Opakování voleb v Českém Těšíně provází trestní oznámení, pomlouvačné letáky i útoky mezi stranami. Ilustrační foto

Opakování voleb v Českém Těšíně provází trestní oznámení, pomlouvačné letáky i útoky mezi stranami. Ilustrační foto | foto: Wikimedia Commons - Darwinek

Český Těšín se chystá na volby: kolují pomlouvačné letáky, lídři na sebe útočí

  • 3
Předvolební dění v Českém Těšíně, kde lidé zítra vyrazí k urnám v opakovaných volbách, připomíná druhořadou tragikomedii. Padají trestní oznámení, městem kolují letáky, jimiž se strany navzájem pošpiňují a opět hrozí kupčení s hlasy. Teď prý bude hlas dokonce za tisícovku.

Vypadá to, že někteří lidé z Těšína si z verdiktu soudu, který kvůli kupčení s hlasy zrušil platnost výsledků říjnových voleb, nic nedělají. Ve městě se totiž mluví o tom, že za hlas bude v sobotu opět možné získat peníze, a to ještě větší než v říjnu. Zatímco předtím se jednalo o stokoruny, teď půjde údajně o tisícovku, možná víc.

"Přišel za mnou stejný muž jako před říjnovými volbami a řekl mi, že tentokrát za hlas pro SOS pro Český Těšín (sdružení vedené Marianem Kuśem - pozn. red.) dostanu tisíc korun," říká obyvatel Českého Těšína. Bojí se msty, proto nechce říct své jméno, redakce ho ale zná.

Hrozbu skupování hlasů připouští i Stanislav Beránek z Transparency International, organizace bojující proti korupci. Její zástupci budou průběh sobotních voleb v Českém Těšíně monitorovat. Spolu s policií, která kvůli volbám výrazně posílí své stavy ve městě.

"Máme náznaky, že ke kupčení s hlasy bude docházet. Tentokrát se to ale bude složitěji dokazovat. Metody iniciátorů skupování jsou neustále sofistikovanější," říká Stanislav Beránek.

Lídr SOS má údajně zájem o privatizaci městských kotelen

Podle mnohých by kupčení mělo probíhat opět ve prospěch sdružení SOS pro Český Těšín. Na diskusních fórech regionálních webů se podle mluvčí Českého Těšína Doroty Havlíkové mluví o tom, že jedním z důvodů, proč chce Marian Kuś - někdejší místostarosta a člověk opředený řadou kontroverzních kauz - ovládnout město, je snaha o privatizaci městských kotelen, které spravuje firma Bytový podnik.

Z kotelen odebírá teplo na sedm tisíc bytů, takže jde o velké peníze. "Privatizaci městských kotelen, chystal Marian Kuś ještě za starosty Jindřicha Sznapky, ale nestihl to. Teď se říká, že by v tom chtěl pokračovat," zmiňuje Dorota Havlíková.

Marian Kuś se odpovědi na dotaz, zda je snaha o privatizaci městských kotelen jeden z důvodů, proč chce na radnici, nejprve vyhnul. "Já to vezmu úplně jinak: Proč si myslíte, že je velké úsilí mě zdiskreditovat? Proč současná, zkorumpovatelná koalice tak usilovně bojuje o to, aby přežila? Není to proto, že kdybychom nastoupili, objevili bychom něco, čemu by se všichni divili?" mínil Kuś.

CO SE PÍŠE NA LETÁCÍCH

Mnohé z předvolebních letáků anonymně kritizují vedení města v čele s Vítem Slováčkem. Leták Nestraníků zase vedle sebe staví diktátory Fidela Castra, Roberta Mugabeho, Alexandra Lukašenka a Mariana Kuse. I SOS pro Český Těšín se propaguje pomocí letáku. Další anonymní leták zase označuje Kuse za velkého privatizátora.

Teprve poté dodal: "Co se týče kotelen, můžu vás ujistit, že to není žádný významný majetek." Kromě toho také obvinil z kupování hlasů ODS. Prý za ně slibuje tisícovku.

To však odmítá lídr českotěšínské ODS Stanislav Folwarczny. "Můžu k tomu říct jen tolik, že jsme hlasy nekupovali a ani nebudeme," řekl Folwarczny.

"Pokud to tvrdí pan Kuś, tak je to jedna z dalších podobných lživých informací, jako jsou v letáku odkazujícím na SOS pro Český Těšín. Tvrdí se tam třeba, že jsme postavili fontánu za 30 milionů, která ve skutečnosti stála 800 tisíc," říká Folwarczny.