Hrobka bruntálského starosty Wenzela Franze Olbricha ve stavu před rekonstrukcí.

Hrobka bruntálského starosty Wenzela Franze Olbricha ve stavu před rekonstrukcí. | foto: Město Bruntál

Bruntál získal darem hrobku významného starosty Olbricha

  • 0
O hrobku jednoho ze svých nejvýznamnějších starostů Wenzela Franze Olbricha se začal starat Bruntál. Architektonicky vzácnou památku darovala Olbrichova příbuzná z Rakouska. Jde o první hrobku významného rodáka z doby před odsunem německých obyvatel, kterou město vlastní.

O převod řadu let usiloval Klub Za starý Bruntál. „Od roku 1990 se zajímáme o minulost, současnost i budoucnost města. Když jsme vstoupili do jeho dějin před rokem 1945, dostali jsme se i ke slavným rodákům,“ sdělil předseda klubu Pavel Rapušák, podle kterého Olbrich patřil mezi ty nejzasloužilejší. „Z vesnice udělal město. Byl členem zastupitelstva, starostou a zároveň největším bruntálským průmyslníkem. Cíleně Bruntál rozvíjel.“

Před lety se členové klubu seznámili s Olbrichovým pravnukem. Ten byl stejně činorodý jako jeho předek. „V Rakousku vedl krajanský spolek. Olbrichův hrob v Bruntále rodina pečlivě udržovala a řádně platila. Od roku 2015 však už žije jen jeho manželka Anneliese. I ta dále o hrobku pečovala. Náš klub se zároveň už řadu let snažil zprostředkovat převod hrobky na město,“ doplnil předseda klubu.

To se podařilo. „Rada doporučila zastupitelstvu schválit přijetí do vlastnictví města formou daru,“ sdělil mluvčí radnice Jiří Ondrášek.

Zjišťují se vlastníci dalších hrobek

Hrobka starosty, jenž stál v čele města v letech 1901 až 1919 a zemřel v roce 1930, je první tohoto druhu, o niž město pečuje. Vznikala v letech 1925 až 1930 a jejím autorem je významný slezský sochař Josef Obeth.

„Jedná se o monumentální architekturu s korintskými sloupy a tvarovanou zákrytovou deskou hrobky,“ upřesnil mluvčí. Doplnil, že při její restaurátorské obnově se počítá s využitím peněz z rozpočtu i dotací na obnovu památek.

U dalších hrobek významných rodáků se momentálně zjišťují vlastníci. „Ještě nejméně sedm hrobů stojí za to, abychom je zachovali pro příští generace,“ dodal Rapušák.