Lidé z přípravného výboru sbírají pro podporu referenda o osamostatnění Lubiny podpisy občanů.

Lidé z přípravného výboru sbírají pro podporu referenda o osamostatnění Lubiny podpisy občanů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Část obyvatel Lubiny chce odtržení od Kopřivnice. Bojují o referendum

  • 1
Několik lidí z místní části Lubina chce dosáhnout odtržení obce od Kopřivnice. Vytvořili přípravný výbor a přesvědčují ostatní, že samostatnost pro ně bude výhodnější. Kopřivnický starosta, který navíc v místní části bydlí, oponuje, že právě v Lubině město bezkonkurenčně investovalo.

"Chceme mít možnost aktivně ovlivňovat dění v obci. A to nyní nemůžeme," říká člen přípravného výboru pro osamostatnění Lubiny od Kopřivnice Pavel Blaheta. On a osm dalších nespokojených lidí z Lubiny založili přípravný výbor a chtějí vyvolat referendum, které by mělo rozhodnout o oddělení od Kopřivnice.

"Vůbec to není nic proti starostovi Kopřivnice nebo tamnímu zastupitelstvu. Jen chceme sami rozhodovat o tom, jak tady budeme žít. Při stavbě kanalizace jsme pochopili, že nemáme možnost spoustu věcí nijak ovlivňovat," doplnil Blaheta.

Iniciátoři by rádi měli samostatnou Lubinu k 1. lednu 2013

Devítičlenný přípravný výbor nechal vytisknout osmistránkovou brožuru, ve které vysvětluje Lubiňanům, jaký přínos by osamostatnění mělo. "Například zastupitelé v Kopřivnici se nikdy nevcítí do potřeb lidí z Lubiny, nikdy nebudou mít k místním tak blízko, jak je potřeba. Nelíbí se nám, že lidé se o rozhodnutích dozvědí až z úřední desky, aniž by se s nimi někdo radil," stojí v brožuře.

A to se podle iniciátorů projektu "Samostatná Lubina" při osamostatnění změní. "Každý bude mít svého starostu takříkajíc po ruce, bude se s ním denně potkávat v obchodě či na hřišti," dodal Blaheta. Autoři brožury by rádi, aby byla Lubina samostatná k nejbližšímu možnému termínu, kterým je 1. leden 2013. "Podmínkou pro splnění tohoto termínu je podání žádosti o osamostatnění na krajský úřad do 30. června 2012. Místní referendum se tak musí konat do 15. května příštího roku," přiblížil Blaheta.

Referendum projde jen se souhlasem 30 procent občanů

Návrh na konání místního referenda musí podpořit minimálně třicet procent Lubiňanů. Podpisová akce se bude konat od 24. listopadu do 21. prosince. Ne všem se ale iniciativa libí. "Lubina nebyla nikdy ze strany Kopřivnice nijak omezována. Peníze šly do školy, do kanalizace, do cest. Nejsem si jistý, že někdo z místních dokáže dotace z evropských fondů získat," uvedl místní podnikatel. Jméno si ale nepřál zveřejnit. "Nikdy se k nám Kopřivnice nechovala macešsky," dodal.

Součástí brožury, kterou lidé v minulých dnech dostali do poštovních schránek, jsou i konkrétní čísla. Lubina by podle autorů hospodařila s rozpočtem téměř 12 milionů korun jak na straně příjmů, tak na straně výdajů.

Ke Kopřivnici (zelená) patří i místní části Vlčovice a Mniší (modrá). Lubina (červená) stojí na rozcestí, zda u města zůstat, nebo zvolit samostatnost.

Ke Kopřivnici (zelená) patří i místní části Vlčovice a Mniší (modrá). Lubina (červená) stojí na rozcestí, zda u města zůstat, nebo zvolit samostatnost.

 "Domníváme se, že po osamostatnění budeme mít více zdrojů, než je na rozvoj a společenský život Lubiny dáváno městem dnes. Návrh rozpočtu jsme zpracovávali ve spolupráci se zástupci srovnatelných obcí. I když mnoho položek v rozpočtu nelze dopředu přesně spočítat, rozpočet jsme zpracovali poměrně detailně. Navíc je ještě stále možné značné prostředky čerpat z dotačních fondů Evropské unie," píší autoři.

Současný starosta Kopřivnice Josef Jalůvka bydlí v Lubině. Zastáncem samostatnosti ale není. "V Kopřivnici a v jiných místních částech často zaznívá, že právě Lubina si nemá nač stěžovat. Množství investičních akcí v Lubině je bezkonkurenční," řekl Jalůvka. Zároveň ale dodal, že Lubiňané mají právo o svém osamostatnění rozhodnout.

Lubina vznikla v roce 1959 spojením Drnholce a Větřkovic, samostatná byla ale pouhých dvacet let. V sedmdesátých letech se společně s Vlčovicemi, Mniší a Závišicemi připojila k rychle se rozvíjející Kopřivnici.