(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Wikimedia Commons - Darwinek

Český Těšín by mohl mít protipovodňový kufřík. A k němu čidla a plán

  • 6
Protipovodňový kufřík. Zní to sice tajuplně, ale pro Český Těšín bude jeho přítomnost znamenat méně obav před povodněmi. Radní by rádi modernizovali systém varování před živelnou pohromou, na což však musejí získat dotace.

Tak to vypadalo loni v květnu v Českém Těšíně, když se do města přivalila velká voda. Po sobě zanechala spoušť. To by se nemělo opakovat. "Rádi bychom využili státní dotace na modernizaci systému ochrany před povodněmi v rámci Operačního programu životního prostředí," říká radní Českého Těšína Marek Kufa.

Jak se městem valila voda

Povodně město ochromily loni v květnu. Po mnoha letech bylo zatopené i nábřeží. Ve školách, které jsou v centru města, bylo zrušené vyučování.

Domky u přehrady byly zatopené, strážníci rozváželi do domácností gumáky, metly, čisticí prostředky. Povodně poničily i letní koupaliště. Spodní voda zvedla nerezové dno bazénu.

"Připravili jsme projekt předcházení vzniku povodňových škod. Máme šanci získat až osmnáct milionů korun na vybudování systému varování," vysvětluje. O co konkrétně v projektu jde?

Šéf krizového štábu by celý systém  mohl ovládat pomocí jednoho kufříku. Velmi důležitou součástí plánu jsou i čidla, která by měřila výšku vodní hladiny.

"Chtěli bychom je instalovat na sedmi lokálních tocích, které nás během povodní vždy velmi trápí - v ulici Třinecká na břehu potoka Rakovec, u mostku za parkem Sikory na břehu potoka Šadový, dále pod lávkou v ulici Pod Zvonek, na Hrabince v Rybářské ulici, u výpustku na přehradě a na potoku Dělnice poblíž benzinové stanice. Jedno čidlo chceme umístit na Ropičance, ještě v katastru obce Ropice," vyjmenovává Kufa. Informace o změnách na vodních tocích by čidla předávala bezdrátově přímo do počítačů městské policie, krizového štábu i vedení města.

Město by pokryly akustické hlásiče a sirény

Projekt také počítá s instalací vodoměrných latí a s digitalizací povodňového plánu. "Do map bychom zanesli informace o ohrožených územích a také to, které domy mohou být zaplavené třeba při padesátileté či stoleté vodě," vysvětluje Petr Nestrašil, vedoucí oddělení životního prostředí a tajemník protipovodňové komise v Českém Těšíně.

Živelné pohromy, ale i ekologické havárie či hromadné dopravní nehody ukázaly, že by se obyvatelům města velmi hodil systém hromadného varování obyvatel.

Znamenalo by to pokrytí celého města i jeho okrajových částí sítí akustických hlásičů plus instalaci dvou sirén.

O úspěšnosti projektu se rozhodne ještě letos

"Strážníci a hasiči by už neobcházeli jednotlivé domy. Z jednoho místa by rychle informovali všechny obyvatele najednou. Bylo by však možné varovat či informovat obyvatele i pouze v jedné části města," doplňuje Kufa.

Systém lze napojit na veřejné osvětlení. Je nezávislý na telefonní a energetické síti a je přenosný.

O dotaci radní požádali v polovině července. Státní fond životního prostředí jejich projekt nyní posoudí. Jestli mají šanci získat peníze, zjistí ještě letos. V první polovině příštího roku Státní fond životního prostředí rozhodne, jestli jim peníze dá, či nikoliv.