Ředitel společnosti Vítkovice Steel Dmitrij Ščuka.

Ředitel společnosti Vítkovice Steel Dmitrij Ščuka. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Dříve nebo později ocelárnu zavřeme, říká generální ředitel Ščuka

  • 16
Prodá se, neprodá se? Ostravský závod hutnické společnosti Evraz je na prodej. Výsledek jednání může ovlivnit i budoucnost několika stovek zaměstnanců provozu ocelárny, který je nyní pozastaven.

Kam dřív skočit, neví generální ředitel společnosti Evraz Vítkovice Steel Dmitrij Ščuka. K jednáním o možném prodeji podniku se připojily protesty odborářů, kteří vyhlásili stávkovou pohotovost.

Proč chce Evraz prodávat?

Nejisté zdroje, nutné investice v miliardách korun a rozkolísané trhy. Taková je současná situace ostravské společnosti Evraz Vítkovice Steel.

Firma nemá vlastní výrobu surového železa pro ocelárnu. Na její odprášení tlačí krajský úřad a k tomu se téměř rozpadl evropský trh s lodními plechy tvořícími třešničku na dortu výroby zdejších válcoven.

Stagnuje i stavebnictví, další významný odběratelský sektor výrobků Evrazu.

Už delší dobu kolují spekulace, že je ostravský Evraz na prodej. S ním je údajně spojena i budoucnost ocelárny. Jak to tedy je?
Generální ředitel Evrazu Alexandr Frolov potvrdil jak to, že jednáme o prodeji, tak to, že pokud se prodej neuskuteční a nic nás k němu nenutí, tak provoz ocelárny ukončíme a budeme pokračovat bez ní. Neřekl ale kdy. A to je důležité.

Jaké jsou tedy varianty případného uzavření ocelárny, pokud se s případným kupcem nedohodnete?
Jsou tři. První je, že postavíme odprášení a ocelárnu budeme provozovat po dobu životnosti současného konvertoru, tedy do roku 2020, kdy by jej čekala generální oprava. Druhá varianta je, že se dohodneme s krajským úřadem na výjimce, nebudeme muset stavět odprášení a ocelárna pojede do roku 2015, což je doba, na kterou máme zajištěny dodávky surového železa z Mittalu. Anebo ji zavřeme v řádu měsíců. Ale ať to bude kterákoliv varianta, dříve nebo později ji zavřeme.

Je tady ale ještě jedna záležitost, která případnou budoucnost ocelárny ohrožuje, a to je možné zastavení dodávek z Kyslíkárny nedalekých Vítkovic. Bez ní by ocelárna asi nemohla fungovat.
Mohla, ale bylo by to na hranici technologických možností. Raději bychom se tomuto problému vyhnuli a smlouvu měli.

Ale podle informací z Vítkovic jste tím, kdo nechtěl podepsat opci, právě vy.
Chceme se domluvit. Myslím, že jde o nedorozumění, které si snad s panem Světlíkem vyříkáme.

Pohled na Evraz Vítkovice.

Pokud by se ocelárna skutečně uzavřela, znamenalo by to podle odborářů ohrožení pracovních míst až pro tři tisíce lidí v navazujících provozech.
Nevím, kde odboráři na toto číslo přišli. V samotné ocelárně pracuje zhruba 270 lidí, když k tomu připočítáme zaměstnance v obslužných a navazujících provozech, dostaneme se zhruba k tisícovce.

I to je ale dost lidí, kteří by přišli o práci.
To ano, ale my děláme vše pro to, aby se ocelárna uzavírat nemusela. Vím, že je nám podsouváno, že jen hledáme důvody, proč ji uzavřít, ale kdyby tomu tak bylo, už jsme to udělali před dvěma roky. Když by se majitelé rozhodli, tak by to tak prostě bylo.

Nakolik by případné uzavření ocelárny ohrozilo výrobu v jiných částech podniku, jako jsou například válcovny?
Minimálně. Dnes jsme ve stavu, kdy si dokážeme, s výjimkou zhruba patnácti tisíc tun oceli, zajistit materiál pro válcování někde jinde. Takže by zastavení ocelárny jiné provozy neohrozilo.

Patnáct tisíc tun je jaký objem výroby?
Zhruba jeden a půl procenta.

A co zájemci o koupi? Můžete je prozradit?
To opravdu nemohu.

A dá se alespoň říct, zda pocházejí z branže, nebo jde například o nějakou investiční firmu?
Jsou z branže. Investiční firmy se o možnost prodeje podniku zajímaly také, ale jelikož se nám podařilo stlačit výrobní náklady hodně dolů, už by neměly na čem šetřit, takže by pro ně koupě už nebyla tak zajímavá.

Vrátím se k nutnosti postavit odprášení ocelárny. Proč to trvá tak dlouho? Vypadá to, jako byste se tomu chtěli vyhnout a licitací o pracovních místech získat výhodu při jednání s krajským úřadem.
Opravdu za to nemůžeme. Ve výběrovém řízení zůstala jediná firma a to zákon nepovoluje, museli jsme výběrové řízení zrušit. Do projektu jsme už investovali 160 milionů.

Kdybyste se rozhodli pokračovat ve výrobě, jak rychle by mohlo odprášení fungovat?
Pokud by šlo vše rychle a podařilo by se dokončit další výběrové řízení, mohli bychom začít stavět někdy na začátku září, do roka by pak mohlo být odprášení hotovo.

Vedlejším produktem prodeje firmy by mohly být také problémy vítkovických hokejistů, kterým jste generálním partnerem. Co by se dělo na této linii?
Určitě bychom si nemohli do smlouvy o prodeji dávat podmínku o sponzorství. Ale v případě prodeje jsme připraveni zvážit podporu hokejistů Vítkovic ještě jeden rok, aby mohli překlenout nejhorší časy a najít si další sponzory.