Miroslav Škandera společně s Evou Jeništovou, která jej kdysi učila češtinu a...

Miroslav Škandera společně s Evou Jeništovou, která jej kdysi učila češtinu a dějepis na Střední průmyslové škole stavební v Ostravě-Zábřehu. | foto: Martin Jiroušek, MF DNES

Bydlel se šváby, teď se v Hollywoodu podílí na kinohitech

  • 19
Nenápadný muž s kšiltovkou projíždí Ostravu městskou dopravou. Na čepici má reklamu studia Bad Robot od producenta J. J. Abramse, pro které také pracoval. Jmenuje se Miroslav Škandera a v seriálu MF DNES Ostravské stopy vypráví, jak se podílel na hollywoodských hitech Nevědomí s Tomem Cruisem, novém Star Treku nebo Fantastické čtyřce.

Vyrostl sice v Ostravě, ale teď už si 3D grafik Miroslav Škandera zvykl na Los Angeles.

„Když přijedu do Ostravy, raději se projedu tramvají nebo autobusem. Je tu tolik pravidel, že si na auto netroufnu. Zato v Los Angeles jej běžně používám. Na křižovatkách jsou samé stopky a kdo přijede první, tak má přednost,“ srovnává Škandera.

Na počátku devadesátých let studoval Škandera na Střední průmyslové škole stavební v Ostravě-Zábřehu a oblíbil si prostorové vidění, deskriptivní geometrii, to mu teď hodně pomáhá při 3D animacích.

„V roce 1995 jsem odjel do Chicaga. Bydlel jsem v bytě se šváby, čistil cihly na stavbách, vypracoval se na číšníka a po letech se prosadil v realizaci akčních scén největších filmových hitů, v takzvané previzualizaci. Dnes působím na volné noze jako Miro Skandera.“

Do Ostravy zavítá zpravidla jednou ročně a při své nedávné návštěvě školy v Zábřehu se zaujetím vyprávěl, jak rozhodoval o tom, v které části záběru z filmu Nevědomí už nebude vidět hlava hlavní postavy – Toma Cruise.

Na počátky své kariéry, kdy se po maturitě musel postavit na vlastní nohy, vzpomíná s ironickým úsměvem.

„Tehdy tu byla divočina, spousta firem, které takzvaně zajišťovaly práci v zahraničí, na místě se ale ukázalo, že jde o podvod. Museli jsme odevzdat všechny své peníze a bydlet se šváby a myšmi ve dvoupokojovém bytě. Bylo nás tam jedenáct,“ povídal o své první cestě do Ameriky.

Jako číšník si zaplatil školu za 50 tisíc dolarů

Za svou první výplatu zamířil do čistšího bytu. „A pak jsem spravoval střechy nebo kosil trávu,“ vyprávěl Škandera.

Po roce se vrátil do Ostravy, kde doufal, že najde práci. „Ale vzhledem k vysoké nezaměstnanosti to bylo velice těžké, takže po půlroce jsem odjel na Floridu. Tam mě čekalo uklízení ze stolů, umývání podlahy. Začal jsem vařit a najednou z toho byla slušná pozice v kuchyni. Stal se ze mě číšník a přestěhoval jsem se do New Yorku.“

Pracoval v baru, kde se natáčel snímek Koktejl s Tomem Cruisem o mladíkovi, který sní o své kariéře, ale musí přijmout místo barmana, což není až tak špatná volba, jak se ve filmu ukáže.

„Občas se tam objevily nějaké menší celebrity a jednou dokonce Leonardo di Caprio. Zrovna jsem tam nebyl, ale pak přišel reportér, a tak jsme mu říkali: Jo, on sem chodí pořád. Tam je jeho oblíbené místo.“

Ovšem poté Škandera přesídlil do Kalifornie. Usadil se, získal zelenou kartu a začal znovu chodit do školy, tentokrát po večerech. Absolvoval kurz animace se zaměřením na 3D. Posléze si zaplatil další školu, kterou absolvoval on-line. Stála jej 50 tisíc dolarů, což byla pro číšníka katastrofa.

„Tehdy jsem navíc dělal ve firmě, která mi neplatila. Nemohl jsem odjet domů, maminka mi posílala dokonce spodní prádlo, měl jsem samé dluhy. Naštěstí se našla první práce na Harrym Potterovi.“

A posléze dostal Škandera unikátní šanci v previzualizaci, ve spolupráci se studii Bad Robot, Pixomondo i s režisérem Michaelem Bayem. Teď se na něj obracejí tvůrci velkých hitů, aby jim pomohl s previzualizací. On přijde s nápadem, jak rozkreslit akční scénu, vytvoří její hrubou verzi, pak už je na režisérovi, co si vybere.

„Dobré čepované pivo v Americe není“

Do Ostravy se vrací za rodinou, která mu v Los Angeles nejvíce chybí. „Mám to tu rád, pořád se sem vracím. Vzhledově je Ostrava jiná než v devadesátých letech, ale povahově ani ne. Lidi jsou tady družní, což se mi líbí, je jednoduché tady navázat přátelství,“ těší Škanderu.

„Ale je vidět, že se lidi více bojí a jsou méně přející. Když vidí, že se někomu něco povedlo, tak častěji hledají, co je na tom špatného.“

Původně bydlel v Porubě, ale teď se jeho rodiče přestěhovali za město. Při návštěvách tak do Ostravy nejčastěji míří autobusem.

„V centru se mi líbí Sádrový ježek nebo Minikinokavárna, v obou je příjemná atmosféra, chodí tam mí známí,“ přiznal filmový výtvarník, který si v Ostravě rád pochutná na čepovaném pivu.

„V Americe totiž nemají dobré čepované pivo nikde, zato tam najdete neskutečný výběr lahvového piva,“ podotkl muž, který ovlivňuje některé akční scény v hollywoodských trhácích.

Kdo je Miroslav Škandera

- Miroslav Škandera alias Miro Skandera se narodil 23. listopadu 1974 v Ostravě.

- Od druhé třídy bydlel s rodiči v Porubě, kde navštěvoval Základní školu Fučíkova 832. Maturoval na Střední průmyslové škole stavební v Ostravě-Zábřehu v roce 1995.

- V témže roce vycestoval do Chicaga, kde se živil na stavbách nebo kosením trávy. Když po návratu v Ostravě nenašel práci, vyrazil do Ameriky podruhé. Jako číšník se rozhodl po večerech studovat animaci. Za půjčku 50 tisíc dolarů absolvoval on-line školu Animator Mentor. Testoval videohry a pak se náhodně dostal ke spolupráci na 3D animaci.

- Pak už měl možnost spolupracovat s velkými jmény, třeba s Michaelem Bayem na snímku Transformers 4. Dnes se na něj obracejí tvůrci velkých hitů, aby jim pomohl s previzualizací. Přijde s nápadem, jak rozkreslit akční scénu, a posléze vytvoří její hrubou verzi. Na režisérovi pak záleží, jak dalece se jí bude držet.

- Spolupracoval například se světoznámými studii Pixomondo nebo Bad Robot Productions. Žije a pracuje v Los Angeles.