž v životě viděli hoblík a ví, k čemu slouží, což se například u studentů vždy nestává,“ zdůraznil Burkovič.

Jeho slova potvrdila i Milada Křížová, manažerka v jednom z opavských hypermarketů. „Nyní tady máme dvě paní v invalidním důchodu a jednoho pána ve starobním důchodu. Doplňují zboží, pracují ve skladu. Předtím se tady střídali mladí brigádníci, ale ti vydrží většinou jen pár týdnů. Práce jim nepřijde zajímavá a částka šedesát korun za hodinu pro ně není atraktivní,“ shrnula Křížová.

Vítané přilepšení k důchodům

Finanční ohodnocení brigád se přitom na různých místech kraje výrazně liší. V Ostravě si brigádník může vydělat až 110 korun za hodinu, v Karviné okolo 55 korun.

Podle pracovních agentur důchodci nemají přemrštěné finanční požadavky a hodinové taxy jim vyhovují. „Je to pro ně přilepšení. Na jaře jsme měli akci, která nabízela brigády vyloženě jen lidem se starobním či invalidním důchodem. Pokud mají lidé omezení prvního nebo druhého stupně, tak to pro většinu brigád není překážkou,“ zmínila Alexandra Rotonová z agentury Manpower v Ostravě.

Další nespornou výhodou je podle majitelů firem skutečnost, že na seniory při práci už nemusí ze zákona tak dohlížet, jako například na šestnáctileté studenty.

Lékař: Práce seniorům prospívá

Se staršími brigádníky mají zkušenosti i ve společnosti ArcelorMittal Ostrava. „Podle situace u nás najde uplatnění prostřednictvím pracovních agentur až několik stovek takových pracovníků. Nabíráme je celoročně,“ potvrdila mluvčí společnosti Barbora Černá Dvořáková.

Podle ní i ve zdejších provozech pocítili odliv mladých brigádníků. „Dříve jsme na výpomoc brali převážně děti našich zaměstnanců, teď všechny uchazeče, kteří splní požadavky,“ doplnila mluvčí.

Brigády nepřináší seniorům pouze finanční příjem, ale podle lékařů díky nim předcházejí například depresím.

„Najdou mentální motivaci, jsou v kolektivu, takže psychicky jim to velmi prospívá a cítí se užiteční. Navíc jakákoli pravidelná činnost příznivě ovlivňuje pohybový aparát a lidem neochabuje svalstvo. Dnešní medicína je pokročilá, takže i když mají důchodci nějaké omezení, tak díky lékům jim to v práci nemusí bránit,“ shrnul lékař Vít Kašpárek z Polikliniky Agel v Ostravě.