V ostravské vědecké knihovně mají přes 600 tisíc knih (6. října 2015).

V ostravské vědecké knihovně mají přes 600 tisíc knih (6. října 2015). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Černá kostka v Ostravě má šanci. Nové vedení kraje opráší starý plán

  • 17
Déja vu. Tento pocit zažívá vedení Moravskoslezské vědecké knihovny i autoři projektu takzvané Černé kostky. Novostavba vědecké knihovny v Ostravě má totiž už poněkolikáté šanci na uskutečnění. Zpět do hry kostku vrátilo nově zvolené vedení kraje, i když zatím jen teoreticky.

„Je to rozhodně jedna z priorit kraje. Samozřejmě teprve uvidíme, jak rychle to bude schůdné prosadit a co všechno bude zapotřebí. Až po ustavujícím zastupitelstvu budeme moci začít řešit praktické problémy. Reprezentativní vědeckou knihovnu ale krajská metropole potřebuje,“ zmínil nově zvolený hejtman kraje Ivo Vondrák (ANO).

Původní podoba vědecké knihovny, takzvané Černé kostky.

Po loňských spekulacích, že krajské sídlo vědecké knihovny by mohlo vyrůst v Dolní oblasti Vítkovice, se nyní uvažuje o původním plánu, tedy o prostranství naproti Domu kultury.

„Připadá mi správné udělat projekt v původním plánu. Zjistíme, jakou cenu můžeme akceptovat, za kolik stavbu můžeme vysoutěžit, zda bude možné na projekt využít evropské zdroje a podobně,“ přiblížil Vondrák.

Cena projektu se po soutěžení v roce 2008 pohybovala kolem miliardy a půl. Částka pak byla podle dosluhujícího vedení kraje přemrštěná a bylo nutné hledat levnější variantu. Nakonec zastupitelé ale ani neprodloužili stavební povolení.

Naděje si nyní už poněkolikáté dělají zaměstnanci krajské vědecké knihovny. V nedůstojných podmínkách tady totiž skladují přes milion dokumentů.

„Máme je rozmístěny v celkem šesti skladech po celém městě, což velmi znesnadňuje přístup k dokumentům a prodlužuje čekací dobu. Na počkání jsme schopni vychystat bohužel jen asi patnáct procent fondu,“ vysvětlila vedoucí oddělení bibliografie Pavlína Szöke.

V knihovně ale zároveň nechtějí mít přílišná očekávání. „Vzhledem k dosavadním zkušenostem si opravdu děláme pouze naděje, protože jsme se z minulosti již poučili. To zklamání už nechceme zase zažít,“ uzavřela Pavlína Szöke.