Na mimořádně otevřený kryt u bruntálského zámku bylo zvědavo mnoho lidí. (17. dubna 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Bruntálské muzeum výjimečně zpřístupnilo kryt. Zájem lidí byl velký

  • 3
Dlouhá fronta zájemců se ve středu vinula do zahrady zámku v Bruntále. Nechtěli vidět vzácné rostliny, ale toužili po procházce do podzemí. Zástupci muzea, které v zámku sídlí, totiž výjimečně zpřístupnili zdejší podzemní kryt.

Naposledy si jej lidé mohli prohlédnout před šesti lety, a to u příležitosti stého výročí založení muzea. Teď mělo jeho zpřístupnění opět zvláštní důvod - zařadilo se do série akcí Výlety do minulosti, která se vztahuje k 800. výročí založení Bruntálu.

"Zájem o prohlídku krytu byl opravdu velký," řekl zástupce ředitelky Muzea v Bruntále Tomáš Niesner.

Protiatomový kryt u zámku

Kryt, který měl za války sloužit jako ochrana před střepinami bomb a leteckých granátů a později jako útočiště v případě jaderné války, naštěstí nikdy nemusel být využit pro původní účely.

"Kryt byl vybudován v prosinci 1943 a v únoru následujícího roku zaveden do evidence krytů. Na konci války tehdy existovalo nebezpečí bombardování území Říše ze strany spojenců," uvedl Tomáš Niesner a připomněl, že Bruntál se naštěstí za druhé světové války bombardování vyhnul.

Po válce byly prostory, které jsou umístěny nepříliš hluboko pod zemí, zahrnuty mezi kryty civilní obrany.

"V roce 1980 byl kryt přestavěn na protiradiační a vybaven potřebnou vzduchotechnikou, filtračními stroji nebo třeba generátorem, který vyráběl elektřinu," popsal Niesner s tím, že podle tehdejších plánů měl kryt sloužit až jako třídenní útočiště pro dvě stě osob.

Zhruba v polovině 90. let však status krytu ztratil. Dnes patří muzeu, které je otvírá při mimořádných příležitostech.