Příjem někdejšího šéfa Služeb města Orlové patřil k rekordním. Čítal přes dvě stě tisíc. Část peněz teď má Alfred Roik vrátit. (Ilustrační foto)

Příjem někdejšího šéfa Služeb města Orlové patřil k rekordním. Čítal přes dvě stě tisíc. Část peněz teď má Alfred Roik vrátit. (Ilustrační foto) | foto: Lukáš Procházka, MAFRA

Šéf služeb v Orlové vydělával víc než prezident. Odjinud zní údiv

  • 1
Poslanci, ministři i prezident mohou jen tiše závidět. Bývalý šéf městské akciovky Služby města Orlová Alfred Roik si ve funkci přišel na více než dvě stě tisíc měsíčně. Informace vyšla na světlo v době, kdy hospodaření firmy z doby, kdy jí šéfoval Roik, prověřil audit.

Audit v hospodaření městské firmy zjistil v průběhu několika let finanční úniky přes 34 milionů korun. A součástí sumy byly i měsíční odměny, které Alfred Roik získával údajně bez vědomí jediného akcionáře - městské rady a členů představenstva.

Alfred Roik přitom výsledky auditu označuje za smyšlené a svůj příjem za nikoli nadstandardní s ohledem na to, že údajně zvládal práci za několik lidí současně.

Statisícové platy se v kraji nenosí

Platy manažerů a ředitelů firem větších měst v kraji se pohybují okolo čtyřiceti až padesáti tisíc korun měsíčně. Většina měst využívá při stanovování jejich platů tabulkové tarify, ke kterým si mohou jednotliví ředitelé připočítat i výkonové odměny.

"Bývalý ředitel, po kterém jsem nastoupil, stál 256 tisíc měsíčně. Když jsem nastoupil já, tak mně dali sedmdesát procent této částky s tím, že si ještě z toho platím svoje daně. To už nikdo nezkoumá," řekl Alfred Roik, který byl místopředsedou představenstva firmy SMO a podle informací MF DNES práci šéfa společnosti vykonával na základě mandátní smlouvy.

Výši měsíčního platu Alfreda Roika potvrdil například i Waldemar Danělyšin (Město lidem), radní a nynější šéf představenstva firmy SMO, v němž coby člen usedal i v době, kdy byl místopředsedou Roik. Jak přitom tvrdí, neměl žádné indicie nasvědčující tomu, že by hospodaření firmy nebylo v pořádku.

Rada města Roikovi za loňský rok neuznala odměnu

"Příjem přes dvě stě tisíc měsíčně měl pouze pan Roik, nikdo jiný takové částky nebere ani nebral," uvedl Waldemar Danělyšin s tím, že odměny členů i předsedy představenstva firmy jsou ve výši maximálně několika tisícovek.

Jak podotkl radní Richard Adamus (ČSSD), rada města tento týden rozhodla, že Alfredu Roikovi za loňský rok neuzná žádnou odměnu. A peníze, které už si vyplatil prostřednictvím záloh, chce po něm zpět. A zpátky chce i další miliony, jež se "ztratily" ve firmě, která ve městě distribuuje teplo, odváží odpad a například i provozuje většinu sportovních zařízení.

Starosta Orlové Jaromír Kuča, který na konci června nově usedl v čele města, výši příjmů někdejšího šéfa komentovat nechtěl.

"Až budeme příští rok probírat výsledky hospodaření firmy SMO za rok 2012, projednáme i výši odměn. Určitě pro příště nedosáhnou předcházejících částek," řekl starosta.

Při informaci o výši příjmu někdejšího šéfa SMO z Orlové přitom zástupci dalších měst v kraji jen nevěřícně kroutí hlavou.

Mzdy šéfů městských firem odjinud se pohybují v desetitisících

"Za ty peníze bychom zaplatili minimálně čtyři ředitele městských firem," komentuje částku karvinská tisková mluvčí Šárka Swiderová. "Ředitelé našich společností mají manažerské smluvní platy, například ředitel STaRsu Petr Dyszkiewicz, který souhlasí se zveřejněním sumy, bere základ 41 tisíc hrubého plus 10 tisíc korun za jednatelství," dodala mluvčí s tím, že k platu mohou ředitelé ještě dostat, podle výkonů firmy, odměny.

Obdobně na tom jsou i ředitelé městských firem například v Novém Jičíně. "Rozmezí platů se pohybuje od 32 tisíc do 44 tisíc korun měsíčně. Ředitel technických služeb má plat srovnatelný s řediteli základních škol," vysvětlila novojičínská tisková mluvčí Marie Machková.

"Nemůže se stát, že by ředitel nebo člen managementu firmy patřící městu dostal nějaké odměny bez vědomí rady města," přibližuje praxi v Ostravě tisková mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

V Ostravě jsou platy jednotlivých ředitelů rozděleny do tří kategorií - podle velikosti firmy. V první kategorii se jedná o společnosti s ročním obratem přes 100 milionů korun a více než sto zaměstnanci, ve druhé kategorii jsou firmy nad 50 milionů a více než 50 zaměstnanci, ve třetí pak ostatní společnosti.

"Dvousettisícový plat ale nepobírá ani ředitel největší firmy vlastněného městem, Dopravního podniku, který má roční obrat přes dvě miliardy korun a zaměstnává více než dva tisíce zaměstnanců," dodala Andrea Vojkovská.

Orlová měla v roce 2012 tržby ve výši 749 milionů korun a zaměstnávala 142 lidí. Na platy vynaložila v minulém roce necelých 35 milionů korun, členové statutárních orgánů si rozdělili 2,5 milionu.

,