Sirné lázně mezi Novým Jičínem a Rybím v dobách největší slávy.

Sirné lázně mezi Novým Jičínem a Rybím v dobách největší slávy. | foto: Muzeum Novojičínska

Bývalé sirné lázně jsou znovu na prodej. Přeměna na továrnu nevyšla

  • 0
Objekt bývalých sirných lázní mezi Novým Jičínem a Rybí je znovu na prodej. Projekt soukromé firmy Strike, která areál před časem koupila za účelem vybudování tiskárny na hrací karty, zkrachoval. Firma je v likvidaci a dluží téměř 20 milionů korun.

V devatenáctém století to bývaly vyhlášené lázně se sirným pramenem, pak se změnily na plicní oddělení okresní nemocnice v Novém Jičíně. V současnosti budova už jen chátrá a čeká na svého zachránce.

Historie sirných lázní

* Lázně založil novojičínský měšťan Rietz a pojmenoval je podle císařského tajného rady a kurátora Tereziánské akademie z Vídeňského Nového Města svobodného pána von Summeraw. Počátkem 20. století vlastnil lázně Ludwig Herzog.

* Tamní pramen využívali hlavně při revmatických a artritických chorobách, nebo při vleklých kožních nemocech.

"Vybíráme kupce prostřednictvím realitní kanceláře. Prodej očekávám v nejbližší době. Za kolik se bývalé lázně prodají, je ještě otevřené. Výtěžek obdrží věřitelé podle pořadí vzniku zástavního práva," uvedl správce konkurzní podstaty Petr Chyla.

Firma porušila smlouvu

K věřitelům patří Česká správa sociálního zabezpečení, finanční úřad, své peníze chce zpátky také Moravskoslezský kraj. V roce 2006 podpořil firmu tříapůlmilionovou dotací. Z toho dva a půl milionu korun putovalo na účet firmy z Evropské unie.

"V roce 2009 zjistil krajský úřad, že firma zastavila objekty, čímž porušila smlouvu o poskytnutí dotace," uvedla tisková mluvčí Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková. Kraj musel peníze z dotačních fondů vrátit, dotaci chce ale zpátky.

"Firma Strike ohlásila v loňském roce úpadek. Jsme přihlášení do insolvenčního řízení, v němž chceme získat zpět částku, kterou firma obdržela, plus penále. Dohromady to dělá přibližně sedm milionů korun," vysvětlila Šárka Vlčková.

Sirný pramen už neteče

Ačkoliv stojí lázně jen kousek od Nového Jičína, patří do katastru obce Rybí. "Jejich osud nám není lhostejný, ale příliš s tím nenaděláme. A že by je koupila obec, jsme ani nepřemýšleli. Máme dost jiných starostí," řekla starostka Rybí Marie Janečková. Osobně by si přála, aby objekt koupil někdo, kdo by dokázal oprášit zašlou slávu lázní.

"Ovšem to není zřejmě reálné, protože sirný pramen už neexistuje. Snad jedině, že by tam někdo zřídil zotavovnu pro starší lidi nebo něco podobného. Kousek je Hermelín, ranč s koňmi, takže by tam třeba mohla být i jízdárna. Ale to jsou spíše jen přání," dodala Janečková.

Současný areál bývalých lázní u silnice Nový Jičín - Rybí  z ptačí perspektivy.

Současný areál bývalých lázní u silnice Nový Jičín - Rybí z ptačí perspektivy.

 První zmínku o lázních nedaleko Nového Jičína otiskl v časopise Moravia z roku 1815 Josef Klvaňa. "Mezi Novým Jičínem a Příborem nedaleko Libhoště byla u císařské silnice teprve nedávno vystavěna lázeňská budova, poněvadž je tam minerální pramen," psal tehdy Klvaňa.

Lázně fungovaly do druhé poloviny 20. století, pak se z nich stal plicní pavilon novojičínské nemocnice. Secesní fasáda lázeňské budovy a kouzelný park před ní zmizely právě v tomhle období.